Özbəkistan holdinqi ilə görüş keçirilib
Özbəkistanın "AKFA Group" holdinqinə daxil olan “Artel” şirkəti tərəfindən ölkəmizdə potensial investisiya layihələrinin reallaşdırılması perspektivləri və AZPROMO ilə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyində – AZPROMO-da Mərkəzi Asiyanın ən iri holdinqlərindən biri olan Özbəkistanın "AKFA Group" şirkətlər qrupunun nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev Agentliyin fəaliyyəti, ölkəmizdə yaradılan əlverişli biznes və investisiya mühiti, investorlar və ixracatçılara  təklif olunan imtiyazlar, o cümlədən logistikanın subsidiyalaşması, vergi güzəştləri və hazırlıq mərhələsində olan digər stimullaşdırıcı mexanizmlər barədə məlumat verib.
"AKFA Group"un baş icraçı direktoru Bahadır Abdullayev ölkəmizdə xarici investorlar üçün yaradılmış şəraiti və inkişaf etmiş infrastrukturu qeyd edərək bildirib ki, konqlomerata daxil olan “Artel” şirkəti tərəfindən Azərbaycanda potensial investisiya layihələrinin reallaşdırılması çərçivəsində ilkin olaraq məişət texnikası istehsalı müəssisələrinin qurulmasında maraqlıdırlar.
AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev Agentliyin şirkətə dəstək göstərməyə hazır olduğunu vurğulayıb və gələcək əməkdaşlığın hüquqi çərçivəsinin müəyyən edilməsi istiqamətində fikirlərini bölüşüb. Bu müstəvidə məlumat mübadiləsinin aparılmasına dair razılıq əldə olunub.
Sonda "AKFA Group"un fəaliyyəti və icra etdiyi layihələr barədə qısa videoçarx nümayiş olunub.
Qeyd: Özündə tikinti materialları, məişət və elektrik məhsulları istehsalçılarını, eləcə də turizm, təhsil və tibb sektorunda fəaliyyət göstərən şirkətləri birləşdirən "AKFA Group" holdinqi Özbəkistanda alüminium və plastik profillərin ən böyük istehsalçısı və ixracatçısıdır. Bazarda 23 il fəaliyyət göstərən konqlomerat Azərbaycan da daxil olmaqla 2022-ci ildə 35 ölkəyə 210 mln. ABŞ dolları məbləğində ixrac əməliyyatları həyata keçirib.

Состоялось обсуждение перспектив реализации потенциальных инвестиционных проектов в нашей стране с компанией Artel, входящей в состав узбекского холдинга AKFA Group, и вопросы сотрудничества с AZPROMO.
В Агентстве поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO состоялась встреча с представителями узбекской AKFA Group - одного из крупнейших холдингов в Центральной Азии.
Во время встречи глава AZPROMO Юсиф Абдуллаев предоставил информацию о деятельности Агентства, созданной в нашей стране благоприятной деловой и инвестиционной среде, льготах, предоставляемых инвесторам и экспортерам, включая субсидирование логистики, налоговые льготы и другие подготавливаемые механизмы стимулирования.
Главный исполнительный директор AKFA Group Бахадыр Абдуллаев отметил созданные в нашей стране условия для иностранных инвесторов и развитую инфраструктуру, и сообщил, что в рамках реализации потенциальных инвестиционных проектов в Азербайджане компанией Artel, входящей в состав конгломерата, они заинтересованы в первую очередь в строительстве предприятий по производству бытовой техники.
Глава AZPROMO Юсиф Абдуллаев подчеркнул, что агентство готово поддержать компанию и поделился своим мнением по определению правовой основы будущего сотрудничества. В этом направлении достигнута договоренность об обмене информацией.
В завершение был показан короткий видеоролик о деятельности и реализованных проектах AKFA Group.
Примечание: Холдинг AKFA Group включет в себя производителей строительных материалов, бытовой и электрической продукции, а также компании, работающие в сфере туризма, образования и медицины, и является крупнейшим производителем и экспортером алюминиевых и пластиковых профилей в Узбекистане. Конгломерат, работающий на рынке 23 года, в 2022 году осуществил экспортные операции на сумму 210 миллионов долларов США в 35 стран, включая Азербайджан.