COP29 çərçivəsində “Əməkdaşlığın gücü: xalis sıfır üçün birgə səylər” mövzusunda Dünya İqtisadi Forumu ilə Yüksək Səviyyəli Sessiyada iqlim məsələlərinə beynəlxalq maliyyə resurslarının cəlb olunması və davamlı inkişaf üçün tərəfdaşlıqların genişləndirilməsi müzakirə edilib.
COP29 çərçivəsində İqtisadiyyat Nazirliyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Dünya İqtisadi Forumunun təşkilatçılığı ilə “Əməkdaşlığın gücü: xalis sıfır üçün birgə səylər” mövzusunda Dünya İqtisadi Forumu ilə Yüksək Səviyyəli Sessiya keçirilib.
Tədbirdə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov iqlim dəyişikliyinə qarşı birgə mübarizə səylərini ehtiva edən prinsiplər, bu sahədə yürüdülən qlobal siyasət və özəl sektorun töhfələri barədə fikirlərini bildirib. Qeyd olunub ki, bu məsələdə müsbət dəyişikliklərin təmin olunması üçün inklüziv tədbirlərin davamlılığı və dayanıqlı inkişafa nail olmaq önəmlidir. Qlobal müstəvidə iqlim məsələləri kontekstində bütün xalqları ehtiva edən ədalətli yanaşma da mühüm məsələdir. Azərbaycanın davamlı artım və yaşıl iqtisadiyyat sahəsində hədəfləri və görülən işlər barədə məlumat verilib. Ölkəmizdə yaşıl enerji məqsədlərinə çatmaq üçün qabaqcıl texnologiyaların və innovativ həllərin hazırlanması yönündə məqsədyönlü tədbirlərə diqqət çəkilib, bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlığın vacibliyi vurğulanıb.
Ümumdünya Ticarət Təşkilatının baş direktoru Nqozi Okonjo-İveala isə qlobal ticarət siyasətlərinin iqlim dəyişikliyinə uyğunlaşdırılması və bu kontekstdə inkişaf etməkdə olan ölkələrin dəstəklənməsinin vacibliyi barədə fikirlərini bildirib.
Özbəkistanın investisiya, sənaye və ticarət naziri Ləziz Kudratov qlobal iqlim dəiyşikliklərinə qarşı beynəlxalq əməkdaşlıq, region ölkələrinin bu yöndə təşəbbüsləri, bərpa olunan enerji sahəsində birgə layihələrin reallaşdırılmasının önəmi barədə fikirlərini bildirib.
Dünya İqtisadi Forumunun icraçı direktoru və sessiyanın moderatoru Cim Huay Neo sıfır karbon emissiyasına keçid prosesinin iqtisadi artım və iş yerlərinin yaradılması üçün böyük imkanlar yaratdığını, həmçinin faydaların və xərclərin ədalətli şəkildə bölüşdürülməsini təmin etmək üçün birgə və hərtərəfli yanaşmanın əhəmiyyətini vurğulayıb.
“Boston Konsaltinq Qrup”un qlobal sədri və CEO İqlim Liderləri Alyansının həmsədri Riç Lesser 2019-2022-ci illər arasında ümumi emissiya səviyyəsini 10% azaltmağa, eyni zamanda ümumi gəlirlərini 18% artırmağa nail olduqlarını qeyd edib, iqlim fəaliyyətinə özəl sektorun daha çox cəlb edilməsi üçün dövlətlərlə daha sıx əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıb. Bildirilib ki, bu sahədə aydın siyasət və güclü tərəfdaşlıq mexanizmləri müsbət dəyişikliklər üçün həlledici əhəmiyyət daşıyır.
“Fortescue” şirkətinin icraçı sədri Endryu Forrest iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə enerjinin yaşıl mənbələrdən əldə edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Bildirilib ki, bərpa olunan enerji sektoruna sərmayələrin artırılması və texnoloji yeniliklərin təşviqi sayəsində qlobal iqlim hədəflərinə çatmaq mümkündür.
Tərəflər iqlim böhranının həlli üçün qlobal səviyyədə birgə tədbirlərin zəruriliyini vurğulayıblar. Bütün dövlət, şirkət və vətəndaş cəmiyyəti qurumları ortaq məsuliyyəti qəbul etməyə və konkret fəaliyyət planları ilə iqlim dəyişikliklərinə qarşı mübarizəyə qoşulmağa çağırılıb.

Проведена Высокая сессия с Всемирным экономическим форумом на тему «Сила сотрудничества: совместные усилия для достижения нулевых выбросов»
В рамках COP29 была проведена Высокая сессия на тему «Сила сотрудничества: совместные усилия для достижения нулевых выбросов» при партнерстве Всемирного экономического форума, Министерства экономики и Агентства поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO. На сессии обсуждались привлечение международных финансовых ресурсов для решения климатических проблем и расширение партнерств для устойчивого развития.
Министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров поделился своими мыслями о принципах совместных усилий в борьбе с изменением климата, глобальной политике в этой области и вкладе частного сектора. Он подчеркнул важность инклюзивных действий для достижения устойчивого развития, а также необходимость справедливого подхода к решению климатических вопросов на глобальном уровне. На сессии также были озвучены цели Азербайджана в области зеленой экономики, инициативы по использованию передовых технологий и инновационных решений для достижения целей в области зеленой энергии, а также подчеркивалась важность международного сотрудничества.
Генеральный директор Всемирной торговой организации Нгози Оконджо-Ивеала акцентировала внимание на необходимости адаптации глобальной торговой политики к климатическим изменениям и поддержки развивающихся стран в этом контексте.
Министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов рассказал о международном сотрудничестве в борьбе с глобальными климатическими вызовами, региональных инициативах стран Центральной Азии и важности совместных проектов в области возобновляемой энергии.
Исполнительный директор Всемирного экономического форума и модератор сессии Джем Хуай Нео подчеркнула, что переход к нулевым выбросам углерода открывает огромные возможности для экономического роста и создания рабочих мест. Она отметила важность коллективного и всеобъемлющего подхода для обеспечения справедливого распределения выгод и затрат.
Глобальный председатель и генеральный директор Boston Consulting Group, а также сопредседатель Альянса климатических лидеров Рич Лессер рассказал, что компании удалось сократить общие выбросы на 10% и одновременно увеличить общий доход на 18% в период с 2019 по 2022 годы. Он подчеркнул необходимость более тесного сотрудничества между государствами и частным сектором для активного вовлечения бизнеса в климатические действия, отметив важность четкой политики и сильных механизмов партнерства.
Исполнительный председатель компании Fortescue Эндрю Форрест отметил значение перехода на зеленые источники энергии в борьбе с изменением климата. Он подчеркнул, что увеличение инвестиций в сектор возобновляемой энергии и продвижение технологических инноваций являются ключевыми для достижения глобальных климатических целей.
Участники подчеркнули необходимость совместных действий на глобальном уровне для решения климатического кризиса. Все государства, компании и организации гражданского общества были призваны принять на себя общую ответственность и активно подключиться к борьбе с изменением климата через реализацию конкретных планов действий.