Sessiyada ölkələrimizdə yüksək texnologiyalar, kənd təsərrüfatı, turizm və bərpa olunan enerji sahələrinin ortaq təşəbbüslərlə artımının dəstəklənməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Bakıda Azərbaycan – Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) Nazirlərinin Təcrübə Mübadiləsi Forumu çərçivəsində “İqtisadi diversifikasiya və investisiyalar” mövzusunda sessiya keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan tərəfindən iqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), eləcə də Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) nümayəndələri iştirak ediblər. BƏƏ tərəfi iqtisadiyyat nazirinin müavini Abdulla Əlsaleh, investisiya nazirinin müavini Məhəmməd Əlhavi və maliyyə nazirinin müavini Yunis Əlxuri ilə təmsil olunub.
Tədbirdə ölkələrimizin dayanıqlı və çoxşaxəli iqtisadi artımını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan və BƏƏ arasında əməkdaşlıq potensialının səmərəli reallaşdırılması imkanları barədə danışıqlar aparılıb. Sessiyada investisiya iqliminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində hər iki ölkədə tətbiq olunan təcrübələr, bərpa olunan enerji, kənd təsərrüfatı və turizm sektorlarında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində birgə fəaliyyət üçün uğurlu modellərinin və potensial sahələrin müəyyənləşdirilməsi məsələləri müzakirə olunub.

Azerbaijan and UAE hold business session
During the session, ideas were exchanged on joint initiatives to support the growth of high technology, agriculture, tourism and renewable energy in our countries.
A session on "Economic Diversification and Investment" took place in Baku within the framework of the Azerbaijan-United Arab Emirates Ministerial Experience Exchange Forum.
The event was attended by Azerbaijan's Deputy Minister of Economy Samed Bashirli and representatives of the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO, the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA), and the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIM). The UAE was represented by Deputy Minister of Economy Abdullah Al Saleh, Deputy Minister of Investment Mohammad Alhawi, and Deputy Minister of Finance Younis Alkhouri.
The event included discussions on ways to effectively implement the potential of cooperation between Azerbaijan and the UAE to ensure sustainable and multifaceted economic growth of our countries. The meeting discussed practices used in both countries to improve the investment climate, strengthen cooperation in fields such as renewable energy, agriculture, and tourism, and identify successful models and potential areas of joint action within the framework of public-private partnerships.