Tədbirdə ticarət zamanı müəyyən olunan qeyri-tarif maneələrinin aradan qaldırılması məsələləri ətrafında müzakirələr aparılıb.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Beynəlxalq Ticarət Mərkəzinin (BTM) birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda “Ticarət zamanı qeyri-tarif maneələri və xidmət ticarətinin qaydaları ilə bağlı maraqlı tərəflərlə məsləhətləşmələr” adlı ikigünlük tədbir keçirilib. Tədbirdə Avropa İttifaqının (Aİ) təşəbbüsü olan “EU4Business" və BTM tərəfindən icra edilən Şərq Tərəfdaşlığının Ticarətə Yardım Masası layihəsi çərçivəsində BTM tərəfindən Azərbaycanda ticarət zamanı qeyri-tarif maneələrinin müəyyən edilməsi məqsədilə aparılan biznes sorğunun nəticələri iştirakçılara təqdim olunub, müəyyən olunan maneələrin aradan qaldırılması üçün dəyirmi masa formatında interaktiv müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə çıxış edən AZPROMO-nun icraçı direktorunun müavini Tural Hacılı layihənin ixraca dəstək baxımından əhəmiyyətini qeyd edib, platformanın potensial ixracatçılarımızın məhsullarının Aİ ölkələrinə ixracı zamanı üzləşdikləri əsas məsələlərinin həlli yollarının tapılmasına mühüm töhfə verəcəyini diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, mövcud baryerlərin aradan qaldırılması istiqamətində intensiv işlər aparılır. Bu xüsusda ixracatçılara daha yüksək və keyfiyyətli xidmətlərin göstərilməsi məqsədilə istifadəyə veriləcək madeinazerbaijan.gov.az elektron platforması, eləcə də təsdiqlənməsi gözlənilən Milli İxrac Strategiyasının yerli sahibkarlar üçün ticarətin asanlaşdırılması perspektivləri haqqında məlumat verilib.
BMT-nin rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreyeva müəyyən edilən ticarət maneələrinin aradan qaldırılması və istifadə olunmayan imkanların araşdırılmasının vacibliyini vurğulayıb, sözügedən layihəni yüksək qiymətləndirib.
Tədbir zamanı keçirilən birinci dəyirmi masada ticarətdə daxili qaydaların sadələşdirilməsi və ticarət prosedurlarının optimallaşdırılması, ikinci dəyirmi masa çəçrivəsində isə ticarətdə texniki tələblər, keyfiyyət standartları və qiymətləndirmələrə uyğunluğun təkmilləşdirilməsi məsələləri müzakirə olunub.

Baku hosts event on non-tariff barriers to trade
The event discussed the issues of eliminating non-tariff barriers identified during trade operations.
Jointly organized by the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO and the International Trade Centre (ITC), a two-day event entitled "Stakeholder Consultation on Non-Tariff Barriers to Trade and Trade in Services Regulations" was held in Baku. During the event, participants were presented with the results of a business survey initiated by the European Union (EU), ITC, and EU4Business to identify non-tariff trade barriers in Azerbaijan within the framework of the Trade Help Desk project of the Eastern Partnership, participating in interactive roundtable discussions to address the identified barriers.
Speaking at the event, AZPROMO Deputy Executive Director Tural Hadjili noted the importance of the project in terms of export support and emphasized that the platform will make an important contribution to finding solutions to major issues faced by our potential exporters that export their products to EU countries. It was noted that intensive work is underway to remove existing barriers. In this context, information was provided on the planned launching of the electronic platform madeinazerbaijan.gov.az to provide better services to exporters and the prospects of simplifying trade procedures for local entrepreneurs within the framework of the pending National Export Strategy.
UN Resident Coordinator Vladanka Andreeva emphasized the importance of eliminating identified trade barriers and exploring untapped opportunities, and highly appreciated the aforementioned project. The first roundtable held during the event discussed the simplification of domestic trade rules and optimization of trade procedures. The second roundtable focused on discussing the improvement of technical requirements, quality standards, and compliance with assessments.