Ölkələrimiz arasında investisiya və biznes tərəfdaşlığının genişləndirilməsinin perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Bakıda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Qazaxıstanın Xarici Ticarət Palatasının birgə təşkilatçılığı ilə Qazaxıstan-Azərbaycan İşgüzar Şurasının II iclası keçirilib. Tədbirdə hər iki ölkədən dövlət rəsmiləri ilə yanaşı, kənd təsərrüfatı, qida sənayesi, tekstil, tikinti, İKT, logistika, nəqliyyat, turizm və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən sahibkarlar iştirak ediblər.
Azərbaycanın Qazaxıstandakı səfiri Ağalar Atamoğlanov və Qazaxıstanın Azərbaycandakı səfiri Alim Bayel dövlət başçılarının siyasi iradəsi və dostluq münasibətlərinə söykənən sıx siyasi əlaqələrimizi vurğulayaraq, prezidentlərin qarşılıqlı yüksək səviyyəli səfərləri və birgə səylərinin ölkələrimizin iqtisadi-ticarət əlaqələrinə də mühüm töhfə verdiyini bildiriblər.
Tədbirdə iştirak edən energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev qeyd edib ki, Azərbaycanın münbit investisiya mühiti, o cümlədən işğaldan azad olunmuş ərazilərdə sərmayədarlar üçün təklif olunan imtiyazlar Qazaxıstan ilə investisiya tərəfdaşlığının intensivləşdirilməsi üçün mühüm imkanlar yaradır.
Qazaxıstanın nəqliyyat nazirinin müavini Sətcan Ablaliyev ölkələrimizin nəqliyyat-logistika, xüsusilə Orta Dəhliz layihəsi çərçivəsində inkişaf edən əməkdaşlığı haqqında danışıb. Çindən Avropaya göndərilən mallar üzrə Qazaxıstandan Azərbaycana tranzit daşımaların həcminin dəfələrlə artığı vurğulanaraq bu istiqamətdə artım üçün əhəmiyyətli potensialın olduğu diqqətə çatdırılıb.
İşgüzar Şuranın Azərbaycan tərəfindən həmsədri İbrahim Alısoy və Qazaxıstan tərəfindən həmsədri Abbat Urisbayev sözügedən platformanın biznes tərəfdaşlığının möhkəmləndirilməsi, eləcə də mövcud əlaqələrin şaxələndirilməsində oynadığı vacib rolu qeyd ediblər.
Bununla yanaşı, iclasda AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının (ASK) prezidenti Məmməd Musayev və Qazaxıstanın Xarici Ticarət Palatasının İdarə Heyətinin sədri Murat Kərimsakov iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair fikirləri və təklifləri ilə çıxış ediblər.
Tədbir çərçivəsində Qazaxıstan Respublikasının “Atameken” Milli Sahibkarlar Palatası və ASK arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

Состоялся обмен мнениями о перспективах расширения инвестиционного и делового партнерства между нашими странами.
При совместной организации Агентства поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO и Внешнеторговой палаты Казахстана в Баку состоялось II заседание Казахстанско-Азербайджанского Делового Совета. Помимо государственных чиновников двух стран, в мероприятии приняли участие предприниматели, работающие в сферах сельского хозяйства, пищевой промышленности, текстильного производства, строительства, ИКТ, логистики, транспорта, туризма и т.д.
Посол Азербайджана в Казахстане Агалар Атамогланов и посол Казахстана в Азербайджане Алим Баель подчеркнули наши тесные политические связи, основанные на политической воле глав государств и дружественных отношениях, и отметили, что взаимные визиты на высоком уровне и совместные усилия президентов внесли важный вклад в торгово-экономические отношения наших стран.
Принимавший участие в мероприятии заместитель министра энергетики Самир Валиев отметил, что благодатная инвестиционная среда Азербайджана, в том числе льготы, предлагаемые инвесторам на освобожденных от оккупации территориях, создают важные возможности для активизации инвестиционного партнерства с Казахстаном.
Заместитель министра транспорта Казахстана Сатжан Аблалиев рассказал о развивающемся сотрудничестве наших стран в сфере транспорта и логистики, особенно в рамках проекта «Средний коридор». Он подчеркнул, что многократно возросли объёмы транзитных перевозок из Казахстана в Азербайджан товаров, отправляемых из Китая в Европу, отметив, что в этом направлении имеется значительный потенциал для роста.
Сопредседатель Делового совета от Азербайджана Ибрагим Алисой и сопредседатель от Казахстана Аббат Урисбаев отметили важную роль, которую играет упомянутая платформа в укреплении делового партнерства и диверсификации существующих отношений.
Кроме того, присутствовавшие на встрече исполнительный директор AZPROMO Юсиф Абдуллаев, председатель правления Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBIA) Орхан Мамедов, президент Национальной Конфедерации Предпринимателей (Работодателей) Азербайджанской Республики (АКП) Мамед Мусаев и председатель правления Внешнеторговой палаты Казахстана Мурат Керимсаков выразили свои мнения и предложения по расширению сотрудничества в различных сферах экономики.
В рамках мероприятия между Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан «Атамекен» и АКП был подписан Меморандум о взаимопонимании.