Oktyabrın 5-dən etibarən Rusiyanın “Rossiya 24” federal kanalında Azərbaycanın meyvə və meyvə şirələrinə dair reklam çarxlarının yayımlanmasına başlanılıb. “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqinə dair Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 5 oktyabr 2016-cı il tarixli Fərmanına uyğun olaraq, hazırlanmış bu reklam çarxları yerli məhsulların xarici ölkələrin ictimai yerlərində və beynəlxalq kütləvi informasiya vasitələrində təbliği məqsədi daşıyır. Reklam çarxlarının yayımı noyabrın 30-dək davam edəcək.
Qeyd edək ki, reklam çarxlarının hazırlanması üçün bu ilin yay aylarında müvafiq çəkiliş qrupu Azərbaycan regionlarında yerləşən meyvə bağlarında və emal müəssisələrində çəkilişlər aparıblar.
Reklam çarxları ilə bu linklərdən tanış olmaq olar:
Reklam çarxlarının hazırlanması və ekranlaşdırılması dövlət büdcəsi hesabına maliyyələşdirilib. İlk reklam çarxlarının Azərbaycan meyvələrinə və meyvə şirələrinə dair hazırlanması təsadüfi deyildir. Çünki öz rəqabətqabiliyyətliliyi və keyfiyyəti ilə seçilən bu məhsullara xarici ölkələrdə, o cümlədən Rusiyada böyük tələbat və maraq var.
Digər rəqabətqabiliyyətli Azərbaycan məhsullarına dair də reklam çarxlarının hazırlanması və xarici ölkələrin müxtəlif nüfuzlu telekanallarında yerləşdirilməsi nəzərdə tutulur.

Началось вещание азербайджанской продукции на телеканале «Россия 24»
С 5 октября российский телеканал «Россия 24» начал трансляцию рекламных роликов про фрукты и фруктовые соки Азербайджана. В соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики от 5 октября 2016 года, эти рекламные ролики направлены на продвижение местных продуктов в международных средствах массовой информации, а также в общественных местах в зарубежных странах. Вещание этих продуктов продлится до 30 ноября.
Следует отметить, что летом нынешнего года соответствующая съемочная группа провела съемку рекламных роликов в садах и перерабатывающих предприятиях, расположенных в регионах Азербайджана.
Для ознакомления с роликами, пожалуйста, воспользуйтесь следующими ссылками:
https://youtu.be/mLZmVioEZuM
https://youtu.be/y49osYkhtyw
Подготовка и финансирование рекламы покрываются за счет государственного бюджета.
Учитывая конкурентоспособность и качество этих продуктов, а также огромный спрос на них в зарубежных странах, включая Россию, не случайно, что первые рекламные ролики подготовлены о фруктах и соках Азербайджана.
Рассматривается подготовка рекламных роликов по другим конкурентоспособным продуктам Азербайджана и их трансляции по известным телеканалам зарубежных стран.