Ölkələr arasında ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin intensivləşdirilməsi imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində XXVII Sankt-Peterburq Beynəlxalq İqtisadi Forumu (SPIEF’24) çərçivəsində “Rusiya – Azərbaycan” biznes dialoqu təşkil olunub.
Rusiya ilə Azərbaycan arasında iqtisadi münasibətlərin cari vəziyyəti, ikitərəfli ticarət və investisiya əlaqələrinin inkişafı perspektivlərinə dair müzakirələrdə iştirak edən İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev bildirib ki, bu ilin yanvar ayında imzalanan 2024-2026-cı illər üçün əməkdaşlığın əsas istiqamətlərinin inkişafı üzrə Yol Xəritəsi ölkələrimizin ticarət, investisiya, nəqliyyat, sənaye, kənd təsərrüfatı, ərzaq təhlükəsizliyi, enerji və digər sahələrdə yeni birgə layihələrin reallaşdırılması üçün möhkəm zəmin yaradır. Qeyd edilib ki, bərpa olunan enerji və turizm sektorlarında istifadə olunmayan mühüm tərəfdaşlıq potensialı mövcud əlaqələri genişləndirə bilər.
Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Mixail Qaluzin bildirib ki, ölkələr arasında münasibətlərin müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəlməsi iqtisadi əməkdaşlığın mövcud gündəliyini əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirib. Rusiyanın iqtisadi inkişaf nazirinin müavini Dmitri Volvaç isə illər ərzində Azərbaycan və Rusiya arasında qurulan çoxsahəli investisiya tərəfdaşlığını qeyd edərək, qeyri-ənənəvi sektorlarda, o cümlədən bərpa olunan enerji sahəsində birgə layihələrin həyata keçirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən Həştərxan vilayətinin qubernatoru İqor Babuşkin Rusiya və Azərbaycan arasında nəqliyyat və beynəlxalq daşımalar sektorunda göstəricilərin artan dinamikasının məmnunluq doğurduğunu ifadə edib. Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov isə Agentliyin fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verib, KOB-ların dəstəklənməsi tədbirləri, o cümlədən bu sahədə Rusiya ilə aparılan təcrübə mübadiləsi haqqında danışıb.

The sides exchanged views on ways to strengthen bilateral economic ties between the countries.
The Russia-Azerbaijan Business Dialogue was held in St. Petersburg, Russia, as part of the 27th St. Petersburg International Economic Forum (SPIEF'24).
Yusif Abdullayev, Executive Director of the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO, took part in the discussion on the current state of economic relations and prospects for the development of bilateral trade and investment relations between Russia and Azerbaijan. He said that the roadmap for the development of key areas of cooperation for 2024-2026, signed in January this year, is a solid basis for our countries to implement new joint projects in trade, investment, transport, industry, agriculture, food security, energy, and other areas. It was noted that the significant untapped potential of partnerships in renewable energy and tourism can expand the existing relations.
Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin said that the elevation of the countries' relations to the level of allies has significantly broadened the current economic cooperation agenda. Russian Deputy Minister of Economic Development Dmitry Volvach noted the multi-sectoral investment partnership that has developed between Azerbaijan and Russia over the years and stressed the importance of implementing joint projects in non-traditional sectors, including renewable energy.
Speaking at the event, Igor Babushkin, Governor of the Astrakhan Region, expressed his satisfaction with the growing dynamics of indicators in the field of transport and international traffic between Russia and Azerbaijan. Orkhan Mammadov, Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA), provided information on the Agency's activities and spoke about measures to support small and medium-sized businesses, including the exchange of experience with Russia in this area.