AZPROMO-nun 2023-cü ildəki fəaliyyəti, “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi, ixracın və investisiyaların stimullaşdırılması istiqamətində görülən işlər, keçirilən tədbirlər, eləcə də cari ilin planları haqqında məlumat verilib.
Yanvarın 29-da İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun 2023-cü ildəki fəaliyyəti və builki planlarına həsr olunan mətbuat konfransı keçirilib.
AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev qeyri-neft sektorunun inkişafı, xüsusilə qeyri-neft ixracının artırılması istiqamətində reallaşdırılan tədbirlər, ixracyönümlü qeyri-neft məhsullarının istehsalı, ixracatçılara yaradılan əlverişli şərait, "Made in Azerbaijan" brendinin xaricidə tanıdılması və xarici investisiyaların təşviqi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
Qeyd olunub ki, 2023-cü ildə Azərbaycandan 110-dan çox ölkəyə 3,3 mlrd. ABŞ dolları dəyərində qeyri-neft məhsulları ixrac olunub ki, bu da əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 9,8% çoxdur və yeni tarixi rekord hesab olunur.
Bundan əlavə, AZPROMO-nun investisiyaların təşviqi çərçivəsində gördüyü işlər, o cümlədən “Investment Roadshow” tədbirlərinin keçirilməsi və Agentliyin 2023-cü ilin dekabr ayında ardıcıl üçüncü dəfə İnvestisiya Təşviqi Agentliklərinin Dünya Assosiasiyasının (WAIPA) Mərkəzi Asiya üzrə bölgə direktoru statusunu qazanması diqqətə çatdırılıb.
Mətbuat konfransında Azərbaycanın ixrac və investisiya imkanlarının təşviqi, yerli şirkətlərin xarici həmkarları ilə işgüzar əlaqələrinin genişləndirilməsi və tərəfdaşlığın inkişafı istiqamətində təşkil olunan tədbirlər diqqətə çatdırılıb. AZPROMO-nun ötən il 23-ü beynəlxalq tədbir olmaqla, 42 tədbir təşkil etdiyi və bu tədbirlər çərçivəsində Agentliyin 11 anlaşma memorandumu və 1 fəaliyyət planı imzaladığı qeyd olunub.
Vurğulanıb ki, “Made in Azerbaijan” brendinin ölkə xaricində tanıdılması və ixracın təşviqi mexanizmlərinin reallaşdırılması çərçivəsində 2023-ci ildə Azərbaycan şirkətlərinin məhsulları AZPROMO-nun dəstəyi ilə “IGW Green Week 2023” (“Beynəlxalq Yaşıl Həftə”), “World Food Moscow 2023”, “Anuga 2023” və 6-cı Çin Beynəlxalq İdxal Sərgisi kimi irimiqyaslı sərgilərdə vahid ölkə stendində nümayiş olunublar. Bildirilib ki, bu il yerli ixracatçılar Agentliyin dəstəyi ilə iki sərgidə - Bağdadda keçirilən “Iraq Fair” və “IGW Green Week Berlin 2024”də iştirak ediblər.
“Hesabat ilində “World Food Moscow 2023” və "Anuga 2023” kimi beynəlxalq sərgilərdə meyvə, spirtli içkilər, qənnadı məmulatları, fındıq ləpəsi, nar şirəsi kimi məhsulların ixracına dair müqavilələr imzalanıb”, - Agentliyin icraçı direktoru Yusif Abdullayev deyib.
Yerli məhsulların ölkə xaricində tanıdılması məqsədilə hazırda Azərbaycanın 12 ticarət evi fəaliyyət göstərir və bu il daha iki ticarət evimizin Çinin Çendu və Nankin şəhərlərində açılışı gözlənilir.
Azərbaycanın xaricdə fəaliyyət göstərən ticarət nümayəndəlikləri sayəsində ölkənin qeyri-neft məhsullarının ixracının genişləndirilməsi sürətlə davam edir və qeyri-neft ixracının potensialı yüksək səviyyədə reallaşdırılır.
Tədbirdə Agentliyin gələcək planları barədə məlumat verilib, KİV nümayəndələrinin sualları cavablandırılıb.

Была предоставлена информация о деятельности AZPROMO в 2023 году, продвижении бренда «Made in Azerbaijan», проделанной работе в области стимулирования экспорта и инвестиций, а также проведенных мероприятиях и планах на текущий год.
29 января состоялась пресс-конференция, посвященная деятельности Агентства поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO в 2023 году и планам на текущий год.
Исполнительный директор AZPROMO Юсиф Абдуллаев рассказал о развитии ненефтяного сектора, особенно о мерах, принимаемых в области увеличения ненефтяного экспорта, производства экспортно-ориентированной ненефтяной продукции, а также о созданных для экспортеров благоприятных условиях, продвижении бренда «Made in Azerbaijan» за рубежом и поощрении иностранных инвестиций.
Было отмечено, что в 2023 году из Азербайджана было экспортировано ненефтяных продуктов на сумму 3,3 миллиарда долларов США в более чем 110 стран, что на 9,8% больше соответствующего периода предыдущего года. Это считается новым историческим рекордом.
Кроме того, была отмечена работа AZPROMO по продвижению инвестиций, в том числе проведение мероприятий «Investment Roadshow» и то, что Агентство в декабре 2023 года в третий раз подряд завоевало статус регионального директора по Центральной Азии Всемирной ассоциации инвестиционных агентств (WAIPA).
На пресс-конференции была предоставлена информация о мерах, организованных в сфере продвижения экспортных и инвестиционных возможностей Азербайджана, расширения деловых связей местных компаний с зарубежными коллегами и развития партнерства. Было отмечено, что в прошлом году AZPROMO организовало 42 мероприятия, 23 из которых были международными. В рамках проведения этих мероприятий Агентством было подписано 11 меморандумов о взаимопонимании и 1 план действий.
Было подчёркнуто, что в рамках продвижения бренда «Made in Azerbaijan» за пределами страны и внедрения механизмов продвижения экспорта в 2023 году при поддержке AZPROMO продукция азербайджанских компаний будет представлена единым страновым стендом на таких масштабных выставках, как «IGW Green Week 2023», «World Food Moscow 2023», «Anuga 2023» и 6-я Международная выставка импорта в Китае. Было отмечено, что в этом году при поддержке Агентства местные экспортеры приняли участие в двух выставках - состоявшейся в Багдаде «Iraq Fair» и «IGW Green Week Berlin 2024».
Исполнительный директор Агентства Юсиф Абдуллаев сообщил, что “В отчетном году на таких международных выставках, как «World Food Moscow 2023» и «Anuga 2023» заключены контракты на экспорт продукции, включающей в себя фрукты, алкогольные напитки, кондитерские изделия, ядра фундука и гранатовый сок”.
В настоящее время 12 торговых домов Азербайджана осуществляют деятельность в целях продвижения национальной продукции за пределы страны. В этом году ожидается открытие еще двух торговых домов в китайских городах Чэнду и Нанкин.
Благодаря функционирующим за рубежом торговым представительствам Азербайджана, расширение экспорта ненефтяной продукции страны продолжается быстрыми темпами и потенциал ненефтяного экспорта реализуется на высоком уровне.
На мероприятии была представлена информация о дальнейших планах Агентства и даны ответы на вопросы представителей СМИ.