Dekabrın 25-də Bakı Biznes Mərkəzində Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şuralarının geniştərkibli iclası keçirilib. Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, sənaye, tikinti, bank, qida, maşınqayırma, metallurgiya, nəqliyyat, əczaçılıq və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlərin nümayəndələri iştirak edib.
İclasdan əvvəl Rusiya nümayəndə heyəti Bakı Biznes Mərkəzinin foyesində Azərbaycan iqtisadiyyatına dair məlumatların əks olunduğu stendlərlə tanış olublar, qonaqlara ölkə iqtisadiyyatı barədə məlumat verilib.
Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şuralarının geniştərkibli iclasında çıxış edən Azərbaycanın İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev Azərbaycan-Rusiya əlaqələrinin siyasi, iqtisadi və humanitar sahələrdə uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, Rusiya Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarındandır və bu sahədə müsbət inkişaf dinamikası müşahidə edilir. 2017-ci ildə Azərbaycanın ümumi ticarət dövriyyəsində Rusiya 3-cü yeri tutub. Azərbaycanın qeyri-neft məhsullarının ixracı üzrə isə Rusiya ilk yerdədir. Təsadüfi deyildir ki, Azərbaycanın ilk ticarət nümayəndəliyi də məhz Rusiya Federasiyasında yaradılıb. Azərbaycan Rusiya ilə iqtisadi əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verir və bu baxımdan iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının genişləndirilməsi istiqamətində yeni mexanizmlərinin tətbiqi əhəmiyyətlidir. Moskvadakı Ümumrusiya Sərgi Mərkəzində Azərbaycan pavilyonunu, Həştərxanda Azərbaycan İşgüzar Mərkəzinin və Azərbaycanda analoji Həştərxan İşgüzar Mərkəzinin yaradılması, bu gün açılmış Rusiya İxrac Mərkəzinin nümayəndəliyi belə mexanizmlərdəndir.
2016-cı ildə yaradılmış Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurası iş adamları arasında işgüzar əlaqələrin inkişafında və qarşılıqlı səmərəli investisiya layihələrinin reallaşdırılmasında əlverişli platformadır. İşgüzar şuraların indiyədək gördüyü işləri müsbət qiymətləndirən nazir Şahin Mustafayev Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan işgüzar şuralarını AZPROMO və Rusiyanın analoji qurumunun iştirakı ilə konkret əməkdaşlıq istiqamətləri barədə müzakirələr aparmağa dəvə edib. Qeyd edib ki, Azərbaycandakı sənaye parklarında birgə müəssisələrin yaradılması, neft maşınqayırması sahəsində əməkdaşlıq, Rusiya bazarı üçün aqrar məhsulların istehsalı və s. belə əməkdaşlıq sahələrindən ola bilər.
Rusiya Federasiyasının İqtisadi inkişaf naziri Maksim Oreşkin Rusiya nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfər çərçivəsində Azərbaycan Republikasının Prezidenti tərəfindən qəbul edildiyini məmnunluqla vurğulayıb və iqtisadi sahədə əməkdaşlığın inkişafına dair fikir mübadiləsinin aparıldığını diqqətə çatdırıb. Rusiya-Azərbaycan iqtisadi əməkdaşlığına dair fikirlərini bölüşən Maksim Oreşkin Azərbaycan və Rusiya arasında ticarət, investisiya qoyuluşu və digər sahələrdə əməkdaşlığın həyata keçirildiyini, Azərbaycan iş adamlarının Rusiyada bir sıra uğurlu layihələr reallaşdırdığını qeyd edib. Bildirilib ki, bu gün Bakıda açılışı olmuş Rusiya İxrac Mərkəzinin nümayəndəliyi və Rusiya-Azərbaycan işgüzar şuraları iş adamları arasında əməkdaşlığın inkişafına xidmət edəcəkdir.
Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının müdir müavini Yusif Abdullayev, Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şurasının sədri Pyotr Fradkov işgüzar şuraların fəaliyyəri, AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov, Rusiya Federasiyasının Arxangelsk vilayətinin qubernatoru Viktor İkonnikov və Rusiyanın “İntra Servis” şirkətinin direktoru Aleksandr Şilova iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi perspektivləri barədə danışıblar.
Tədbir çərçivəsində AZPROMO və Rusiya İxrac Mərkəzi, həmçinin Azərbaycan və Rusiya şirkətləri arasında anlaşma memorandumları imzalanıb.

Meeting of Azerbaijan-Russia and Russia-Azerbaijan Business Councils held
On December 25 in Baku Business Center was held wide-content meeting of Azerbaijan-Russia and Russia-Azerbaijan Business Councils. Apart from officials, the event was attended by representatives of companies engaged in industry, construction, banking, food, engineering, metallurgy, transport, farmacy and other fields.
Before the meeting in Baku Business Center hall Russia delegation saw the stands with information on Azerbaijan economy and the guests were informed about country economy.
Azerbaijan Economy Minister Shahin Mustafayev making speech at the wide-content meeting of Azerbaijan-Russia and Russia-Azerbaijan Business Councils marked that Azerbaijan-Russia relationships are successfully developing in policy, economic and humanitarian fields. He noted that Russia is one of Azerbaijan’s main trading partners and positive development dynamics in this field is observed. In Azerbaijan’s total trading turnover for 2017 Russia took the 3rd position. In the export of Azerbaijan non-oil products Russia took the 1st position. It is not by accident that the first trading representation office of Azerbaijan was established exactly in Russian Federation. Azerbaijan attaches special value to the development of relationships with Russia and from this view the application of up-to-date mechanisms towards enhancement of economic-trade cooperation is important. The establishment of Azerbaijan pavilion in Russian Exhibition Center in Moscow, Azerbaijan Business Center in Astrakhan and analogical Astrakhan Business Center in Azerbaijan, as well as opened today Representation Office of Russia Export Center are the few of these mechanisms.
Established in 2016 Azerbaijan-Russia Business Council is a favorable platform for the development of relaionships among businessmen and conducting mutually profitable investment projects as well. The Minister Shahin Mustafayev highly estimating activities carried out by business councils for today invited Azerbaijan-Russia and Russia-Azerbaijan business councils to discussions on the concrete development directions with the participation of AZPROMO and Russia’s analogical establishment. The Minister noted that the establishment of joint-stock enterprises in Azerbaijan industry parks, the cooperation in petroleum engineering field, as well as agricultural products manufacture for Russia markets may be such cooperation spheres.
Maxim Oreshkin, the Minister of Economic Development of Russian Federation noted with pleasure that within Russian delegation visit to our country he was received by the President of Azerbaijan Republic and marked that an exchange of ideas on the development of economic cooperation held. Sharing his ideas on Russia-Azerbaijan economic cooperation Maxim Oreshkin noted that cooperation between Azerbaijan and Russia is being carried out in trade, investment and other fields and Azerbaijan businessmen realized several successful projects in Russia. The Minister also marked that opened today in Baku Russia Export Center Representation Office and Russia-Azerbaijan business councils will serve to the development of businessmen relationships cooperation.
Vice-chairman of Azerbaijan-Russia Business Council Yusif Abdullayev and the Chairman of Russia-Azerbaijan Business Council Pyotr Fradkov talked about the activities of business councils, the Head of AZPROMO Rufat Mammadov, the Governor of Russian Federation Arkhangelsk province Victor Ikonnikov and the Director of Russia “Intra Service” company Alexandr Shilov informed about the enhancement prospects of cooperation among the businessmen.