Azərbaycan sahibkarları yerli məhsulların xarici bazarlara çıxarılmasında beynəlxalq elektron ticarət platformalarının əhəmiyyəti, bu resurslardan istifadə barədə məlumatlandırılıb.
Noyabrın 8-də Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) və Beynəlxalq Ticarət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Kiçik və orta sahibkarlar üçün sərhədlərarası e-ticarət” mövzusunda keçirilmiş seminarda 40-a yaxın iş adamı iştirak edib. "Şərq Tərəfdaşlığı: Ticarətə hazır ol" layihəsi çərçivəsində təşkil olunmuş seminarda AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov Azərbaycanda sahibkarlığın inkişafı, xüsusilə kiçik və orta sahibkarlığa göstərilən dəstək tədbirləri barədə məlumat verib, e-ticarətin önəmini vurğulayaraq sahibkarları elektron bazardan faydalanmağa dəvət edib.
Beynəlxalq Ticarət Mərkəzinin Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə rəhbəri Yelena Butrimova və mərkəzin eksperti Mohammad Es Fih yerli məhsulların xarici bazarlara çıxarılması üçün beynəlxalq e-ticarət platformaları və onlardan istifadə qaydaları barədə danışıblar.
Seminarda həmçinin, rəqəmsal ticarətdə elektron imzadan istifadəyə dair təqdimat keçirilib, sahibkarların sualları cavablandırılıb.
Qeyd: 2017-ci ildə AZPROMO və Beynəlxalq Ticarət Mərkəzi arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumuna əsasən, "Şərq Tərəfdaşlığı: Ticarətə hazır ol" layihəsi çərçivəsində Azərbaycanda kiçik və orta sahibkarların istehsal etdiyi məhsulların rəqabət qabiliyyətinin artırılması, yerli sahibkarlarla Avropa İttifaqı ölkələrinin iş adamları arasında əlaqələrin qurulması, istehsalçı və ixracatçı assosiasiyaların potensialının gücləndirilməsi nəzərdə tutulur.

Azerbaijan business owners were informed about the significance of international electronic trading platforms in introduction of local products to the foreign markets and using these resources as well .
In seminar hold on “Cross-border E-commerce for SMEs” on November 8 with the organization of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) and International Trade Center attended about 40 enterprisers. In the seminar hold within “Eastern Partnership: Be ready for trade” project the head of AZPROMO Rufat Mammadov informed the attendees about the business development in Azerbaijan, especially supportive events for small and medium business, emphasized the significance of e-trading and invited the business owners to take advantage of electronic market.
The Head of International Trade Center for Eastern Europe and Central Asia Yelena Butrimova and Center Expert Mohammad Es Fih talked about international e-trading platforms for introduction of local products to the foreign markets and rules of their usage.
A presentation made on using electronic signatures in digital trading in the seminar as well, the questions of business owners replied.
Note: According to the Memorandum of Consent signed in 2017 between AZPROMO and International Trading Center within “Eastern Partnership: Be ready for trade” project it is planned to increase the competetiveness of products manufactured by small and medium business owners in Azerbaijan, establishment of relationships between new enterprises and businessmen of European Union countries, strengthening of producer and exporter associations potential.