Mərakeşin media nümayəndələri AZPROMO-da olub
Görüşdə Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafı, biznes mühitinin yaxşılaşdırılması, ixracın genişləndirilməsi, xarici investisiyaların təşviqi istiqamətində görülən işlər və həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verilib.
Azərbaycanda səfərdə olan Mərakeşin bir qrup nüfuzlu media orqanlarının nümayəndələri İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyində - AZPROMO-da olub.
Görüş zamanı AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev Agentliyin fəaliyyət istiqamətləri, Azərbaycanda baş verən proseslər, təşkil olunan irimiqyaslı beynəlxalq tədbirlərdən, ölkə iqtisadiyyatının, o cümlədən qeyri-neft sektorunun inkişafı, eləcə də biznes mühitinin davamlı olaraq yaxşılaşdırılması, ixracın genişləndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin və xarici investisiyaların təşviqi məqsədi ilə AZPROMO tərəfindən görülən işlər və həyata keçirdiyi tədbirlər barədə məlumat verib.
Azərbaycanda və Mərakeşdə biznes və investisiya mühitinin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə toxunan Yusif Abdullayev, ölkələr arasında qarşılıqlı ixrac və investisiya potensialının artırılması üçün AZPROMO-nun Mərakeşin İnvestisiya və İxracın İnkişafı Agentliyi (AMDIE), Mərakeş Müəssisələrinin Ümumi Konfederasiyası (CGEM) kimi qurumlarla əməkdaşlıq etdiyini vurğulayıb.
Bundan başqa, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün tam bərpa etdiyi və hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa-quruculuq işlərinin sürətlə həyata keçirildiyi media nümayəndələrinin diqqətinə çatdırılıb, Azərbaycan vətəndaşlarının işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıdışı çərçivəsində görülən işlər, ərazilərin bərpası, milli iqtisadiyyata sürətli inteqrasiya, dayanıqlı inkişafının təmin olunması, ən müasir infrastrukturun qurulması, mədəni-tarixi abidələrin bərpası və yaşayış şəraitinin yaradılması istiqamətində həyata keçirilən genişmiqyaslı tədbirlərdən məlumat verilib. Bildirilib ki, sözügedən ərazilərdə bərpa-quruculuq işlərinin həyata keçirilməsi üçün dövlət büdcəsindən 7 mlrd. ABŞ dollarından çox vəsait ayrılıb və bu proses davam etdirilir.
Sonda Mərakeşin media nümayəndələrini maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, görüşdə Mərakeşin MAP agentliyi, "L’Opinion", "Al Bayane" və "L’economiste" qəzetləri, "Le Desk" rəqəmsal mətbu orqanı, "TelQuel" həftəlik xəbər jurnalı, BBMT onlayn xəbər kanalının nümayəndələri iştirak ediblər. Azərbaycana səfəri çərçivəsində Mərakeşin KİV nümayəndələri həmçinin Xarici İşlər Nazirliyi, Mədəniyyət Nazirliyi, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi, AZƏRTAC Dövlət İnformasiya Agentliyi, Medianın İnkişafı Agentliyi və digər qurumlarda görüşlər keçiriblər.

AZPROMO hosts Moroccan media representatives
The meeting participants were provided with information on the activities and measures undertaken in the field of developing Azerbaijan's economy, improving the business environment, expanding exports, and encouraging foreign investments.
The Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO a group of influential representatives of Moroccan media visiting Azerbaijan.
During the meeting, AZPROMO Executive Director Yusif Abdullayev discussed the Agency's activity areas, processes taking place in Azerbaijan, the large-scale international events organized in the country, the development of the country's economy, including that of the non-oil sector, and talked about the activities and measures taken by AZPROMO to continuously improve the business environment, expand exports, promote the "Made in Azerbaijan" brand, and foreign investments.
Touching upon measures implemented to develop the business and investment environment in Azerbaijan and Morocco, Yusif Abdullayev stressed that AZPROMO cooperates with such entities as the Moroccan Investment and Export Development Agency (AMDIE) and General Confederation of Moroccan Enterprises (CGEM) to increase mutual export and investment potential between the countries.
Besides, media representatives were informed about the full restoration of Azerbaijan's territorial integrity and rapid restoration and construction works in the territories liberated from occupation, works carried out to ensure the return of Azerbaijani citizens to the territories liberated from occupation, and large-scale measures implemented to restore the territories, their rapid integration into the national economy, ensuring their sustainable development, construction of the most modern infrastructure, restoration of cultural and historical monuments, and establishing living conditions. It was noted that more than 7 billion US dollars have been allocated from the state budget for reconstruction and restoration works in the mentioned territories, and the process goes on.
In the end, the Moroccan media representatives' questions were answered.
It should be noted that the meeting was attended by representatives of the Moroccan agency MAP, newspapers such as L'Opinion, Al Bayane, and L'Economiste, digital press outlet Le Desk, weekly news magazine TelQuel, and online news channel BBMT. During the visit to Azerbaijan, representatives of Moroccan media also held meetings at the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Culture, the State Committee for Work with the Diaspora, the Azerbaijan State News Agency (AZERTAC), the Media Development Agency, and other organizations.