11 iyul 2018-ci il tarixində Bakı Fond Birjasının (BFB) və Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) ilə birlikdə Bakı Biznes Mərkəzində “IPO, Korporativ idarəetmə və listinq” mövzusunda biznes seminar keçirilmişdir.
Tədbirə İlkin Kütləvi Təklif (İPO) və onun üstünlükləri, kütləvi təklif prosesinin idarə edilməsi, investorlar və tərəf müqabilləri ilə kommunikasiyanın təşkili, İPO üçün şirkətin müsbət nüfuzunun formalaşdırılması, BFB-nin Listinq Məsləhət Proqramı, yerli kapital bazarları vasitəsi ilə effektiv maliyyələşmə imkanları və s. mövzusunda təqdimatlar edilmişdir.
Tədbir zamanı BFB-nin Listinq Məsləhət Proqramının tərəfdaşları İngiltərənin Finsburry LTD şirkəti, PWC Azərbaycan, o cümlədən Bakı Fond Birjasının nümayəndələri çıxış etmişlər. Həmçinin, BFB-nin Listinq Məsləhət Proqramı çərçivəsində özünün ilk istiqraz buraxılışını həyata keçirmiş Metak MMC şirkəti yerli kapital bazarları vasitəsi ilə effektiv maliyyələşmə sahəsində özünün uğur hekayəsi barədə məlumat vermişdir.
Biznes seminarda 100-ə yaxın maliyyə, kənd təsərrüfatı, sənaye, istehsalat, təhsil və s. sahələri üzrə fəaliyyət şirkət və müəssisələr, o cümlədən “start up”-lar iştirak etmişlər.
Sual-cavab sessiyası zamanı iştirakçıları maraqlandıran sullar geniş müzakirə edilmişdir. Sonda tədbir iştirakçılar arasında B2B görüşlərlə davam etmişdir.Tədbirin məqsədi kapital bazarları vasitəsi ilə maliyyələşmənin təşviqi, bu sahədə zəruri biliklərin formalaşdırılması, eyni zamanda potensial investorlar, şirkətlər və vasitəçi qurumlar arasında dialoqun qurulmasıdır.
BFB Listinq Məsləhət Proqramı çərçivəsində Kapital bazarından maliyyələşmənin təşviqi və investisiyanın cəlb edilməsi istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir.

Состоялся бизнес семинар на тему IPO, корпоративное управление и листинг
11 июля 2018 г. при совместной организации Бакинской Фондовой Биржи (БФБ) и Фонда Поощрения Экспорта и Инвестиций в Азербайджане (AZPROMO), в Бакинском Бизнес Центре состоялся бизнес семинар на тему «IPO, Корпоративное управление и листинг».
На мероприятии были проведены презентации на темы IPO и его преимущества, управление процессом массового предложения, организация коммуникации между инвесторами и партнёрами, формирование репутации компании для IPO, а также Консалтинговая Листинг Программа БФБ, возможности эффективного финансирования посредством местных инвестиционных рынков и т.д.
На мероприятии выступили партнёры Консалтинговой Листинг Программы БФБ компания Finsburry LTD Англии, а также представители Бакинской Фондовой Биржи. Также компания Metak ООО, реализовавшая свой первый выпуск акций в рамках Консалтинговой Листинг Программы БФБ, предоставила информацию об истории своего успеха в сфере эффективного финансирования посредством местных инвестиционных рынков.
На бизнес семинаре приняли участие около 100 компаний и предприятий, специализирующихся в сфере финансов, сельского хозяйства, промышленности, производства, образования, а также «старт-апы»
Во время сессии «вопрос-ответ» широко обсуждались вопросы, интересующие участников. В завершении мероприятие продолжилось B2B встречами между участниками.
Целью мероприятия является поощрение финансирования посредством инвестиционных рынков, формирование необходимых знаний в данной сфере, в то же время налаживание диалога между потенциальными инвесторами, компаниями и посредническими структурами.
В рамках Консалтинговой Листинг Программы, БФБ продолжает свою деятельность в направлении поощрения финансирования из инвестиционного рынка и привлечения инвестиции.