Sentyabrın 6-da Bakı Biznes Mərkəzində İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan - Çin iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə dair mətbuat konfransı keçirilib.
AZPROMO-nun rəhbəri vəzifəsini icraçısı icra edən Yusif Abdullayev Azərbaycan-Çin iqtisadi əməkdaşlığının genişləndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi, Azərbaycan məhsullarının Çin bazarlarına çıxarılması, ixracın və istehsalın stimullaşdırılması, həmçininn iki ölkənin iş adamları arasında əlaqələrin inkişafı sahəsində görülən işlər barədə məlumat verib. Qeyd edilib ki, Azərbaycan sahibkarları “6-cı Çin-Avrasiya” sərgisində iştirakı da elə tədbirlərdəndir. Avqustun 29-dan sentyabrın 2-dək davam edən sərgidə Azərbaycanın qida, təbii mineral sular, şərab və digər spirtli içkilər, fındıq və qurudulmuş meyvə məhsulları ”Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendi ilə nümayiş olunub. 21 Azərbaycan şirkətinin təmsil olunduğu sərgidə Azərbaycan məhsulları ziyarətçilər tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
KİV nümayəndələrinin diqqətinə çatdırıb ki, sərgi çərçivəsində Azərbaycan məhsullarının Çinə ixracına dair danışıqlar aparılıb. Belə ki, Göygöl Şərab Zavodu və Çin şirkətləri arasında müzakirələr aparılıb, “Ayan” şirkəti ilə Sincan Ticarət Kommersiya şirkəti ilə 4.5 ton Azərbaycan limonadının ixracına dair razılığa gəlinib. Azərbaycanın “Gilan” şirkəti Çinin Fenglian şirkəti ilə müxtəlif növ kompot və meyvə şirələrinin satışına dair razılıq əldə edib. Azərbaycanda istehsal olunan bir çox məhsullar kimi, zeytun yağı da sərgidə iştirak edən xarici şirkətlərin diqqətini cəlb edib və 10 ton zeytun yağının Çinə ixracına dair “Azərsun Holding” şirkəti ilə razılığa gəlinib. Bundan başqa, Çinin “İxlas” distribüter şirkəti ilə Azərbaycanın qənnadı məmulatları istehsalçısı olan “Konfiron” MMC arasında danışıqlar aparılıb və ilkin razılaşma əldə olunub. Çinin “Hans Zhou”, “TİAN SHENG HOLDİNGS”, “BEİJİNG REVİEW” kimi şirkətləri isə Azərbaycan fındığına böyük maraq göstərib və bu şirkətlərlə “Azhazelnut” şirkəti arasında ixraca dair danışıqlar aparılıb. Azərbaycanın “Eco-Dry” şirkəti isə alma qurusunun ixracına dair anlaşıb. Sərgi çərçivəsində ümumilikdə 14 razılıq əldə olunub.
Mətbuat konfransında bildirilib ki “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi məqsədi ilə İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən 29 avqust - 3 sentyabr tarixlərində Çinin Urumçi şəhərinə ixrac missiyası təşkil edilib. Azərbaycan iş adamları Çinli həmkarları ilə əməkdaşlıq imkanlarına, yerli məhsullarımızın Çinə ixracına dair müzakirələr aparıb, potensial müştərilərlə ikitərəfli görüşlər keçiriblər. İxrac missiyasına müsabiqə əsasında seçilmiş və qida, təbii mineral sular, şərab və digər spirtli içkilər, fındıq və qurudulmuş meyvə istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən Azərbaycan şirkətləri daxil olub. Qeyd olunub ki, bu Çinə sayca 4-cü və ümumilikdə isə xarici ölkələrə təşkil edilən 16-cı ixrac missiyasıdır.
Yusif Abdullayev diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan məhsullarının, o cümlədən şərab və digər spirtli içkilərin Çinə ixracının arıtırılması və istehsalın stimullaşdırılması məqsədi ilə İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) və Azərbaycanın Çindəki Ticarət nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə sentyabin 2-də Çinin Urumçi şəhərində Azərbaycan Şərab evi açılıb. Bu, Azərbaycanın xarici ölkədə açılan ilk Şərab Evidir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Şərab Evi” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin tapşırığına uyğun olaraq, Azərbaycan məhsullarının ixracının dəstəklənməsi, ixracın həcminin və coğrafiyasının genişləndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi, həmçinin Azərbaycanın şərab və digər spirtli içki məhsullarının Çin bazarında daha çox tanıdılması və satışının təşkili sahəsində fəaliyyət göstərəcək, bu sahədə əlaqələndirməni həyata keçirəcək. Şərab Evinin daimi fəaliyyət göstərən sərgisində xüsusi dadı və keyfiyyəti ilə seçilən müxtəlif növdə Azərbaycan şərabları nümayiş olunacaq.
Tədbir iştirakçılarına məlumat verilib ki, "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi məqsədilə artıq 3 ölkədə - Belarus, Latviya və Ukraynada Azərbaycan Ticarət Evi fəaliyyət göstərir. Azərbaycanın ilk ticarət evi 2017-ci ildə Belarusda açılıb. Ukrayna və Latviyadakı ticarət evləri isə bu il fəaliyyətə başlayıb. Ticarət evlərində Azərbaycan şirkətlərinin istehsal etdiyi müxtəlif növ məhsulların daimi sərgisi fəaliyyət göstərir. 2018-ci ilin sonunadək isə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Polşa, Çin, Qazaxıstan və Rusiyada Azərbaycanın ticarət və şərab evlərinin açılması nəzərdə tutulur.

