Tərəflər arasında əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi, təhsil, ixrac və investisiya sahələrində birgə layihələrin həyata keçirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyində – AZPROMO-da ADA Universiteti və İtaliyanın Luiss Universitetinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib. Görüşdə tərəflər arasında “Made in Azerbaijan” brendinin inkişafı və təhsil sahəsində strateji tərəfdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Görüş zamanı AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev Agentliyin əsas fəaliyyət istiqamətləri, reallaşdırdığı təşəbbüslər, eləcə də "Made in Azerbaijan" brendinin beynəlxalq bazarlarda tanıdılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. Bununla yanaşı, ölkədə investorlar üçün yaradılmış əlverişli biznes mühiti və bu sahədə aparılan islahatlar diqqətə çatdırılıb.
Luiss Universitetinin nümayəndələri ali təhsil müəssisəsinin İtaliyanın biznes sektoruna bağlılığı, ixrac və investisiya sahəsindəki təcrübələri barədə danışıblar. Görüşdə Luiss Universiteti ilə AZPROMO arasında potensial tərəfdaşlıq sahələrindən də bəhs edilib. Bu müstəvidə Agentlik tərəfindən həyata keçirilən "İxrac Akademiyası" layihəsinin inkişaf etdirilməsi, azərbaycanlı sahibkarlar üçün xüsusi təlim proqramlarının hazırlanması və İtaliya ilə Azərbaycan arasında işgüzar forumların keçirilməsi məsələləri nəzərdən keçirilib.
Görüşün sonunda tərəflər biznes və akademik sahədə əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün praktiki addımlar atmağa razılaşıblar.

Discussions focused on strengthening cooperation between the parties and exploring joint projects in education, export, and investment.
The meeting, held at The Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan – AZPROMO, brought together representatives from ADA University and Italy’s Luiss University. Key topics included the development of the “Made in Azerbaijan” brand and opportunities for strategic partnerships in education.
AZPROMO’s Executive Director, Yusif Abdullayev, provided an overview of the agency’s core activities, ongoing initiatives, and efforts to promote the “Made in Azerbaijan” brand in international markets. He also highlighted the favorable business environment for investors in Azerbaijan and recent reforms aimed at enhancing investment opportunities.
Representatives from Luiss University shared insights into the institution’s strong ties with Italy’s business sector and its expertise in export and investment. The discussion also explored potential collaboration between Luiss University and AZPROMO, including the expansion of AZPROMO’s “Export Academy” project, the development of specialized training programs for Azerbaijani entrepreneurs, and the organization of business forums between Italy and Azerbaijan.
At the conclusion of the meeting, both parties agreed to take concrete steps to further strengthen business and academic cooperation.