Aprelin 20-də Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) yanında İctimai Şuranın təşkilatçılığı və Türkiyənin Müstəqil Sənayeçilər və İş Adamları Birliyinin (MÜSİAD) Azərbaycandakı nümayəndəliyinin tərəfdaşlığı ilə "Azərbaycan-Türkiyə iş adamları forumu: mövcud vəziyyət və perspektivlər" mövzusunda onlayn tədbir keçirilib.
Forumda Dövlət Gömrük Komitəsinin, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO), Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin, Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyinin (AKİA), Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının, Türkiyə Respublikasının Kiçik və Orta Müəssisələrin İnkişafı və Dəstəklənməsi Təşkilatının (KOSGEB), Türkiyənin ölkəmizdəki Ticarət Müşavirinin, MÜSİAD-ın, ATİB-in və TÜİB-in nümayəndələri, eləcə də hər iki ölkədən olan iş adamları və biznes assosiasiyaları iştirak ediblər.
KOBİA yanında İctimai Şuranın sədri Fərhad Qaraşov qeyd edib ki, forum Azərbaycanda türk iş adamlarının fəaliyyətinin genişləndirilməsi, onların fəaliyyəti ilə bağlı aktual məsələlərin müzakirə olunması və hər iki ölkənin sahibkarları arasında əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi məqsədilə təşkil olunub. Forum KOBİA yanında İctimai Şura çərçivəsində xarici tərəfdaşların iştirakı ilə keçirilmiş ilk beynəlxalq tədbirdir.
KOBİA-nın dəstəyi ilə təşkil olunmuş onlayn forumda Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov yüksələn xətlə inkişaf edən Azərbaycan-Türkiyə iqtisadi əlaqələri çərçivəsində iki ölkə arasında kiçik və orta sahibkarlıq sahəsində də tərəfdaşlıq imkanlarının genişləndiyini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, Türkiyə iş adamlarının Azərbaycanda fəaliyyətinin daha da genişləndirilməsi üçün imkanlar böyükdür və KOBİA Azərbaycanda fəaliyyət göstərən və ya biznes qurmaq istəyən türk iş adamlarına dəstək göstərməyə hazırdır. Orxan Məmmədov bildirib ki, Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad edilməsi yerli və xarici, o cümlədən Türkiyə iş adamları üçün biznes fəaliyyəti və bərpa-quruculuq işlərində iştirak üçün yeni imkanlar yaradıb. Agentlik post-pandemiya dövründə KOB-ların dəstəklənməsi istiqamətində KOSGEB-in təcrübəsini öyrənməkdə maraqlıdır. Bundan başqa, KOBİA Azərbaycanda post-pandemiya dövrü üçün dövlətin müəyyənləşdirdiyi prioritet sektorlarda Türkiyənin iş adamlarının yeni layihələr reallaşdırmasına dəstək göstərməyə hazırdır. Qarşılıqlı investisiya qoyuluşu üçün potensial imkanlara dair KOB-ların məlumatlandırılması və Türkiyə iş adamları ilə birgə müəssisələrin yaradılması istiqamətində də əməkdaşlıq imkanları genişdir.
KOSGEB rəhbəri Hasan Basri Kurt, Türkiyə Respublikasının ölkəmizdəki ticarət müşaviri Eser Çengel, MÜSİAD-ın nümayəndələri Abdurahman Uzun və Muhterem Öz hər iki ölkənin iş adamları arasında mövcud əməkdaşlıq və əlaqələrin genişləndirilməsi imkanları, xüsusilə KOB sahəsində tərəfdaşlıqla bağlı fikirlərini bölüşüb, əməkdaşlığa dair müxtəlif təkliflər səsləndiriblər.
Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin nümayəndəsi Fərid Quliyev və AZPROMO-nun departament direktoru Zöhrab Qədirov təmsil etdikləri qurumların fəaliyyəti, ölkəmizin investisiya və ixrac potensialı və Türkiyə şirkətləri ilə əməkdaşlıq perspektivləri barədə məlumat veriblər.
Onlayn forumda ticarət, investisiya qoyuluşu, KOB sahəsində əməkdaşlıq və s. kimi istiqamətlərdə müzakirələr aparılıb, iş adamlarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

The Azerbaijani-Turkish Business Forum was held, arranged by the Public Council under the SMBDA
On April 20, an online event was held on the topic "Azerbaijan-Turkey Business Forum: Current Situation and Prospects", arranged by the Public Council under the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan (SMBDA) in partnership with the representative office of the Turkish Association of Independent Industrialists and Entrepreneurs (MUSIAD) in Azerbaijan.
The forum was attended by representatives of the State Customs Committee, the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), the Azerbaijan Investment Company, the Agrarian Credit and Development Agency (ACDA), the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) of Azerbaijan, the Small and Medium Industry Development Organization of the Republic of Turkey (KOSGEB), Turkish Trade Counsellor in our country, representatives of MUSIAD, ATIB, and TUIB, as well as businessmen and business associations from both countries.
The Chairman of the Public Council under the SMBDA Farhad Garashov stressed that the forum was arranged to expand the activity of Turkish businessmen in Azerbaijan, discuss relevant issues concerning their activity, and further develop relations between entrepreneurs of both countries. The Forum was the first international event held with the participation of foreign partners within the framework of the Public Council under the SMBDA.
At the online forum arranged with the SMBDA support, the Chairman of the Agency Board Orkhan Mammadov emphasized the expansion of opportunities for partnership in the field of small and medium business between the two countries within the framework of the growing Azerbaijani-Turkish economic relations. He noted that there are great opportunities for further expansion of the activity of Turkish businessmen in Azerbaijan, and the Agency is ready to support Turkish entrepreneurs operating or wishing to build a business in Azerbaijan. Orkhan Mammadov noted that liberating Azerbaijani lands from the Armenian occupation has created new opportunities for local and foreign entrepreneurs, including Turkish ones, for both doing business and participating in reconstruction and construction. The Agency is interested in learning from KOSGEB's experience in supporting the SMBs in the post-pandemic period. The Agency is also ready to support Turkish businessmen in implementing new projects in priority sectors set by the state for the post-pandemic period in Azerbaijan. There are also wide opportunities for cooperation in informing the SMBs about potential opportunities for mutual investments and setting up joint ventures with Turkish businessmen.
The head of KOSGEB Hasan Basri Kurt, Trade Counsellor of the Republic of Turkey in our country Eser Chengel, representatives of MUSIAD Abdurrahman Uzun and Muhterem Oz shared their views on the possibilities of expanding the existing cooperation and ties between businessmen of both countries, in particular, partnership in the field of the SMBs, made various proposals for cooperation.
Representative of the Azerbaijan Investment Company Farid Guliyev and director of the AZPROMO department Zohrab Gadirov informed about the activities of the structures they represent, the investment and export potential of our country, and the prospects for cooperation with Turkish companies.
At the online forum, discussions were held in the fields of trade, investment, cooperation in the field of SMBs, and other issues, and answers were given to businessmen’s questions of interest.