Расширяется экспорт Азербайджанской продукции в Китай
6-го сентября в Бакинском Бизнес Центре при поддержке Министерства Экономики и организации AZPROMO, состоялась пресс-конференция по мероприятиям, реализованным в направлении расширения экономических и торговых связей между Азербайджаном и Китаем.
Исполняющий обязанности главы AZPROMO Юсиф Абдуллаев предоставил информацию о расширении экономического сотрудничества между Азербайджаном и Китаем, поощрении бренда «Made in Azerbaijan», выведении Азербайджанской продукции на Китайский рынок, стимуляции экспорта и производства, а также о работе, проделанной в области развития связей между предпринимателями двух стран. Было отмечено, что участие Азербайджанских предпринимателей на «6-ой Китайско-Евразийской» выставке является одним из таких мероприятий. На выставке, которая проходила с 29-го августа по 2-ое сентября, Азербайджан был представлен единым стендом из страны «Made in Azerbaijan» продовольствием, натуральной минеральной водой, вином и другими алкогольными напитками, а также орехами и сушеными фруктами. На выставке, где были представлены 21 компания, Азербайджанская продукция вызвала большой интерес посетителей.
Было подчеркнуто, что в рамках выставки состоялись переговоры по экспорту Азербайджанской продукции в Китай. После дискуссий между «Гёйгёльским Винзаводом» и Китайскими компаниями была достигнута договоренность об экспорте 4.5 т Азербайджанского лимонада между компаниями “Ayan” и Синьцзянской Торговой Коммерческой компанией. Азербайджанская компания “Gilan” достигла соглашения с Китайской «Fengilan» по продаже компота и фруктовых соков различных сортов. Как и множество других Азербайджанских продуктов, оливковое масло также привлекло внимание зарубежных компаний, участвующих на выставке и была достигнута договоренность с компанией «Азерсун Холдинг» по экспорту 10 т оливкового масла в Китай. Кроме того, состоялись переговоры между Китайским “Ixlas” и Азербайджанским кондитерским производителем «Konfiron» ООО и достигнута первоначальная договоренность.
Китайские компании «Hans Zhou», «TIAN SHENG HOLDINGS», «BEIJING REVIEW» проявили большой интерес к Азербайджанским орехам и состоялись переговоры между Азербайджанским «Azhazelnut» и перечисленными компаниями. Азербайджанская компания «Eco-Dry» достигла договоренности по экспорту сушеного яблока. В общей сложности в рамках выставки было достигнуто 14 договоренностей.
На пресс-конференции было отмечено, что с целью поощрения бренда «Made in Azerbaijan», Министерством Экономики была организована экспортная миссия в Урумчи, Китай с 29-го августа по 3-е сентября. Азербайджанские предприниматели провели дискуссии с Китайскими коллегами о перспективах сотрудничества и экспорта Азербайджанской продукции в Китай, а также двухсторонние встречи с потенциальными клиентами. В экспортной миссии участвовали Азербайджанские компании, отобранные на конкурсной основе и действующие в области производства продовольствия, натуральной минеральной воды, вина и других алкогольных напитков, а также орехов и сушеных фруктов. Было подчеркнуто, что это было 4-ое по счёту в Китай, а в общей сложности 16-ая экспортная миссия, организованные в зарубежные страны.
Юсиф Абдуллаев отметил, что с целью увеличения экспорта Азербайджанской продукции, в том числе вина и других алкогольных напитков в Китай, и стимуляции производства, при поддержке Министерства Экономики, организации Фонда Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане (AZPROMO) и Торгового Представительства Азербайджана в Китае, 2-го сентября в Урумчи, Китай, открылся Азербайджанский Винный Дом. Это первый Винный Дом Азербайджана зарубежом.
Отметим, что согласно распоряжению президента Азербайджанской Республики, «Винный Дом Азербайджана» будет действовать в сфере поддержки экспорта Азербайджанской продукции, расширения объёма и географии экспорта, поощрения бренда «Made in Azerbaijan», а также популяризации и организации продажи вина и других алкогольных напитков Азербайджанского производства на Китайском рынке, и будет реализовывать координацию в данной области. На постоянной выставке Винного Дома будут представляться Азербайджанские вина различных сортов, отличающиеся особым вкусом и качеством.
Участники мероприятия были проинформированы о том, что с целью поощрения бренда «Made in Azerbaijan» уже в трёх странах – Беларуси, Латвии и Украине, действуют Азербайджанские Торговые Дома. Первый Азербайджанский Торговый Дом был открыт в Беларуси в 2017 г. Торговые Дома в Украине и Латвии приступили к работе в этом году. В Торговых Домах действуют постоянные выставки с различной продукцией, произведенной Азербайджанскими компаниями. До конца 2018 г. планируется открытие Торговых Домов в Объединенных Арабских Эмиратах, Польше, Китае, Казахстане и России.