Görüşdə Yaponiyaya ixrac imkanları və investisiya tərəfdaşlığı müzakirə olunub.
Yaponiyanın Xarici Ticarət Təşkilatının (JETRO) İstanbul ofisinin idarəedici direktoru Mutsuaki Sano İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyində – AZPROMO-da olub.
Görüşdə qeyd edilib ki, bu ilin mart ayında AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə 11 Azərbaycan şirkəti "FOODEX Japan 2024" sərgisində "Made in Azerbaijan" vahid ölkə stendi altında yerli məhsulları təqdim edib. Yaponiya bazarına ixracın təşviqi tədbirləri çərçivəsində Agentlik tərəfindən Yaponiya üzrə "İxrac bələdçisi"nin hazırlandığı da qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb.
Bununla yanaşı, Azərbaycanın ixrac və investisiya potensialı haqqında geniş məlumat verilib, ölkəmizin xüsusi iqtisadi zonalarının birgə müəssisələrin yaradılması və daha sonra ixrac edilməsi baxımından geniş imkanlar vəd etdiyi vurğulanıb.

На встрече обсуждались экспортные возможности и инвестиционное партнерство с Японией.
Управляющий директор стамбульского офиса Японской организации внешней торговли (JETRO) Муцуаки Сано посетил Агентство поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO.
На встрече было отмечено, что в марте этого года 11 азербайджанских компаний представили местную продукцию на едином страновом стенде "Made in Azerbaijan" в ходе выставки "FOODEX Japan 2024", организованной AZPROMO. До сведения другой стороны было доведено, что в рамках мер по продвижению экспорта на японский рынок Агентство подготовило "Руководство по экспорту" в Японию.
При этом была предоставлена обширная информация об экспортном и инвестиционном потенциале Азербайджана, а также было подчеркнуто, что специальные экономические зоны нашей страны сулят широкие возможности в сфере создания совместных предприятий и дальнейшего экспорта.