Bakı Biznes Mərkəzində Avropa İttifaqı (Aİ) tərəfindən maliyyələşdirilən “İxrac strategiyasının hazırlanmasında və həyata keçirilməsində Azərbaycan hökumətinə dəstək” layihəsinin yekununa dair tədbir keçirilib.
Qeyd edək ki, dəyəri 1 mln. avro olan və 18 aylıq müddəti əhatə edən layihənin icrasına 2020-ci ilin noyabrında başlanılıb. Layihə çərçivəsində milli ixrac siyasəti və strategiyalarının həyata keçirilməsi üçün koordinasiya, izlənmə və hesabatlılıq üzrə effektiv sistemin yaradılmasına, Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO xidmətlərin göstərilməsi potensialının artırılması və onun strateji məqsədlərinin ticarətin təşviqi üzrə beynəlxalq təşkilatların qabaqcıl təcrübəsi ilə uyğunlaşdırılmasına, həmçinin ölkəmizdə keyfiyyət infrastrukturu sisteminin beynəlxalq normalar əsasında təkmilləşdirilməsinə dəstək göstərilib. Bununla yanaşı, layihənin nəticəsi olaraq Milli İxrac Strategiyasının, həmçinin sektorlar üzrə strategiyalarının işlənib hazırlanması və həyata keçirilməsi üçün AZPROMO-ya dəstək göstərilib, ixraca hazırlığın qiymətləndirilməsinin təşkilində və elektron ixrac biznesinin qurulmasında KOB-lara məsləhət və təlimlər verilib.

A conference dedicated to the completion of the EU-funded project 'Support the Government of Azerbaijan in Developing and Implementation of an Export Strategy' was held at the Baku Business Center.
It should be noted that the project worth €1 million was launched for a period of 18 months in November 2020. Under the project, support was provided to create an effective system of coordination, monitoring, and accountability for the implementation of national export policies and strategies as well as to enhance the capacity of the Azerbaijan Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO in service delivery and align its strategic goals with the best practices of international organizations to promote international trade and improve the system of quality infrastructure based on international standards. Moreover, as a result of the project, AZPROMO received support in developing and implementing national export strategy and sectoral strategies, and the Agency held consultations and training sessions for SMBs in the field of conducting an export readiness assessment and creating an electronic export business.