Noyabrın 21-də Bakı Biznes Mərkəzində Azərbaycan şirkətlərinin ilk dəfə olaraq “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendi ilə Çin Xalq Respublikasının Honqkonq Xüsusi İnzibati Ərazisində keçirilən 10-cu Beynəlxalq Şərab və Spirtli İçkilər Sərgisində iştirakına, həmçinin Çin Xalq Respublikasının Şanxay və Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərlərinə təşkil edilmiş ixrac missiyalarının yekunlarına həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirilib.
Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) rəhbəri Rüfət Məmmədov qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində həyata keçirilən islahatlar, iqtisadiyyatın diversifikasiyası, özəl sektorun gücləndirilməsi, rəqabətədavamlı qeyri-neft məhsullarının istehsalı, ixracatçılara yaradılmış əlverişli şərait, ixracın genişləndirilməsi, xarici ölkələrə təşkil edilən ixrac missiyaları, "Made in Azerbaijan" brendinin xarici ölkələrdə tanıdılması və xarici investisiyaların təşviqi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
AZPROMO-nun vitse-prezidenti Yusif Abdullayev bildirib ki, Azərbaycan şərabları ilk dəfə olaraq “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendi ilə Çin Xalq Respublikasının Honqkonq Xüsusi İnzibati Ərazisində keçirilən 10-cu Beynəlxalq Şərab və Spirtli İçkilər Sərgisində nümayiş olunub. Azərbaycan şərabları, şampanlar, meyvə və otlardan hazırlanmış spirtli içkilər xüsusi dizaynda hazırlanmış, 126 kvadratmetrlik “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendində nümayiş olunub. Sərgi çərçivəsində Azərbaycan iş adamları potensial müştərilərlə əməkdaşlıq imkanlarına dair müzakirələr aparıb, şərab istehsalında tətbiq olunan yeni texnologiyalarla tanış olublar.
13-15 noyabr tarixlərində isə növbəti ixrac missiyası Çin Xalq Respublikasının Şanxay şəhərinə təşkil olunub. İxrac missiyası şərab və spirtli içkilər istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən yerli şirkətlərin nümayəndələrindən ibarət olub. Azərbaycanın ixrac missiyası Çinin ilk və ən böyük ticarət zonası olan “Shanghai Waigaoqiao Free Trade Zone”da yerləşən Şanxay Vayqaoçao Beynəlxalq Ticarət Əməliyyat Mərkəzində (ITOC) olub və burada görüş keçirib. Qeyd edək ki, bu mərkəz azad ticarət zonasında yerləşən 300 min kvadrat metr sahədə olan anbarları icarəyə verərək, 10 mindən çox şirkətə yüksək səviyyədə logistika və satış xidmətləri göstərir. Missiya çərçivəsində AZPROMO və ITOC arasında əməkdaşlığa dair Memorandum imzalanıb. Memoranduma əsasən, Çinin Şanxay şəhərində Azərbaycan Şərab Evinin yaradılması nəzərdə tutulur.
15-16 noyabr tarixlərində isə Azərbaycanda meyvə şirələri, təbii mineral sular, meyvə-tərəvəz məhsulları, konservləşdirilmiş qida, dondurma istehsalı və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 18 şirkətin nümayəndəsinin təmsil olunduğu missiyamız Sankt-Peterburqda təşkil olunmuş bir sıra tədbirlərə qatılıb, Rusiyalı iş adamları ilə məhsuldar danışıqlar aparıb.
