Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) ixracın təşviqi, o cümlədən beynəlxalq ticarət sahəsində fəaliyyət göstərən ixtisaslaşmış təşkilatlarla əməkdaşlığın genişlənməsi istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir. Fondun ABŞ nümayəndəliyi vasitəsi ilə aparılan işlər nəticəsində AZPROMO ABŞ və xaricdə fəaliyyət göstərən biznes dairələri arasında beynəlxalq ticarətin təşviqini həyata keçirən Monterey Körfəzi Beynəlxalq Ticarət Assosiasiyasına üzv olmuşdur.
Qeyd edək ki, Monterey Körfəzi Beynəlxalq Ticarət Assosiasiyası ABŞ-da (Kaliforniya, Vaşinqton, Oreqon ştatları) və xaricdə (Almaniya, Böyük Britaniya, İtaliya, İspaniya, Yaponiya, Koreya, Çin və s.) alternativ enerji, rabitə və informasiya texnologiyaları, kənd təsərrüfatı, şərabçılıq, qida sənayesi, əczaçılıq və digər müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən 150-dən çox şirkəti özündə birləşdirən təşkilatdır. Assosiasiya internet marketinqi və elektron kommersiya texnologiyaları tətbiq etməklə yerli və xarici şirkətlər arasında ticarət əlaqələrinin qurulmasını həyata keçirir, 50 mindən çox idxalçı, distribyutor, ixracatçı və investisiya dairələrinə çıxışı olan "TradePort Collaborator" internet şəbəkəsini idarə edir.

AZPROMO became a member of MBITA
As a result of the work carried out by the U.S. office of AZPROMO, our organization became a member of  Monterey Bay International Trade Association (MBITA) which carries out the promotion of international trade between business circles of the United States and abroad.
MBITA is a non-profit organization dedicated to provide trade promotion services to the U.S. (California, Washington, Oregon United States)  and foreign country (Germany, Great Britain, Italy, Spain, Japan, Korea, China, etc.) business communities. It has more than 150 organizations from alternative energy, ICT, agriculture, wine-making, food processing, pharmaceutical and other companies operating in various fields .
The Association carries out the establishment of trade relations between local and foreign companies via internet marketing and e-commerce technologies, and operates the  "TradePort Collaborator" internet network with  access to more than 50 importers, distributors, exporters and investor circles.