18 dekabr 2017-ci il tarixində Bakı Biznes Mərkəzində İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə Birləşmiş Ərəb Əmirliyinin Dubay şəhərinə və Səudiyyə Ərəbistanın Ciddə şəhərinə təşkil edilmiş ixrac missiyalarının yekunlarına həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirilib
KİV nümayəndələrinin diqqətinə çatdırılıb ki, "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi məqsədilə İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən 3-7 dekabr tarixlərində Birləşmiş Ərəb Əmirliyinin Dubay şəhərinə və 6-8 dekabr tarixlərində Səudiyyə Ərəbistanın Ciddə şəhərinə ixrac missiyaları təşkil edilib.
Dubay şəhərinə təşkil olunan ixrac missiyasında müsabiqə əsasında seçilmiş və Azərbaycanda meyvə şirələri, təbii mineral sular, meyvə-tərəvəz məhsulları, quru meyvə, konservləşdirilmiş məhsullar, ət və ət məhsulları, bal, çay, süd və süd məhsullarının istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlər iştirak edib.
Missiya çərçivəsində meyvə-tərəvəz istehsalı və ixracı sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərimiz Yaxın Şərq ölkələrində ən iri meyvə-tərəvəz sərgisi olan "WOP Dubai"da da iştirak ediblər. Sərgi çərçivəsində "Azərbaycanın meyvə-tərəvəz məhsularının ixrac potensialı" mövzusunda seminar keçirilib. Seminarda xarici sahibkarlara rəqabətqabiliyyətli və ixracyönümlü məhsullarımız, "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi məqsədi ilə həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verilib, ixrac missiyasında iştirak edən şirkətlərin fəaliyyətlər barədə təqdimatlar keçirilib. Sərgidə Azərbaycan məhsulları nümayiş olunub. Meyvə-tərəvəz məhsullarımız tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb və Azərbaycan meyvələrinin Hindistana ixracına dair razılıq əldə edilib.
Mətbuat konfransında diqqətə çatdırılıb ki, 6-8 dekabr tarixlərində Səudiyyə Ərəbistanın Ciddə şəhərinə təşkil olunmuş ixrac missiyasında müsabiqə əsasında seçilmiş meyvə şirələri, quru meyvə, konserləşdirilmiş məhsullar, bal, çay, ət və süd məhsullarının istehsalı və emalı sahəsində fəaliyyət göstərən yerli şirkətlərin nümayəndələri iştirak ediblər.
İxrac missiyası çərçivəsində sahibkarlar AZPROMO-nun və Azərbaycanın Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindəki nümayəndəsinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən ikitərəfli görüşlərdə iştirak ediblər. Görüşlərdə yerli məhsullarımız barədə məlumat verilib, məhsullarımızın market və bazarlarda satışı imkanları və distributorluq məsələləri müzakirə olunub.
Görüşlərdə Azərbaycan məhsullarına, xüsusi ilə bal, ət və süd məhsullarına böyük maraq göstərilib. İkitərfəli görüşlər zamanı Azərbaycanın "Kerkom" şirkəti Azərbaycan balının, "Aqro-MTS" şirkəti isə ət məhsullarının Səudiyyə Ərəbistanına ixracı ilə bağlı bir neçə distributor şirkətləri ilə danışıqlara başlayıblar. "Milk-Pro" şirkəti isə "Sunbulah Group" distributor şirkəti ilə süd məhsullarının ixracına dair danışıqlar aparır.
İxrac missiyaslarıı çərçivəsində missiya iştirakçıları həmçinin, bazar və iri marketlər şəbəkələrində olublar.
Mətbuat konfransında həmçinin, 2018-ci ildə nəzərdə tutulan “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi tədbirləri barədə də məlumat verilib.

On December 18, 2017, with support of Ministry of Economy and AZPROMO arrangement was held a press conference dedicated to the results of the export missions organized to Dubai, United Arabian Emirates and Jiddah, Saudi Arabia. Mass Media representatives were informed that for the purpose of “Made in Azerbaijan” brand promotion export missions were organized on December 3-7 to Dubai, United Arabian Emirates and on December 6-8 to Jiddah, Saudi Arabia by the Ministry of Economy. In the export mission organized to Dubai participated the companies selected on a competetive basis and engaged in the production of fruit juices, natural mineral water, fruit and vegetable products, dried fruits, canned food, meat products, as well as honey, tea and dairy in Azerbaijan. Within the export mission our companies engaged in fruit and vegetable production and export field, attended the largest fruits and vegetables exhibition across Middle East countries “WOP Dubai”. Within the exhibition, a workshop on “Azerbaijan fruit and vegetable products export potential” was held. In the workshop foreign businessmen were informed about the measures carried out towards “Made in Azerbaijan” brand promotion, the presentations made on the activities of companies participating in the export mission as well. Azerbaijan products were presented at the exhibition. Our fruit and vegetable products were met with a great interest by event participants and an agreement on Azerbaijan fruits export to India reached.
At the meetings held within the export mission some successful results were achieved. At the meetings Azerbaijan’s “Brightman BMC” company reached initial agreement on canned food export to UAE countries and Bangladesh with “Al-maya” and “Lulu” store networks and “Al-Ghamdi” trading enterprise. “Sunfood”, “Saba”, “Kerkom” and “Azeri-bal” companies started negotiations with “Al-maya”, “Lulu” and “Al-Gudva” store networks on the export of pomegranate juice and tea, meat products and honey correspondingly to UAE. “Az-Granata” company reached initial agreement on pomegranate juice export to Dubai. Besides, Azerbaijan’s “Azprotein” company reached an agreement with UAE “Al-Tayeb” wholesale and retail distribution enterprise and “Choitrams” store network on meat products export to Dubai and other gulf countries as well. In press conference was noted that on December 6-8 in the export mission arranged to Jiddah, Saudi Arabia, participated representatives of companies selected on a competetive basis and engaged in the production of fruit juices, dried fruits, canned food, honey, tea, as well as production and processing of meat and dairy. Within the export mission the businessmen attended bilateral meetings jointly organized by AZPROMO and Azerbaijan’s Representative in United Arabian Emirates. In the meetings the attendees were informed about our local products and the issues of sale and distribution potential of our products in stores and networks discussed. Great interest to Azerbaijan products, particularly to honey, dairy and meаt was expressed in the meetings. In bilateral meetings Azerbaijan’s “Kerkom” and “Agro-MTS” companies started negotiations on the export of honey and meat products correspondingly to Saudi Arabia with several distributing companies. “Milk-Pro” is negotiating with “Sunbulah Group” distributing company on dairy export. Within the event, mission participants visited market and large store networks as well. In the press conference information on the measures planned for 2018 towards “Made in Azerbaijan” brand promotion was provided as well.