13-15 may tarixlərində Türkiyənin İstanbul şəhərində İnvestisiyaların Təşviqi Agentliklərinin Dünya Assosiasiyasının (WAIPA) Baş Assambleyasının və İdarəetmə Komitəsinin növbəti iclası və XIX İllik Dünya İnvestisiya Konfransı keçirilmişdir.
İclasda təşkilatın qərargahının İstanbul şəhərində yerləşdirilməsi məsələsinin müzakirəsi ilə yanaşı, təşkilatın İdarəetmə Komitəsi və Daimi Katibliyi tərəfindən hazırlanmış yeni strategiya, eləcə də yeni strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə ilkin Tədbirlər Planı təqdim olunmuşdur.
Bundan əlavə, 2012-ci ilin 11 sentyabr tarixində Bakı şəhərində keçirilmiş Azərbaycan-Türkiyə Yüksək Strateji Əməkdaşlıq Şurasının iclası zamanı hər iki ölkənin dövlət başçıları tərəfindən imzalanmış Protokola uyğun olaraq, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) ilə Türkiyə Respublikasının Baş naziri yanında İnvestisiyaya Dəstək və Təşviq Agentliyi (İSPAT) arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair Anlaşma Memorandumunun imzalanmışdır.
Qeyd: WAIPA 1995-ci ildə Cenevrədə yaradılıb və 162 ölkədən 244 üzvü var. WAIPA-nın başlıca məqsədi investisiyaların təşviqi üzrə agentliklər arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi, investisiyaların cəlb edilməsi sahəsində informasiya mübadiləsidir. Artıq 3 ildir ki, AZPROMO WAIPA-nın İdarəetmə Komitəsində Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə direktordur və bu ilin yanvar ayında İdarəetmə Komitəsinin qərarı ilə AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov WAIPA-nın vitse-prezidenti seçilmişdir.

On 13-15 May a session of the World Association of Investment Promotion Agencies (WAIPA) and XIXth World Investment Conference were held in Istanbul, Turkey.
Besides the discussion of the proposal to move the organization’s headquarters to Istanbul, a new strategy prepared by the Governing Committee and Permanent Secretariat of WAIPA, as well as a preliminary Action Plan on the realization of the strategy were presented at the conference.
Moreover, pursuant the Protocol signed by the heads of the both states at the session of the Council of Supreme Strategic Cooperation between Azerbaijan and Turkey on 11 September 2012 in Baku, a Memorandum of understanding (MoU) between Azerbaijani Export and Investment Promotion Fund (AZPROMO) and Investment Support and Promotion Agency under the Prime Minister of the Turkish Republic (ISPAT) has been signed.
Note: WAIPA was founded in Geneva in 1995 and has 244 members from 162 countries. The main objective of WAIPA is to enhance cooperation among investment promotion agencies and maintain exchange of information in the field of investment attraction. It is 3 years as AZPROMO has been director on South Caucasus and Central Asia in the WAIPA Governing Committee, and in January this year, the President of AZPROMO Rufat Mammadov was appointed the vice-president of WAIPA by the decision of its Governing Committee.