Məlumat verildiyi kimi, bu ilin 21-25 fevral tarixlərində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərində keçirilmiş “Gulfood 2021” beynəlxalq ərzaq sərgisində İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə qida məhsulları, spirtsiz içkilər və mineral suların istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən 14 Azərbaycan şirkəti öz məhsullarını “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendində nümayiş etdirilib.
Öz xüsusi dadı və keyfiyyəti ilə fərqlənən Azərbaycan məhsulları sərgi iştirakçıları və xarici şirkətlər tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Azərbaycan sahibkarları xarici ixracatçılarla məhsulların satışına dair görüşlər keçirib, müzakirələr aparıblar. Sərgidə əldə olunan ilkin razılıqlar nəticəsində Azərbaycan istehsalı məhsulların ixracına dair 1,2 mln ABŞ dolları dəyərində müqavilələr bağlanıb.
Belə ki, Azərbaycanın “Agro Norm” MMC şirkəti Belarusdan olan şirkətlə 500 min ABŞ dolları, Ukraynanın supermarketlər şəbəkəsi ilə isə 600 min ABŞ dolları dəyərində pomidor məhsulunun ixracına dair müqavilə imzalayıb.
Bundan başqa, “Ulduz” Şokolad Fabriki MMC İordaniya və Səudiyyə Ərəbistandan olan şirkətlərlə bağladığı müqaviləyə əsasən, 116 min ABŞ dolları dəyərində şirniyyat məhsullarının ixracını həyata keçirib.

As reported earlier, 14 Azerbaijani companies producing food, soft drinks, and mineral water received support from the Ministry of Economy as well as organizational assistance from Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) to successfully exhibit their products at a single national stand ‘Made in Azerbaijan’ during the Gulfood 2021 International Food Exhibition held in Dubai, United Arab Emirates, on 21-25 February 2021.
Distinguished by its special taste and quality, the products of Azerbaijan were met with great interest by exhibitors and foreign companies. Azerbaijani entrepreneurs held meetings and discussions on the sale of products with foreign exporters. As a result of initial agreements reached at the exhibition, contracts worth 1.2 million USD were concluded to export Azerbaijani products.
Thus, Azerbaijan’s Agro Norm LLC Company signed a 500 thousand USD contract with a Belorussian company and a 600 thousand USD contract with a Ukrainian chain of supermarkets to ensure the export of tomato products.
Furthermore, Ulduz Chocolate Factory LLC exported confectionery to the amount of 116 thousand USD under the contracts it concluded with companies from Jordan and Saudi Arabia.
It should be noted that this year, Azerbaijan’s companies showcased their products at the Gulfood 2021 International Exhibition for the fifth time.