"China Energy and Engineering Group"un nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Çinin "China Energy and Engineering Group Co." şirkətinin nümayəndələri İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyində AZPROMO-da olublar.
AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev Agentliyin fəaliyyət istiqamətləri, ölkəmizdə yaradılan əlverişli biznes və investisiya mühiti, həyata keçirilən investisiya layihələri barədə ətraflı məlumat verib, Çin şirkətini fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
"China Energy and Engineering Group Co." şirkətinin Cənubi Asiya Regional Baş Qərargahının vitse-prezidenti Wang Jiliang şirkətin fəaliyyət istiqamətlərindən danışıb.
Görüşdə Azərbaycanda energetika, infrastruktur və tikinti sahələrinə investisiyalar yatırılması məsələləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Meeting with China Energy and Engineering Group representatives took place
Representatives of China Energy and Engineering Group company visited the Export and Investment Promotion Agency – AZPROMO.
The head of AZPROMO Yusif Abdullayev provided detailed information about the Agency's activity, the favorable business and investment environment created in our country, and investment projects implemented as well as invited the Chinese company to active cooperation.
Wang Jiliang, Vice President of the Regional Headquarters of China Energy and Engineering Group Co. in South Asia, provided an overview of the company's activities.
The meeting included an exchange of views on investment in the energy, infrastructure, and construction sectors of Azerbaijan.