AZPROMO-nun yaradılmasından 5 il ötür
Belə ki, 28 dekabr 2018-ci il tarixində "İxracın və investisiyaların təşviqi sahəsində idarəetmənin daha da təkmilləşdirilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 451 nömrəli Fərmanı ilə Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində publik hüquqi şəxs statuslu Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO yaradılıb.
Xatırladaq ki, AZPROMO 2003-cü ildə Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən qeyri-neft sektoruna xarici investisiyaların cəlbi və qeyri-neft məhsullarının ixracının stimullaşdırılması məqsədilə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu olaraq təsis edilib. 2018-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 451 nömrəli Fərmanı ilə sözügedən Fond ləğv edilərək, onun maddi-texniki bazası əsasında publik hüquqi şəxs statuslu Agentlik yaradılmışdır.

Сегодня исполнилось 5 лет со дня создания AZPROMO.
28 декабря 2018 года Указом Президента Азербайджанской Республики №451 "О дальнейшем совершенствовании управления в сфере продвижения экспорта и инвестиций" при Министерстве Экономики Азербайджанской Республики в качестве публичного юридического лица было создано Агентство поощрения экспорта и инвестиций Азербайджанской Республики – AZPROMO.
Напомним, что с целью привлечения иностранных инвестиций в ненефтяной сектор и стимулирования экспорта ненефтяных продуктов Министерство экономики Азербайджанской Республики в 2003 году создало AZPROMO как Фонд поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджане. В 2018 году Указом Президента Азербайджанской Республики №451 данный Фонд был упразднен и на основе его материально-технической базы было создано Агентство со статусом публичного юридического лица.