Azərbaycan sahibkarları yerli məhsulların xarici bazarlara çıxarılmasında beynəlxalq elektron ticarət platformalarının əhəmiyyəti, bu resurslardan istifadə barədə məlumatlandırılıb.
Noyabrın 8-də Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) və Beynəlxalq Ticarət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Kiçik və orta sahibkarlar üçün sərhədlərarası e-ticarət” mövzusunda keçirilmiş seminarda 40-a yaxın iş adamı iştirak edib. "Şərq Tərəfdaşlığı: Ticarətə hazır ol" layihəsi çərçivəsində təşkil olunmuş seminarda AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov Azərbaycanda sahibkarlığın inkişafı, xüsusilə kiçik və orta sahibkarlığa göstərilən dəstək tədbirləri barədə məlumat verib, e-ticarətin önəmini vurğulayaraq sahibkarları elektron bazardan faydalanmağa dəvət edib.
Beynəlxalq Ticarət Mərkəzinin Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə rəhbəri Yelena Butrimova və mərkəzin eksperti Mohammad Es Fih yerli məhsulların xarici bazarlara çıxarılması üçün beynəlxalq e-ticarət platformaları və onlardan istifadə qaydaları barədə danışıblar.
Seminarda həmçinin, rəqəmsal ticarətdə elektron imzadan istifadəyə dair təqdimat keçirilib, sahibkarların sualları cavablandırılıb.
Qeyd: 2017-ci ildə AZPROMO və Beynəlxalq Ticarət Mərkəzi arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumuna əsasən, "Şərq Tərəfdaşlığı: Ticarətə hazır ol" layihəsi çərçivəsində Azərbaycanda kiçik və orta sahibkarların istehsal etdiyi məhsulların rəqabət qabiliyyətinin artırılması, yerli sahibkarlarla Avropa İttifaqı ölkələrinin iş adamları arasında əlaqələrin qurulması, istehsalçı və ixracatçı assosiasiyaların potensialının gücləndirilməsi nəzərdə tutulur.

Азербайджанские предприниматели были проинформированы о значении международных электронных торговых платформ во внедрении местной продукции во внешние рынки и использовании данных ресурсов.
На семинаре, организованном 8 ноября Фондом Поощрения Экспорта и Инвестиций Азербайджана (AZPROMO) и Международным торговым центром на тему «Трансграничная электронная торговля для владельцев малого и среднего бизнеса» участвовало около 40 предпринимателей. На семинаре, осуществленном в рамках проекта «Восточное партнерство: Будь готов к торговле» руководитель AZPROMO Руфат Мамедов проинформировал участников о развитии бизнеса в Азербайджане, в особенности о мерах поддержки малого и среднего бизнеса, подчеркнул важность электронной торговли и предложил предпринимателям воспользоваться преимуществами электронного рынка.
Глава Центра международной торговли по странам Восточной Европы и Центральной Азии, Елена Бутримова и эксперт Центра Мохаммад Эс Фих рассказали о международных платформах электронной торговли для внедрения местной продукции на внешние рынки и правилах их использования.
Также, была представлена презентация об использовании электронных подписей в цифровой торговле, предприниматели получили ответы на интересующие их вопросы.
Примечание: Согласно Меморандуму о взаимопонимании, подписанному в 2017 году между AZPROMO и Международным торговым центром в рамках проекта «Восточное партнерство: Будь готов к торговле» планируется увеличить конкурентоспособность продукции, производимой владельцами малого и среднего бизнеса в Азербайджане, наладить отношения между местными предпринимателями и бизнесменами стран Европейского Союза, укрепить потенциал ассоциаций производителей и экспортеров