AZPROMO və Azərbaycanın Rusiyadakı Ticarət Nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Sankt-Peterburq şəhərində keçirilən "Peterfood" Qida Sərgisində və sərgi çərçivəsində təşkil olunan XVII Peterburq Ərzaq Forumunda və Rusiyanın Şimal Qərb regionunun iri marketlər şəbəkələri və distributor şirkətlərinin iştirakı ilə keçirilən ikitərəfli görüşlərdə iştirak ediblər. "X5 Retail Group", "Aşan", "Maqnit", "Diksi" və "Metro" kimi iri marketlər şəbəkələrinin və yerli distributor şirkətlərin nümayəndələrinin iştirak etdiyi görüşlərdə Azərbaycan şirkətləri öz məhsullarını təqdim edib, yerli məhsullarımızın market və bazarlarda satışı imkanları və distributorluq məsələləri müzakirə olunub. Danışıqlar zamanı Rusiya şirkətləri Azərbaycanın təbii və keyfiyyətli meyvə-tərəvəz məhsullarına, xüsusilə də "Made in Azerbaijan" brendi ilə dünya bazarında tanınan nar şirəsi, mineral sular və konservləşdirilmiş qida məhsullarına xüsusi maraq göstərib və bu məhsulların Rusiyaya ixracına dair danışıqlar aparılıb və ilkin razılıq əldə edilib.

Press conference devoted to the results of export missions held.
A press conference held on November 21 in Baku Business Center devoted to the first participation of Azerbaijan companies with “Made in Azerbaijan” national stand at the 10th International Wine and Spirits Exhibition took place in Hongkong special administrative area of People’s Republic of China, as well as to the results of export missions organized to Shanghai, People’s Republic of China and Sankt-Petersburg, Russia. The Head of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) Rufat Mammadov informed about reformes, carried out towards non-oil sector development, economy diversification, strengthening of private sector, non-oil competetive product manufacturing, favorable environment created for exporters, export enhancement, export missions organized to foreign countries, as well as the works conducted for the introduction of “Made in Azerbaijan” brand in foreign countries and promotion of foreign investments. AZPROMO vice-president Yusif Abdullayev said that Azerbaijan wines were for the first time presented with single country stand at 10th International Wine and Spirits Exhibition held in Hongkong special administrative area, People’s Republic of China. Azerbaijan wines and champaigns, fruit and herbs made spirits were demonstrated at specially designed 126 m2 “Made in Azerbaijan” single country stand. Within the exhibition, Azerbaijan businessmen held discussions on prospects of cooperation with potential customers and introduced with up-to-date technologies applied in wine production. The next export mission was organized to Shanghai, People’s Republic of China on 13-15 November. Export mission consisted of the representatives of local companies engaged in wine and spirits production. Azerbaijan export mission visited and held a meeting in International Trade Operation Center (ITOC) located in “Shanghai Waigaoqiao Free Trade Zone”- the first and biggest trade zone in China. It should be noted that exactly this center leases 300 thousand m2 square storages in free trade zone and provides high quality logistics and sale services to more than 10 thousand companies. Within the mission, a Memorandum on cooperation was signed between AZPROMO and ITOC. According to the Memorandum, it is planned to establish Azerbaijan Wine House in Shanghai.
On 15-16 November our mission represented by 18 companies delegation engaged in fruit juices, natural mineral water, fruit and vegetables, canned food, icecream production and other fields, visited several events held in Sankt-Petersburg and had productive negotiations with Russian businessmen. Our representatives participated at “Peterfood” Food Exhibition and XVII Petersburg Food Forum within the exhibition in Sankt-Petersburg held with joint organization of AZPROMO and Azerbaijan Trade Representation Office in Russia, as well as in bilateral meetings with large store networks of Russia North region and distributing companies representatives. In the meetings with participtions of the representatives of such large store networks as "X5 Retail Group", "Ashan", "Magnit", "Diksi" and "Metro", Azerbaijan companies presented their products, discussed the issues related to the sale prospects and distribution of our local goods in the stores and markets. Within negotiations, Russian companies expressed special interest to Azerbaijan natural and high quality fruit and vegetables, particularly pomegranate juice, well-known over the world with “Made in Azerbaijan brand, mineral waters and canned food, negotiations made on these products export to Russia and initial agreement reached.