Azərbaycan-Latviya işgüzar dairələrinin görüşü keçirilib
Latviya Prezidenti Egils Levitsin qatıldığı tədbirdə hər iki ölkənin nəqliyyat, su təsərrüfatı, tikinti, lizinq və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkət nümayəndələri iştirak edib.
Ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Latviya Prezidenti Egils Levitsin iştirakı ilə İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Latviyanın İnvestisiya və İnkişaf Agentliyinin (LIAA) birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Latviya işgüzar dairələrinin dəyirmi masası keçirilib. Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, hər iki ölkənin nəqliyyat, su təsərrüfatı, tikinti, lizinq və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkət nümayəndələri iştirak edib.
Latviya Prezidenti Egils Levits ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin dinamik inkişaf etdiyini vurğulayıb, Azərbaycan və Latviya iş adamlarının bu inkişafda xüsusi rolunu qeyd edib, Latviyada azərbaycanlı iş adamlarının uğurla fəaliyyət göstərdiyini bildirib.
AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev iki ölkə arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin dinamik inkişaf etdiyini, AZPROMO-nun bu istiqamətdə gördüyü tədbirləri və ölkəmizin investisiya mühitinin xarici sərmayədarlar üçün yaratdığı imkanları diqqətə çatdırıb. Qeyd edilib ki, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində və sənaye parklarında Latviya şirkətləri ilə tərəfdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük imkanlar mövcuddur.
LIAA-nın baş direktoru Kaspars Rojkalns Latviyanın Azərbaycanla iqtisadi əlaqələrin inkişafına önəm verdiyini qeyd edib, əlaqələrin daha da genişləndirilməsi istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüb, ölkəsinin Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinin bərpası üzrə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov ölkələrimiz arasında inkişaf edən ikitərəfli əlaqələrin özəl sektor, xüsusilə Azərbaycan və Latviya KOB-ları arasında ticarət və investisiya əməkdaşlığının daha da genişləndirilməsini stimullaşdırdığını qeyd edib, hər iki ölkənin iş adamları arasında əlaqələrin inkişafına KOBİA-nın göstərə biləcəyi dəstək tədbirləri barədə məlumat verib, Agentliyin iş adamlarının əməkdaşlıq təşəbbüslərini dəstəkləməyə hazır olduğunu vurğulayıb.

Состоялась встреча азербайджано-латвийских деловых кругов
В мероприятии, прошедшем с участием президента Латвии Эгилса Левитса, приняли участие представители компаний двух стран, работающих в сфере транспорта, водного хозяйства, строительства, лизинга и других областях.
Между азербайджанскими и латвийскими деловыми кругами состоялся круглый стол, организованный совместно Агентством поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO и Латвийским агентством инвестиций и развития (LIAA), с участием находящегося с официальным визитом в нашей стране президента Латвии Эгилса Левитса. Помимо официальных лиц, в мероприятии приняли участие представители компаний двух стран, работающих в сфере транспорта, водного хозяйства, строительства, лизинга и других областях.
Президент Латвии Эгилс Левитс подчеркнул динамичное развитие торгово-экономических отношений между нашими странами, особую роль азербайджанских и латвийских предпринимателей в этом развитии и отметил, что азербайджанские предприниматели успешно работают в Латвии.
Глава AZPROMO Юсиф Абдуллаев обратил внимание на динамичное развитие торгово-экономических отношений между двумя странами, а также на меры, предпринимаемые AZPROMO в этом направлении, и возможности, создаваемые инвестиционной средой нашей страны для иностранных инвесторов. Было отмечено, что имеются большие возможности для расширения партнерства с латвийскими компаниями на освобожденных территориях и в промышленных парках Азербайджана.
Генеральный директор LIAA Каспарс Ройкалнс отметил, что Латвия придает большое значение развитию экономических отношений с Азербайджаном, поделился своим мнением о направлениях дальнейшего расширения отношений и подчеркнул, что его страна заинтересована в сотрудничестве по восстановлению территорий Азербайджана, освобожденных от оккупации.
Председатель правления Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBIA) Орхан Мамедов отметил, что развивающиеся двусторонние отношения между нашими странами стимулируют дальнейшее расширение торгового и инвестиционного сотрудничества в частном секторе, особенно между МСБ Азербайджана и Латвии. Он предоставил информацию о мерах поддержки, которые может оказать KOBIA, и подчеркнул, что Агентство готово поддержать инициативы предпринимателей по сотрудничеству.