AZPROMO-nun yaradılmasından 5 il ötür
Belə ki, 28 dekabr 2018-ci il tarixində "İxracın və investisiyaların təşviqi sahəsində idarəetmənin daha da təkmilləşdirilməsi haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 451 nömrəli Fərmanı ilə Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində publik hüquqi şəxs statuslu Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO yaradılıb.
Xatırladaq ki, AZPROMO 2003-cü ildə Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən qeyri-neft sektoruna xarici investisiyaların cəlbi və qeyri-neft məhsullarının ixracının stimullaşdırılması məqsədilə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu olaraq təsis edilib. 2018-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 451 nömrəli Fərmanı ilə sözügedən Fond ləğv edilərək, onun maddi-texniki bazası əsasında publik hüquqi şəxs statuslu Agentlik yaradılmışdır.

Today marks the 5th anniversary of the establishment of AZPROMO.
On 28 December 2018, the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan - AZPROMO was established as a public legal entity under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 451 "On further improvement of management in the field of export and investment promotion."
It should be remembered that to attract foreign investments in the non-oil sector and stimulate exports of non-oil products, the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan established AZPROMO in 2003 as the Export and Investment Promotion Foundation in Azerbaijan. In 2018, by Decree No. 451 of the President of the Republic of Azerbaijan, the Foundation was abolished and its facilities and equipment were used to establish the Agency with the status of a public legal entity.