Sessiyada ölkələrimizdə yüksək texnologiyalar, kənd təsərrüfatı, turizm və bərpa olunan enerji sahələrinin ortaq təşəbbüslərlə artımının dəstəklənməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Bakıda Azərbaycan – Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri (BƏƏ) Nazirlərinin Təcrübə Mübadiləsi Forumu çərçivəsində “İqtisadi diversifikasiya və investisiyalar” mövzusunda sessiya keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan tərəfindən iqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), eləcə də Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) nümayəndələri iştirak ediblər. BƏƏ tərəfi iqtisadiyyat nazirinin müavini Abdulla Əlsaleh, investisiya nazirinin müavini Məhəmməd Əlhavi və maliyyə nazirinin müavini Yunis Əlxuri ilə təmsil olunub.
Tədbirdə ölkələrimizin dayanıqlı və çoxşaxəli iqtisadi artımını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan və BƏƏ arasında əməkdaşlıq potensialının səmərəli reallaşdırılması imkanları barədə danışıqlar aparılıb. Sessiyada investisiya iqliminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində hər iki ölkədə tətbiq olunan təcrübələr, bərpa olunan enerji, kənd təsərrüfatı və turizm sektorlarında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində birgə fəaliyyət üçün uğurlu modellərinin və potensial sahələrin müəyyənləşdirilməsi məsələləri müzakirə olunub.

Азербайджан и ОАЭ провели бизнес-сессию
В ходе сессии состоялся обмен идеями о совместных инициативах, направленных на поддержку роста высоких технологий, сельского хозяйства, туризма и возобновляемой энергетики в наших странах.
В Баку в рамках форума министров Азербайджана и Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) по обмену опытом состоялось заседание на тему "Диверсификация экономики и инвестиции".
В мероприятии приняли участие заместитель министра экономики Азербайджана Самед Баширли и представители Агентства поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO, Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBIA) и Аналитического и координационного центра Четвертой промышленной революции (4SIM). ОАЭ были представлены заместителем министра экономики Абдуллой Аль Салехом, заместителем министра инвестиций Мохаммадом Альхави и заместителем министра финансов Юнисом Алхури.
В ходе мероприятия состоялись переговоры о возможностях эффективной реализации потенциала сотрудничества между Азербайджаном и ОАЭ в целях обеспечения устойчивого и многогранного экономического роста наших стран. На заседании обсуждались практики, применяемые в обеих странах с целью улучшения инвестиционного климата, укрепления сотрудничества в сфере возобновляемых источников энергии, сельского хозяйства и туризма, определения успешных моделей и потенциальных направлений совместных действий в рамках государственно-частного партнерства.