Dekabrın 25-də Bakı Biznes Mərkəzində Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şuralarının geniştərkibli iclası keçirilib. Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, sənaye, tikinti, bank, qida, maşınqayırma, metallurgiya, nəqliyyat, əczaçılıq və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlərin nümayəndələri iştirak edib.
İclasdan əvvəl Rusiya nümayəndə heyəti Bakı Biznes Mərkəzinin foyesində Azərbaycan iqtisadiyyatına dair məlumatların əks olunduğu stendlərlə tanış olublar, qonaqlara ölkə iqtisadiyyatı barədə məlumat verilib.
Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şuralarının geniştərkibli iclasında çıxış edən Azərbaycanın İqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayev Azərbaycan-Rusiya əlaqələrinin siyasi, iqtisadi və humanitar sahələrdə uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, Rusiya Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarındandır və bu sahədə müsbət inkişaf dinamikası müşahidə edilir. 2017-ci ildə Azərbaycanın ümumi ticarət dövriyyəsində Rusiya 3-cü yeri tutub. Azərbaycanın qeyri-neft məhsullarının ixracı üzrə isə Rusiya ilk yerdədir. Təsadüfi deyildir ki, Azərbaycanın ilk ticarət nümayəndəliyi də məhz Rusiya Federasiyasında yaradılıb. Azərbaycan Rusiya ilə iqtisadi əlaqələrin inkişafına xüsusi önəm verir və bu baxımdan iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının genişləndirilməsi istiqamətində yeni mexanizmlərinin tətbiqi əhəmiyyətlidir. Moskvadakı Ümumrusiya Sərgi Mərkəzində Azərbaycan pavilyonunu, Həştərxanda Azərbaycan İşgüzar Mərkəzinin və Azərbaycanda analoji Həştərxan İşgüzar Mərkəzinin yaradılması, bu gün açılmış Rusiya İxrac Mərkəzinin nümayəndəliyi belə mexanizmlərdəndir.
2016-cı ildə yaradılmış Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurası iş adamları arasında işgüzar əlaqələrin inkişafında və qarşılıqlı səmərəli investisiya layihələrinin reallaşdırılmasında əlverişli platformadır. İşgüzar şuraların indiyədək gördüyü işləri müsbət qiymətləndirən nazir Şahin Mustafayev Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan işgüzar şuralarını AZPROMO və Rusiyanın analoji qurumunun iştirakı ilə konkret əməkdaşlıq istiqamətləri barədə müzakirələr aparmağa dəvə edib. Qeyd edib ki, Azərbaycandakı sənaye parklarında birgə müəssisələrin yaradılması, neft maşınqayırması sahəsində əməkdaşlıq, Rusiya bazarı üçün aqrar məhsulların istehsalı və s. belə əməkdaşlıq sahələrindən ola bilər.
Rusiya Federasiyasının İqtisadi inkişaf naziri Maksim Oreşkin Rusiya nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfər çərçivəsində Azərbaycan Republikasının Prezidenti tərəfindən qəbul edildiyini məmnunluqla vurğulayıb və iqtisadi sahədə əməkdaşlığın inkişafına dair fikir mübadiləsinin aparıldığını diqqətə çatdırıb. Rusiya-Azərbaycan iqtisadi əməkdaşlığına dair fikirlərini bölüşən Maksim Oreşkin Azərbaycan və Rusiya arasında ticarət, investisiya qoyuluşu və digər sahələrdə əməkdaşlığın həyata keçirildiyini, Azərbaycan iş adamlarının Rusiyada bir sıra uğurlu layihələr reallaşdırdığını qeyd edib. Bildirilib ki, bu gün Bakıda açılışı olmuş Rusiya İxrac Mərkəzinin nümayəndəliyi və Rusiya-Azərbaycan işgüzar şuraları iş adamları arasında əməkdaşlığın inkişafına xidmət edəcəkdir.
Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının müdir müavini Yusif Abdullayev, Rusiya-Azərbaycan İşgüzar Şurasının sədri Pyotr Fradkov işgüzar şuraların fəaliyyəri, AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov, Rusiya Federasiyasının Arxangelsk vilayətinin qubernatoru Viktor İkonnikov və Rusiyanın “İntra Servis” şirkətinin direktoru Aleksandr Şilova iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi perspektivləri barədə danışıblar.
Tədbir çərçivəsində AZPROMO və Rusiya İxrac Mərkəzi, həmçinin Azərbaycan və Rusiya şirkətləri arasında anlaşma memorandumları imzalanıb.

25 декабря в Бакинском бизнес-центре состоялась широкомасштабная встреча азербайджано-российских и российско-азербайджанских деловых советов. Помимо официальных лиц, в мероприятии приняли участие представители компаний, задействованных в промышленном, строительном, банковском, пищевом, машиностроительном, металлургическом, транспортном, сельскохозяйственном и др. бизнесе.
Перед встречей, в фойе Бакинского бизнес-центра делегация России ознакомилась со стендами об экономике Азербайджана.
Министр экономики Азербайджана Шахин Мустафаев, выступив на встрече отметил, что отношения между Азербайджаном и Россией успешно развиваются в политической, экономической и гуманитарной областях. Министр также особо выделил то, что Россия является одним из основных торговых партнеров Азербайджана, и наблюдается положительная динамика развития в этой области. В общем торговом обороте Азербайджана на 2017 год Россия заняла 3-е место. В экспорте азербайджанских несырьевых товаров Россия заняла 1-е место. Неслучайно, что первое торговое представительство Азербайджана было открыто именно в Российской Федерации. Азербайджан придает особое значение развитию отношений с Россией, и с этой точки зрения важное значение имеет применение современных механизмов для укрепления торгово-экономического сотрудничества. Создание Азербайджанского павильона в Российском выставочном центре в Москве, бизнес-центра Азербайджана в Астрахани и аналогичного Астраханского бизнес-центра в Азербайджане, а также учреждение Представительства Российского экспортного центра - вот некоторые из этих механизмов.
Основанный в 2016 году азербайджано-российский деловой совет является благоприятной платформой для развития отношений между предпринимателями и осуществления взаимовыгодных инвестиционных проектов. Министр Шахин Мустафаев высоко оценил деятельность бизнес-советов на сегодняшний день, и пригласил бизнес-советы Азербайджана и России к обсуждению конкретных направлений развития с участием AZPROMO и аналогичной российской структуры. Министр отметил, что создание акционерных предприятий в азербайджанских промышленных парках, сотрудничество в нефтегазовой отрасли, а также производство сельскохозяйственной продукции для российских рынков могут быть такими сферами сотрудничества.
Министр экономического развития Российской Федерации Максим Орешкин с удовольствием отметил, что в рамках визита российской делегации в нашу страну был принят Президентом Азербайджанской Республики и отметил, что состоялся обмен идеями по развитию экономического сотрудничества. Делясь идеями по развитию экономических отношений, Максим Орешкин отметил, что сотрудничество между Азербайджаном и Россией осуществляется в сфере торговли, инвестиций и других областей, и азербайджанские бизнесмены реализовали несколько успешных проектов в России. Министр также отметил, что сегодня в Баку открылось Представительство Экспортного центра России, и бизнес-советы России и Азербайджана будут способствовать развитию сотрудничества между бизнесменами.
Заместитель председателя азербайджано-российского делового совета Юсиф Абдуллаев и председатель российско-азербайджанского делового совета Петр Фрадков проинформировали о деятельности деловых советов, руководитель AZPROMO Руфат Мамедов, губернатор Архангельской области Российской Федерации Виктор Иконников и директор компании «Интра Сервис» Александр Шилов рассказали об улучшении перспектив сотрудничества между предпринимателями.
В рамках мероприятия были подписаны Меморандумы о Сотрудничестве между AZPROMO и Российским экспортным центром, а также между российскими и азербайджанскими компаниями.