Sentyabrın 6-da Bakı Biznes Mərkəzində İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi və AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan - Çin iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə dair mətbuat konfransı keçirilib.
AZPROMO-nun rəhbəri vəzifəsini icraçısı icra edən Yusif Abdullayev Azərbaycan-Çin iqtisadi əməkdaşlığının genişləndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi, Azərbaycan məhsullarının Çin bazarlarına çıxarılması, ixracın və istehsalın stimullaşdırılması, həmçininn iki ölkənin iş adamları arasında əlaqələrin inkişafı sahəsində görülən işlər barədə məlumat verib. Qeyd edilib ki, Azərbaycan sahibkarları “6-cı Çin-Avrasiya” sərgisində iştirakı da elə tədbirlərdəndir. Avqustun 29-dan sentyabrın 2-dək davam edən sərgidə Azərbaycanın qida, təbii mineral sular, şərab və digər spirtli içkilər, fındıq və qurudulmuş meyvə məhsulları ”Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendi ilə nümayiş olunub. 21 Azərbaycan şirkətinin təmsil olunduğu sərgidə Azərbaycan məhsulları ziyarətçilər tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
KİV nümayəndələrinin diqqətinə çatdırıb ki, sərgi çərçivəsində Azərbaycan məhsullarının Çinə ixracına dair danışıqlar aparılıb. Belə ki, Göygöl Şərab Zavodu və Çin şirkətləri arasında müzakirələr aparılıb, “Ayan” şirkəti ilə Sincan Ticarət Kommersiya şirkəti ilə 4.5 ton Azərbaycan limonadının ixracına dair razılığa gəlinib. Azərbaycanın “Gilan” şirkəti Çinin Fenglian şirkəti ilə müxtəlif növ kompot və meyvə şirələrinin satışına dair razılıq əldə edib. Azərbaycanda istehsal olunan bir çox məhsullar kimi, zeytun yağı da sərgidə iştirak edən xarici şirkətlərin diqqətini cəlb edib və 10 ton zeytun yağının Çinə ixracına dair “Azərsun Holding” şirkəti ilə razılığa gəlinib. Bundan başqa, Çinin “İxlas” distribüter şirkəti ilə Azərbaycanın qənnadı məmulatları istehsalçısı olan “Konfiron” MMC arasında danışıqlar aparılıb və ilkin razılaşma əldə olunub. Çinin “Hans Zhou”, “TİAN SHENG HOLDİNGS”, “BEİJİNG REVİEW” kimi şirkətləri isə Azərbaycan fındığına böyük maraq göstərib və bu şirkətlərlə “Azhazelnut” şirkəti arasında ixraca dair danışıqlar aparılıb. Azərbaycanın “Eco-Dry” şirkəti isə alma qurusunun ixracına dair anlaşıb. Sərgi çərçivəsində ümumilikdə 14 razılıq əldə olunub.
Mətbuat konfransında bildirilib ki “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi məqsədi ilə İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən 29 avqust - 3 sentyabr tarixlərində Çinin Urumçi şəhərinə ixrac missiyası təşkil edilib. Azərbaycan iş adamları Çinli həmkarları ilə əməkdaşlıq imkanlarına, yerli məhsullarımızın Çinə ixracına dair müzakirələr aparıb, potensial müştərilərlə ikitərəfli görüşlər keçiriblər. İxrac missiyasına müsabiqə əsasında seçilmiş və qida, təbii mineral sular, şərab və digər spirtli içkilər, fındıq və qurudulmuş meyvə istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən Azərbaycan şirkətləri daxil olub. Qeyd olunub ki, bu Çinə sayca 4-cü və ümumilikdə isə xarici ölkələrə təşkil edilən 16-cı ixrac missiyasıdır.
Yusif Abdullayev diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan məhsullarının, o cümlədən şərab və digər spirtli içkilərin Çinə ixracının arıtırılması və istehsalın stimullaşdırılması məqsədi ilə İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) və Azərbaycanın Çindəki Ticarət nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə sentyabin 2-də Çinin Urumçi şəhərində Azərbaycan Şərab evi açılıb. Bu, Azərbaycanın xarici ölkədə açılan ilk Şərab Evidir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Şərab Evi” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin tapşırığına uyğun olaraq, Azərbaycan məhsullarının ixracının dəstəklənməsi, ixracın həcminin və coğrafiyasının genişləndirilməsi, "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi, həmçinin Azərbaycanın şərab və digər spirtli içki məhsullarının Çin bazarında daha çox tanıdılması və satışının təşkili sahəsində fəaliyyət göstərəcək, bu sahədə əlaqələndirməni həyata keçirəcək. Şərab Evinin daimi fəaliyyət göstərən sərgisində xüsusi dadı və keyfiyyəti ilə seçilən müxtəlif növdə Azərbaycan şərabları nümayiş olunacaq.
