Azərbaycanın investisiya potensialı Polşada təqdim olunub
Varşavada təşkil olunan konfransda ölkəmizin investisiya imkanları, xüsusi iqtisadi zonalar, işğaldan azad edilmiş ərazilər və xarici investorlar üçün ölkəmizdə yaradılan əlverişli işgüzar mühit barədə məlumat verilib.
Varşava şəhərində Polşa Ticarət Palatasının təşkilatçılığı ilə "Asiya ölkələrində biznesin aparılması – necə uğurlu olmaq" adlı praktiki konfrans keçirilib. Tədbirin əsas məqsədi əlverişli coğrafi mövqeyi, zəngin təbii resursları, Orta Dəhlizdə yerləşməklə nəqliyyat-logistika və tranzit imkanları ilə seçilən Qafqaz və Mərkəzi Asiya ölkələrində biznes imkanları, Polşa şirkətlərinin bu bazarlara ekspansiyası və ikitərəfli işgüzar əlaqələrin qurulması üçün praktiki məsləhətlərin verilməsi olub.
Konfransın açılış mərasimində Azərbaycanın Polşadakı səfiri Nərgiz Qurbanova, "Polşa şirkətləri Asiya bazarında: Azərbaycan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Hindistan" panelində isə Azərbaycanın Mərkəzi Avropa ölkələri üzrə ticarət nümayəndəsi Nemət Nağdəliyev, Polşa-Asiya Ticarət Palatasının sədri Yanuş Piexoçinski, Polşa-Qazaxıstan Ticarət Palatasının sədri Piotr Quzovski, Polşa-Hindistan Ticarət Palatasının sədri Cavahar Sinqx, "Beynəlxalq Münasibətlər Mərkəzi" araşdırma mərkəzinin rəhbəri, politoloq və akademik Malqorjata Bonikovska çıxış ediblər.
Azərbaycanın Mərkəzi Avropa ölkələri üzrə ticarət nümayəndəsi Azərbaycan və Polşa arasında ikitərəfli iqtisadi əlaqələrin cari vəziyyəti, ticarət nümayəndəsi aparatının bu istiqamətdə gördüyü işlər, Azərbaycanda xarici investisiya imkanları, o cümlədən xüsusi iqtisadi zonalar və azad olunan ərazilərdə xarici investorlara təklif edilən biznes imkanları barədə məlumat verib. Ticarət nümayəndəsi aparatının Polşa şirkətlərinin Azərbaycandan olan tərəfdaşlarla işgüzar əlaqələrinin inkişafına dəstək göstərməyə hazır olduğu bildirilib.

The conference, organized in Warsaw, provided information on investment opportunities in our country, special economic zones, territories freed from occupation, and the favorable business climate created in our country for foreign investors.
A practical conference "Doing Business in Asian Countries - How to Be Successful" was held in Warsaw under the auspices of the Polish Chamber of Commerce and Industry. The main purpose of the event was to provide practical advice on business opportunities, the expansion of Polish companies in these markets and the establishment of bilateral business relations in the countries of the Caucasus and Central Asia, which are characterized by their favorable geographical location, the richness of natural resources, transport, logistics, and transit opportunities associated with their location in the Middle Corridor.
Azerbaijan's Ambassador to Poland Nargiz Gurbanova delivered a speech at the opening ceremony. Then Azerbaijan's Trade Representative for Central Europe Nemat Nagdaliyev, President of the Polish-Asian Chamber of Commerce Janusz Piechocinski, President of the Polish-Kazakh Chamber of Commerce and Industry Piotr Guzowski, President of the Polish-Indian Chamber of Commerce and Industry Jawahar Singh, and Malgorzata Bonikowska, Head of the Research Center for International Relations, political scientist and academician, spoke at the panel discussion "Polish Companies in the Asian Market: Azerbaijan, Kazakhstan, Uzbekistan, and India."
The Trade Representative of Azerbaijan in Central European Countries informed about the current state of bilateral economic relations between Azerbaijan and Poland, the work of the Trade Representation in this field, the possibilities of foreign investments in Azerbaijan, including special economic zones and business opportunities offered to foreign investors in the liberated territories. It was noted that the Trade Representation is ready to support the development of business relations between Polish companies and partners from Azerbaijan.