Mayın 21-də Braziliyanın Xarici İşlər Nazirliyinin əməkdaşlıq, mədəniyyət və ticarətin təbliği üzrə Baş katibinin müavini Hadil da Roşa Viannanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri çərçivəsində Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunda (AZPROMO) işgüzar görüş keçirilmişdir.
Tədbirdə İqtisadi İnkişaf nazirinin müavini Niyazi Səfərov Azərbaycanda uğurla həyata keçirilən sosial-iqtisadi siyasət nəticəsində ölkəmizin qazandığı iqtisadi uğurlar, əlverişli biznes və investisiya mühiti, ölkəmizin iştirakçısı olduğu irimiqyaslı regional layihələr haqqında məlumat vermişdir. Azərbaycan və Braziliya arasında əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyini qeyd edən nazir müavini ölkələrimiz arasında əlaqələrin qarşılıqlı dostluq və tərəfdaşlıq prinsipləri üzərində qurulduğunu, qarşılıqlı səfərlərin ikitərəfli əlaqələrin inkişafında mühüm əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Azərbaycana səfərindən məmnunluğunu ifadə edən Braziliyanın Xarici İşlər Nazirliyinin əməkdaşlıq, mədəniyyət və ticarətin təbliği üzrə Baş katibinin müavini Hadil da Roşa Vianna dostluq zəminində qurulan Azərbaycan-Braziliya münasibətlərinin inkişaf etdiyini qeyd etmiş, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın bundan sonra da genişlənəcəyinə əminliyini bildirmişdir. Hadil da Roşa Vianna Braziliya və Azərbaycan arasında iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi üçün hər iki ölkənin böyük potensiala malik olduğunu da qeyd etmişdir.
İşgüzar görüşdə AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov qurumun fəaliyyəti barədə məlumat vermiş və AZPROMO tərəfindən Braziliyalı iş adamlarına ölkəmizdə biznes fəaliyyətinin təşkili sahəsində müvafiq dəstəyin göstəriləcəyini bildirmişdir.
Tədbirdə həmçinin, infrastruktur, qida sənayesi və aviasiya sahəsində fəaliyyət göstərən Braziliya şirkətlərinin nümayəndələri təqdimatlarla çıxış etmiş, Azərbaycanın investisiya imkanlarına dair müzakirələr aparılmış, qonaqları maraqlandıran suallar cavablandırılmışdır.

On May 21, a business meeting was held in Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation within the framework of the visit of the delegation led by the Deputy Secretary General of Cooperation, Culture and Commercial Promotion of the Ministry of External Relations of Brazil, Hadil da Rocha Vianna.
Deputy Minister of Economic Development, Niyazi Safarov accentuated economic successes of Azerbaijan achieved as a result of socioeconomic policy implemented successfully, favourable business and investment climate, large-scale projects of which Azerbaijan is a participator. Highlighting successful development of cooperation between Azerbaijan and Brazil, the deputy minister stressed the establishment of relations on mutual friendship and partnership, an important role of mutual visits in the development of bilateral ties.
The Deputy Secretary Hadil da Rocha Vianna expressed his satisfaction with the visit to Azerbaijan. He noted that the Azerbaijani-Brazilian relations established on the mutual principle developed, and emphasized his assurance that mutual efficient cooperation would further expand. Two countries had a great potential for further expansion of economic relations.
The head of AZPROMO Rufat Mammadov gave information on the activities of AZPROMO, and mentioned that AZPROMO would give certain assistance to businessmen on the arrangement of business activities in Azerbaijan.
The members of Brazilian companies operating in the fields of infrastructure, food industry and aviation made presentations, investment opportunities of Azerbaijan were discussed, and the guests' questions were answered at the meeting as well.