İxrac təşviqi ilə bağlı maariflənləndirmə tədbiri keçirilib
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 25 iyun 2018-ci il qərarına əsasən, “İxrac təşviqinin ödənilməsi Qaydası”na dəyişikliklər edilib və ixrac təşviqi şamil olunan qeyri-neft məhsullarının sayı artırılıb. Belə ki, artıq Azərbaycandan ixrac edilən yumurta, qabığı təmizlənmiş meşə fındığı, zeytun yağı və meyvə çaxırlarına (üzüm çaxırı istisna olmaqla) da ixrac təşviqi mexanizminin tətbiq edildiyi məhsulların siyahısına daxil edilib.
Bununla əlaqədar olaraq, sahibkarların məlumatlandırılması məqsədi ilə Bakı Biznes Mərkəzində İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə 40-a yaxın sahibkar iştirak edib.
AZPROMO-nun rəhbəri vəzifəsini icra edən Yusif Abdullayev özəl bölmənin inkişafına göstərilən dövlət dəstəyi tədbirləri barədə məlumat verib, ixrac təşviqinin ödənilməsi mexanizminin tətbiq edildiyi məhsulların sayının artırılmasının sahibkarlar üçün əlavə imkanlar yaratdığını vurğulayıb, ixracatçıları yaradılmış əlverişli şəraitdən yararlanmağa dəvət edib.
Sonra AZPROMO-nun əməkdaşları “İxrac təşviqinin ödənilməsi Qaydası”na dəyişikliklər barədə təqdimatlarla çıxış edib, sahibkarların suallarını cavablandırıblar.
Qeyd : İndiyədək sahibkarlara 5.3 mln manat, bu ilin 6 ayında isə 2.2 mln manat ixrac təşviqi ödənilib.

Согласно решению Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 25 июня 2018 г., в «Правила оплаты поощрения экспорта» были внесены изменения и увеличен объем ненефтяной продукции, на которую распространяется поощрение экспорта. Итак, отныне экспортируемые из Азербайджана яйца, очищенные лесные орехи, оливковое масло и фруктовые вина (за исключением виноградного), включены в перечень продуктов, к которым применяются механизмы экспортного поощрения.
В связи с этим, на мероприятии, организованном с целью информирования предпринимателей в Бакинском Бизнес Центре при поддержке Министерства Экономики и организации AZPROMO, приняли участие около 40 предпринимателей.
Исполняющий обязанности главы AZPROMO Юсиф Абдуллаев проинформировал о мерах государственной поддержки развитию частного сектора, отметил, что увеличение объема продукции, на которую распространяется механизм оплаты экспортного поощрения создает дополнительные возможности для предпринимателей. Вице президент призвал экспортеров воспользоваться созданными благоприятными условиями.
Далее сотрудники AZPROMO выступили с презентациями по изменениям, внесенным в «Правила оплаты экспортного поощрения» и ответили на интересующие предпринимателей вопросы.
Примечание: До сих пор предпринимателям было выплачено 5.3 млн. манатов, а в течение 6 месяцев текущего года 2.2 млн. манатов экспортного поощрения.