Ölkəmizdə istehsal olunan aksizli məhsulların Rusiyaya ixracı asanlaşır
Məlum olduğu kimi, əvvəllər Azərbaycan-Rusiya sərhədində aksizli malların rəsmiləşdirilməsi üçün xüsusi gömrük postunun olmaması Azərbaycan məhsulları üçün ənənəvi bazarlardan hesab edilən Rusiya Federasiyasına şərab və spirtli içkilərin ixracının genişləndirilməsində çətinliklər yaradır, ixrac olunan məhsulların bahalaşmasına, vaxt itkisinə, rəqabət qabiliyyətinin aşağı düşməsinə gətirib çıxarırdı.
Bunları nəzərə alaraq, aksiz postunun müəyyən edilməsi ilə bağlı Azərbaycan və Rusiyanın aidiyyəti qurumları arasında keçirilən görüşlərdə bu məsələ vaxtaşırı olaraq qaldırılıb, müxtəlif platformalar vasitəsilə prosesin sürətləndirilməsi istiqamətində işlər aparılıb.
Görülmüş işlərin nəticəsi olaraq, Rusiya hökumətinin müvafiq qərarı ilə oktyabrın 7-dən “Yaraq-Qazmalar” beynəlxalq avtomobil gömrük sərhəd buraxılış məntəqəsində aksizli malların rəsmiləşdirilməsi üçün məntəqə müəyyən edilib. Bu, sahibkarlara aksizli malların, xüsusilə şərab və spirtli içkilərin ixracının genişləndirilməsinə əlavə imkanlar yaradacaq.

Упрощается экспорт в Россию произведенных в нашей стране акцизных товаров
Как известно, отсутствие специального таможенного поста для оформления акцизных товаров на азербайджано-российской границе ранее создавало трудности в расширении экспорта вин и спиртных напитков в Российскую Федерацию, считающуюся одним из традиционных рынков сбыта азербайджанской продукции. Это приводило к удорожанию экспортируемой продукции, потере времени и снижению конкурентоспособности.
Учитывая это, на встречах, проводимых между соответствующими учреждениями Азербайджана и России, время от времени поднимался вопрос создания акцизного поста и предпринимались усилия для ускорения данного процесса посредством различных платформ.
В результате проделанной работы и в соответствии с соответствующим решением правительства Российской Федерации 7 октября в Международном автомобильном таможенном пункте пропуска «Яраг-Казмаляр» был открыт пункт оформления акцизных товаров. Это предоставит предпринимателям дополнительные возможности по расширению экспорта акцизных товаров, особенно вин и спиртных напитков.