İxrac təşviqi ilə bağlı maariflənləndirmə tədbiri keçirilib
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 25 iyun 2018-ci il qərarına əsasən, “İxrac təşviqinin ödənilməsi Qaydası”na dəyişikliklər edilib və ixrac təşviqi şamil olunan qeyri-neft məhsullarının sayı artırılıb. Belə ki, artıq Azərbaycandan ixrac edilən yumurta, qabığı təmizlənmiş meşə fındığı, zeytun yağı və meyvə çaxırlarına (üzüm çaxırı istisna olmaqla) da ixrac təşviqi mexanizminin tətbiq edildiyi məhsulların siyahısına daxil edilib.
Bununla əlaqədar olaraq, sahibkarların məlumatlandırılması məqsədi ilə Bakı Biznes Mərkəzində İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə 40-a yaxın sahibkar iştirak edib.
AZPROMO-nun rəhbəri vəzifəsini icra edən Yusif Abdullayev özəl bölmənin inkişafına göstərilən dövlət dəstəyi tədbirləri barədə məlumat verib, ixrac təşviqinin ödənilməsi mexanizminin tətbiq edildiyi məhsulların sayının artırılmasının sahibkarlar üçün əlavə imkanlar yaratdığını vurğulayıb, ixracatçıları yaradılmış əlverişli şəraitdən yararlanmağa dəvət edib.
Sonra AZPROMO-nun əməkdaşları “İxrac təşviqinin ödənilməsi Qaydası”na dəyişikliklər barədə təqdimatlarla çıxış edib, sahibkarların suallarını cavablandırıblar.
Qeyd : İndiyədək sahibkarlara 5.3 mln manat, bu ilin 6 ayında isə 2.2 mln manat ixrac təşviqi ödənilib.

According to the Order of the Cabinet of Azerbaijan Republic dated 25 June 2018, the changes were made to the “Terms of export promotion payment” and the number of non-oil products, to which export promotion is applied increased. Thus, henceforth, the eggs, hazelnuts with peeled skin, olive oil and fruit wines (except for grape wine) are included in the list of products, for which export promotion mechanisms are applied.
In this view, about 40 owners participated at event, organized by AZPROMO with support of the Ministry of Economy in Baku Business Center with the purpose of businessmen awareness.
Acting for the Head of AZPROMO Yusif Abdullayev informed about state support measures to the development of private sector, emphasized that the increase of number of the products, for which export promotion mechanism are applied, opens additional prospects before the owners and encouraged the exporters to take advantage of created favorable conditions.
The, AZPROMO employees made presentation on the changes made into the “Terms of export promotion payment” and answered to the questions of the businessmen.
Note: till now 5.3 mln. manat and through 6 month of current year 2.2 mln. manat of export promotion were paid to the owners.