Bakıda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan və Rusiya Federasiyasının Krasnodar vilayəti sahibkarları arasında işgüzar görüş keçirilib. Görüşdə hər iki tərəfdən kənd təsərrüfatı, qida sənayesi, İKT, qablaşdırma, tikinti, ticarət və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən iş adamları iştirak edib.
Tədbirdə Azərbaycanda yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühiti barədə məlumat verilib, hər iki ölkənin iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin əhəmiyyəti, bunun üçün böyük potensialın olduğu vurğulanıb, işgüzar görüşlərin əlaqələrin inkişafına töhfə verdiyi diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə iqtisadi-ticarət tərəfdaşlığının, biznes dairələri arasında əlaqələrin inkişafı istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb, hər iki ölkənin iş adamları təqdimatlarla çıxış edib. Tədbir sahibkarlar arasında ikitərəfli görüşlərlə davam edib.

Business circles of Azerbaijan and Russia met
Organized by the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO, a business meeting was held in Baku between entrepreneurs from Azerbaijan and the Krasnodar region of the Russian Federation. The meeting was attended by entrepreneurs from both countries working in agriculture, the food industry, ICT, packaging, construction, trade, etc.
The meeting participants presented information on the favorable business and investment environment created in Azerbaijan and emphasized the importance of expanding ties between the business people of both countries and the existing great potential in this area as well as noted the contribution of business meetings to the development of relations between the two countries.
The meeting participants exchanged views concerning the areas for the development of trade, economic partnership, and relations between the two countries' business communities as well as entrepreneurs from both countries made presentations. The event continued in the format of bilateral meetings between entrepreneurs.