İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO-da Küveyt Dövlətinin Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Abdullah Mohamed Abdullah Almaudi ilə görüş keçirilib.
AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev ölkəmizdə tətbiq olunan biznes və investisiyaların təşviqi mexanizmləri, bu sahədə Agentliyin fəaliyyəti, sahibkarlara göstərilən dəstək tədbirləri barədə məlumat verib, iki ölkəinin iş adamları arasında biznes forum və işgüzar görüşlərin təşkil olunmasını təklif edib.
Küveytin Azərbaycandakı səfiri Abdullah Mohamed Abdullah Almaudi qarşılıqlı ticarətin və investisiyaların artırılması üçün potensialı qeyd edib, iki ölkənin biznes dairələri arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əməkdaşlıq perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb, qarşılıqlı informasiya mübadiləsinə dair razılıq əldə olunub.
Qeyd edək ki, ötən il Azərbaycanın Küveytlə ticarət dövriyyəsi, o cümlədən Azərbaycanın Küveytə ixracı 2 dəfə artıb. İxracın dinamikası hesabına ticarət dövriyyəsinin müsbət saldosunda da 2 dəfəyədək artım qeydə alınıb.

Посол Кувейта посетил AZPROMO
В Агентстве поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO состоялась встреча с послом Государства Кувейт в Азербайджанской Республике Абдуллой Мохамедом Абдуллой Алмауди.
Глава AZPROMO Юсиф Абдуллаев предоставил информацию о применяемых в нашей стране механизмах продвижения бизнеса и инвестиций, деятельности Агентства в этой сфере, мерах поддержки, оказываемых предпринимателям, и предложил организовать бизнес-форум и деловые встречи между деловыми людьми из двух стран.
Посол Кувейта в Азербайджане Абдулла Мохамед Абдулла Алмауди отметил потенциал для увеличения взаимной торговли и инвестиций, и подчеркнул важность расширения отношений между деловыми кругами двух стран.
На встрече состоялся обмен мнениями о перспективах сотрудничества в различных сферах экономики и достигнута договоренность о взаимном обмене информацией.
Следует отметить, что в прошлом году товарооборот Азербайджана с Кувейтом, в том числе экспорт Азербайджана в Кувейт, увеличился вдвое. За счет динамики экспорта положительное сальдо торгового оборота также увеличилось в 2 раза.