Tədbirdə Azərbaycan və Almaniya arasında bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafı imkanları müzakirə olunub.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Almaniyanın Şərqi Biznes Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə COP29 çərçivəsində “Yaşıl transformasiya” mövzusunda Almaniya-Azərbaycan yüksək səviyyəli biznes dialoqu baş tutub. Tədbirdə hər iki tərəfdən bərpa olunan enerji, qida istehsalı və qablaşdırma, İKT və texnologiya xidmətləri, su idarəetmə texnologiyaları, avtomobil sənayesi həlləri və digər sektorlardan 40-a yaxın şirkət nümayəndələri iştirak edib.
Tədbirin açılışında çıxış edən AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev Azərbaycan-Almaniya iqtisadi-ticarət əlaqələri, o cümlədən alman şirkətlərinin ölkəmizdəki fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Qeyd edilib ki, Almaniya nümayəndə heyətinin Azərbaycana fevral səfərindən sonra bir neçə alman şirkəti ilə uğurlu danışıqlar aparılıb və sənaye, “yaşıl” enerji, İKT sektorlarında razılaşmalar əldə olunub.
Almaniyanın Şərqi Biznes Assosiasiyasının idarəedici direktoru Mixael Harms iqtisadiyyatda yaşıl transformasiyanın əhəmiyyətini vurğulayaraq bildirib ki, ölkəmizin bərpa olunan enerji sahəsində potensialını və Almaniyanın bu istiqamətdə nailiyyətlərini nəzərə alaraq sözügedən sahədə birgə təşəbbüslərin reallaşdırılması geniş perspektivlər vəd edir.
Tədbirdə həmçinin Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və Almaniyanın Federal İqtisadi İşlər və İqlim Fəaliyyəti Nazirliyinin (BMWK) Sənaye siyasəti departamentinin rəhbəri Bit Baron çıxış edib.
Tədbir Azərbaycan və Almaniya arasında alternativ enerji sektorunda tərəfdaşlığın genişləndirilməsi imkanları mövzusunda müzakirələrlə davam edib, sahibkarları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Germany-Azerbaijan Business Dialogue Held
A discussion on opportunities for developing cooperation in the field of renewable energy between Azerbaijan and Germany took place during the event.
Organized by the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO and the German Eastern Business Association, a high-level Germany-Azerbaijan business dialogue on the theme of "Green Transformation" was held as part of COP29. The event brought together representatives from nearly 40 companies across sectors such as renewable energy, food production and packaging, ICT and technology services, water management technologies, automotive industry solutions, and more.
In his opening remarks, Yusuf Abdullayev, Executive Director of AZPROMO, highlighted the economic and trade relations between Azerbaijan and Germany, including the activities of German companies in Azerbaijan. It was noted that following the German delegation's visit to Azerbaijan in February, successful negotiations were held with several German companies, leading to agreements in the industrial, green energy, and ICT sectors.
Michael Harms, Managing Director of the German Eastern Business Association, emphasized the importance of green transformation in the economy. He noted that Azerbaijan's potential in renewable energy and Germany's achievements in this area present broad prospects for joint initiatives.
Additionally, Orkhan Mammadov, Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA), and Bit Baron, Head of the Industrial Policy Department at Germany's Federal Ministry for Economic Affairs and Climate Action (BMWK), delivered speeches at the event.
The dialogue continued with discussions on expanding partnerships in the alternative energy sector between Azerbaijan and Germany, addressing questions of interest to entrepreneurs.