"Uyğun qiymətə mənzil bazarında əməkdaşlıq" mövzusunda tədbir keçirilib
Noyabrın 26-da Bakı Biznes Mərkəzində İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC və Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin (MİDA) təşkilatçılığı ilə “Uyğun qiymətə mənzil bazarında əməkdaşlıq imkanları” mövzusunda tədbir keçirilib. Tədbirdə 40-dan çox yerli və xarici şirkətin nümayəndəsi iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin icraçı direktoru Allahverdi Paşayev Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 6 dekabr 2016-cı il tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında uyğun qiymətə mənzil təminatının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin Tədbirlər Planı üzrə nəzərdə tutulmuş tapşırıqların icrası istiqamətində AİŞ və MİDA tərəfindən görülən işlər barədə məlumt verib.
Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi Aparatının rəhbəri Çingiz Qədimov Agentliyin fəaliyyəti, reallaşdırılan layihələr və Agentliyin fəaliyyət istiqamətlərindən danışıb, bu gün keçirilən tədbirin investorların dövlət-özəl sektor əməkdaşlığına cəlb edilməsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tədbirdə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) departament direktoru Mahmud Əliyevin Azərbaycanda biznes mühiti və investisiya imkanlarına, AİŞ-in icraçı direktorunun müavini Fuad Məhərrəmovun şirkətin payçı qismində iştirak etdiyi layihələrə, Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin şöbə müdiri Fərman Qurbanlının MİDA ilə özəl sektor arasında əməkdaşlığa dair təqdimatları dinlənilib.
Tədbir çərçivəsində Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin ilk layihəsi Yasamal Yaşayış Kompleksi və növbəti layihəsi Hövsan Yaşayış Kompleksi barədə video-çarx nümayiş olunub. Bundan başqa, Yasamal Yaşayış Kompleksinin ərazisində nəqliyyat vasitələrinin və piyadaların rahat hərəkətinin təşkili üçün Bakı Nəqliyyat Agentliyi ilə reallaşdırılan layihənin təqdimatı keçirilib.

A ceremony Cooperation in the Housing Market at Affordable Price was held
On November 26, Baku Business Center hosted an event titled Cooperation opportunities in the housing market at affordable prices with the support of the Ministry of Economy, Azerbaijan Investment Company OJSC and State Agency for Housing Construction (SAHC). The representatives of more than 40 local and foreign companies attended the event.
Speaking at the ceremony, Executive Director of Azerbaijan Investment Company OJSC Allahverdi Pashayev informed about the work carried out by AIC and SAHC in the direction of fulfilling the tasks envisaged by the Action Plan of the "Strategic Road Map on Housing Provision in the Republic of Azerbaijan approved by the Decree of the President of Azerbaijan Republic dated December 6, 2016.
Chingiz Gadimov, the head of the State Agency for Housing Construction spoke about the activities of the Agency, the implemented projects and the directions of Agency’s activities and emphasized the importance of the event in terms of attracting investors to public-private partnership.
During the ceremony Mahmud Aliyev,the Department Director of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) made a presentation on business environment and investment opportunities in Azerbaijan, Fuad Maharramov, Deputy of Executive Director of AIC made a presentation on the projects in which the company participated as a shareholder, whereas Farman Gurbanli, the Head of the State Agency for Housing Construction presented a topic about SAHC ‘s cooperation with private sector.
Within the framework of the ceremony the projects of the State Agency for Housing Construction –the first-Yasamal Residential Complex and the next one-Hovsan Residential Complex were broadcasted on. In addition, a presentation was made about the project implemented together with Baku Transport Agency for the organization of comfortable transport for vehicles and pedestrians in Yasamal Residential Complex.