Tədbir iştirakçılarına məlumat verilib ki, "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi məqsədilə artıq 3 ölkədə - Belarus, Latviya və Ukraynada Azərbaycan Ticarət Evi fəaliyyət göstərir. Azərbaycanın ilk ticarət evi 2017-ci ildə Belarusda açılıb. Ukrayna və Latviyadakı ticarət evləri isə bu il fəaliyyətə başlayıb. Ticarət evlərində Azərbaycan şirkətlərinin istehsal etdiyi müxtəlif növ məhsulların daimi sərgisi fəaliyyət göstərir. 2018-ci ilin sonunadək isə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Polşa, Çin, Qazaxıstan və Rusiyada Azərbaycanın ticarət və şərab evlərinin açılması nəzərdə tutulur.

The press conference on events conducted in the direction of expanding the economic-trade relations of Azerbaijan and Chine by organizing of AZPROMO and support of Ministry of Economy was held in Baku Bussiness Center on September 6.
Acting head of AZPROMO Yusif Abdullayev informed about the expansion of economic cooperation of Azerbaijan-Chine, the promotion of "Made in Azerbaijan" brand, the expansion of Azerbaijan products to the Chinese markets, the stimulation of export and production, as well as the conducted works in the field of development of the relation between the businessmen of two countries. It was noted that the participation of Azerbaijan entrepreneurs at the “6th Chine-Eurasia” exhibition is of such events. Food, natural mineral waters, wine and other alcoholic beverages, hazelnut and dried fruit products of Azerbaijan were presented under a country stand of “Made in Azerbaijan” at the exhibition continued since August 29 to September 2. The Azerbaijani products were met with great interest by the visitors at the exhibition that 21 Azerbaijani companies are represented.
Mass media representatives were informed that the negotiations were held on export of Azerbaijani products to Chine within the framework of the exhibition. So that, the discussions between the Goygol Wine Factory and Chinese companies were held, the “Ayan” company came to an agreement with the Xinjiang Trading Commercial company about the export of Azerbaijani lemonade of 4.5 tons. The “Gilan” company of Azerbaijan with the Fenglian company of Chine reached an agreement on sale of different types of compote and fruit juices. Olive oil, as the other products manufactured in Azerbaijan, attracted foreign companies’ attention participated in the exhibition and was reached an agreement with the “Azersun Holding” company on the export of olive oil of 10 tons. Besides, the negotiations between the “Konfikorn” LLC that is the confectionery products manufacturer of Azerbaijan and “Ikhlas” distributor company of Chine were held and the initial agreement was reached. But the companies of Chine as “Hans Zhou”, “TİAN SHENG HOLDİNGS”, “BEİJİNG REVİEW” showed great interest for Azerbaijan hazelnut and the negotiations on export between the “Azhazelnut” company and these companies were held. But the “Eco-Dry” company of Azerbaijan agreed on export of dried apple. Generally, 14 agreements were reached within the framework of the exhibition.
At the press conference was informed that the export mission was organized to the Urumqi city of Chine on dates of August 29 – September 3 by the Ministry of Economy on purpose of the promotion of “Made in Azerbaijan” brand. Azerbaijani businessmen discussed the issues on cooperation opportunities with Chinese colleagues, on the export of local products to Chine, and had bilateral meetings with potential customers. The Azerbaijan companies that selected on a competitive basis and operated in the field of food, natural mineral waters, wine and other alcoholic beverages, hazelnut and dried fruit production included to the export mission. It was noted that this is the 4th to Chine and generally 16th export mission organized to foreign countries.
Yusif Abdullayev has brought to notice that in order to expand the export to Chine of Azerbaijan products, including wine and other alcoholic beverages and stimulate the production is opened Azerbaijan Wine House in Urumqi city of Chine on September 2 with support of Ministry of Economy, organizing of the Promotion Fund of Export and Investments in Azerbaijan (AZPROMO), and Trade representative of Azerbaijan in Chine. This is the first Wine House of Azerbaijan opened in foreign country.
We note that according to the instruction of the President of Azerbaijan Republic, “Azerbaijan Wine House” will operate in the field of the support of the Azerbaijan products’ export, the expansion of export volume and territory, the promotion of "Made in Azerbaijan" brand, also more introduction and organization of sale of wine and other alcoholic beverages of Azerbaijan in Chinese market, and realize the connection in this field. Azerbaijani wines in different types selected with their special taste and quality will be demonstrated at constantly operating exhibition of Wine House.
The participants of the event were informed that the Azerbaijan Trade House has already been operating in 3 countries – Belarus, Latvia and Ukraine in order to promote "Made in Azerbaijan" brand. The first trade house of Azerbaijan is opened in Belarus in 2017. The trade houses in Ukraine and Latvia began operating this year. The constant exhibition of products of different types manufactured by Azerbaijan companies operates in the trade houses. There is intended to open Azerbaijan trade and wine houses in United Arab Emirates, Poland, Chine, Kazakhstan and Russia till the end of 2018.