Daşkənddə 1-ci Özbəkistan-Azərbaycan Regionlararası Forumu çərçivəsində İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə investisiya layihələrinin təqdimatı ("Investment Roadshow") keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev Azərbaycanda yaradılmış əlverişli investisiya mühiti barədə məlumat verib, qarşılıqlı investisiyaların artırılmasında böyük potensialın olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, belə bir formatda tədbirin keçirilməsi işgüzar dairələrə investisiya əməkdaşlığının genişləndirilməsi üçün əlavə imkan yaradır. Yusif Abdullayev sənaye, kənd təsərrüfatı, daşınmaz əmlak, alternativ enerji və s. sahələrini əhatə edən 10 investisiya layihəsinin təqdimatını edib, Özbəkistan investorlarını fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
Tədbirdə həmçinin, Özbəkistanın Xarici İnvestisiyaların Cəlb edilməsi Agentliyinin direktoru Uluqbek Kasımxocayev ölkəsinin investisiya potensialı barədə danışıb, 10 perspektiv investisiya layihəsinin təqdimatını keçirib, "AzerTelecom" MMC-in Direktorlar Şurasının sədri Fuad Allahverdiyev isə "Rəqəmsal İpək Yolu: Avropa və Asiya arasında yeni rəqəmsal dəhliz" mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Qeyd edək ki, 1991-2022-ci illər ərzində Azərbaycandan Özbəkistana 37,4 milyon ABŞ dolları, Özbəkistandan Azərbaycana isə 18,7 milyon ABŞ dolları həcmində investisiya yatırılıb.

Презентация инвестиционных проектов ("Investment Roadshow") состоялась в Ташкенте в рамках I Узбекско-Азербайджанского межрегионального форума, организованного Агентством поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO.
Выступивший на мероприятии глава AZPROMO Юсиф Абдуллаев проинформировал о созданной в Азербайджане благоприятной инвестиционной среде и отметил, что существует большой потенциал увеличения взаимных инвестиций. Было отмечено, что проведение мероприятия в таком формате создает для деловых кругов дополнительные возможности для расширения инвестиционного сотрудничества. Юсиф Абдуллаев представил 10 инвестиционных проектов, охватывающих сферы промышленности, сельского хозяйства, недвижимости, альтернативной энергетики и др., и пригласил узбекских инвесторов к активному сотрудничеству.
Также на мероприятии директор Агентства Узбекистана по привлечению иностранных инвестиций Улугбек Касымходжаев рассказал об инвестиционном потенциале своей страны и представил 10 перспективных инвестиционных проектов, а председатель Совета директоров ООО «АзерТелеком» Фуад Аллахвердиев выступил с презентацией «Цифровой Шелковый путь: новый цифровой коридор между Европой и Азией».
Следует отметить, что в течение 1991-2022 годов Азербайджан инвестировал в Узбекистан 37,4 млн долларов США, а инвестиции Узбекистана в Азербайджан составили 18,7 млн долларов США.