Noyabrın 21-də Bakı Biznes Mərkəzində Azərbaycan şirkətlərinin ilk dəfə olaraq “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendi ilə Çin Xalq Respublikasının Honqkonq Xüsusi İnzibati Ərazisində keçirilən 10-cu Beynəlxalq Şərab və Spirtli İçkilər Sərgisində iştirakına, həmçinin Çin Xalq Respublikasının Şanxay və Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərlərinə təşkil edilmiş ixrac missiyalarının yekunlarına həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirilib.
Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) rəhbəri Rüfət Məmmədov qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində həyata keçirilən islahatlar, iqtisadiyyatın diversifikasiyası, özəl sektorun gücləndirilməsi, rəqabətədavamlı qeyri-neft məhsullarının istehsalı, ixracatçılara yaradılmış əlverişli şərait, ixracın genişləndirilməsi, xarici ölkələrə təşkil edilən ixrac missiyaları, "Made in Azerbaijan" brendinin xarici ölkələrdə tanıdılması və xarici investisiyaların təşviqi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
AZPROMO-nun vitse-prezidenti Yusif Abdullayev bildirib ki, Azərbaycan şərabları ilk dəfə olaraq “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendi ilə Çin Xalq Respublikasının Honqkonq Xüsusi İnzibati Ərazisində keçirilən 10-cu Beynəlxalq Şərab və Spirtli İçkilər Sərgisində nümayiş olunub. Azərbaycan şərabları, şampanlar, meyvə və otlardan hazırlanmış spirtli içkilər xüsusi dizaynda hazırlanmış, 126 kvadratmetrlik “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendində nümayiş olunub. Sərgi çərçivəsində Azərbaycan iş adamları potensial müştərilərlə əməkdaşlıq imkanlarına dair müzakirələr aparıb, şərab istehsalında tətbiq olunan yeni texnologiyalarla tanış olublar.
13-15 noyabr tarixlərində isə növbəti ixrac missiyası Çin Xalq Respublikasının Şanxay şəhərinə təşkil olunub. İxrac missiyası şərab və spirtli içkilər istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən yerli şirkətlərin nümayəndələrindən ibarət olub. Azərbaycanın ixrac missiyası Çinin ilk və ən böyük ticarət zonası olan “Shanghai Waigaoqiao Free Trade Zone”da yerləşən Şanxay Vayqaoçao Beynəlxalq Ticarət Əməliyyat Mərkəzində (ITOC) olub və burada görüş keçirib. Qeyd edək ki, bu mərkəz azad ticarət zonasında yerləşən 300 min kvadrat metr sahədə olan anbarları icarəyə verərək, 10 mindən çox şirkətə yüksək səviyyədə logistika və satış xidmətləri göstərir. Missiya çərçivəsində AZPROMO və ITOC arasında əməkdaşlığa dair Memorandum imzalanıb. Memoranduma əsasən, Çinin Şanxay şəhərində Azərbaycan Şərab Evinin yaradılması nəzərdə tutulur.
15-16 noyabr tarixlərində isə Azərbaycanda meyvə şirələri, təbii mineral sular, meyvə-tərəvəz məhsulları, konservləşdirilmiş qida, dondurma istehsalı və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 18 şirkətin nümayəndəsinin təmsil olunduğu missiyamız Sankt-Peterburqda təşkil olunmuş bir sıra tədbirlərə qatılıb, Rusiyalı iş adamları ilə məhsuldar danışıqlar aparıb.
AZPROMO və Azərbaycanın Rusiyadakı Ticarət Nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Sankt-Peterburq şəhərində keçirilən "Peterfood" Qida Sərgisində və sərgi çərçivəsində təşkil olunan XVII Peterburq Ərzaq Forumunda və Rusiyanın Şimal Qərb regionunun iri marketlər şəbəkələri və distributor şirkətlərinin iştirakı ilə keçirilən ikitərəfli görüşlərdə iştirak ediblər. "X5 Retail Group", "Aşan", "Maqnit", "Diksi" və "Metro" kimi iri marketlər şəbəkələrinin və yerli distributor şirkətlərin nümayəndələrinin iştirak etdiyi görüşlərdə Azərbaycan şirkətləri öz məhsullarını təqdim edib, yerli məhsullarımızın market və bazarlarda satışı imkanları və distributorluq məsələləri müzakirə olunub. Danışıqlar zamanı Rusiya şirkətləri Azərbaycanın təbii və keyfiyyətli meyvə-tərəvəz məhsullarına, xüsusilə də "Made in Azerbaijan" brendi ilə dünya bazarında tanınan nar şirəsi, mineral sular və konservləşdirilmiş qida məhsullarına xüsusi maraq göstərib və bu məhsulların Rusiyaya ixracına dair danışıqlar aparılıb və ilkin razılıq əldə edilib.

21 ноября в Бакинском бизнес-центре состоялась пресс-конференция, посвященная участию азербайджанских компаний с единым стендом страны “Made in Azerbaijan” на 10-й Международной выставке вин и спиртных напитков, прошедшей в специальном административном районе Гонконга Китайской Народной Республики, а также результатам экспортных миссий, организованных в Шанхай, Китайскую Народную Республику и Санкт-Петербург, Россия. Глава Фонда Поощрения экспорта и инвестиций Азербайджана (AZPROMO) Руфат Мамедов проинформировал о реформах, направленных на развитие ненефтяного сектора, диверсификацию экономики, укрепление частного сектора, производство конкурентоспособной ненефтяной продукции, создание благоприятной среды для экспортеров, улучшение экспорта, отметил экспортные миссии, организованные в зарубежные страны, а также проделанную работу по продвижению бренда “Made in Azerbaijan” в зарубежных странах и поощрения иностранных инвестиций. Вице-президент AZPROMO Юсиф Абдуллаев в своем выступлении особо отметил, что азербайджанские вина впервые были представлены на одном из стендов на 10-й Международной выставке вин и спиртных напитков, состоявшейся в специальном административном районе Гонконга Китайской Народной Республики. Азербайджанские вина и шампанское, фруктовые и травяные спиртные напитки были продемонстрированы на специально разработанном стенде площадью 126 м2. В рамках выставки азербайджанские бизнесмены провели дискуссии о перспективах сотрудничества с потенциальными клиентами и познакомились с современными технологиями, применяемыми в производстве вина. 13-15 ноября была организована очередная экспортная миссия в город Шанхай Китайской Народной Республики. Экспортная миссия состояла из представителей местных компаний, занимающихся производством вина и спиртных напитков. Азербайджанская экспортная миссия посетила и провела встречу в Центре международной торговли (ITOC), расположенном в «зоне свободной торговли Шанхая Вайгаоцяо» - первой и самой большой торговой зоне в Китае. Следует отметить, что именно этот центр сдает в аренду 300 тыс. м2 площади в зоне свободной торговли и обеспечивает предоставление высококачественных услуг по логистике и продаже более чем 10 тысячам компаний. В рамках миссии был подписан Меморандум о сотрудничестве между AZPROMO и ITOC. Согласно Меморандуму, в Шанхае планируется создать Азербайджанский Винный Дом.
15-16 ноября азербайджанская миссия в составе делегации из 18 компаний, занимающихся производством фруктовых соков, минеральных вод, консервированной продукции, мороженого, выращиванием фруктов и овощей, а также задействованных в других областях, посетила несколько мероприятий в Санкт-Петербурге и провела продуктивные переговоры с российскими бизнесменами. Благодаря совместной деятельности AZPROMO и Торгового представительства Азербайджана в России представители Азербайджанской миссии приняли участие в выставке продуктов питания «Питерфуд» и XVII Петербургском продовольственном форуме. Были организованы двусторонние встречи с крупными сетями магазинов Северного региона России и представителями дистрибьюторских компаний. На встречах с участием представителей таких крупных сетей магазинов, как «X5 Retail Group», «Ашан», «Магнит», «Дикси» и «Метро», азербайджанские компании представили свою продукцию, обсудили вопросы, связанные с перспективами продажи и распространения нашей продукции в магазинах и на рынках. В ходе переговоров российские компании проявили особый интерес к азербайджанским натуральным и высококачественным фруктам и овощам, в частности гранатовому соку, известному во всем мире благодаря бренду “Made in Azerbaijan”, минеральным водам и консервированной продукции. Состоялись переговоры о поставке этих товаров в Россию, а также было достигнуто первичное соглашение об экспорте.