Məlumat verildiyi kimi, bu ilin 21-25 fevral tarixlərində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərində keçirilmiş “Gulfood 2021” beynəlxalq ərzaq sərgisində İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə qida məhsulları, spirtsiz içkilər və mineral suların istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən 14 Azərbaycan şirkəti öz məhsullarını “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendində nümayiş etdirilib.
Öz xüsusi dadı və keyfiyyəti ilə fərqlənən Azərbaycan məhsulları sərgi iştirakçıları və xarici şirkətlər tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Azərbaycan sahibkarları xarici ixracatçılarla məhsulların satışına dair görüşlər keçirib, müzakirələr aparıblar. Sərgidə əldə olunan ilkin razılıqlar nəticəsində Azərbaycan istehsalı məhsulların ixracına dair 1,2 mln ABŞ dolları dəyərində müqavilələr bağlanıb.
Belə ki, Azərbaycanın “Agro Norm” MMC şirkəti Belarusdan olan şirkətlə 500 min ABŞ dolları, Ukraynanın supermarketlər şəbəkəsi ilə isə 600 min ABŞ dolları dəyərində pomidor məhsulunun ixracına dair müqavilə imzalayıb.
Bundan başqa, “Ulduz” Şokolad Fabriki MMC İordaniya və Səudiyyə Ərəbistandan olan şirkətlərlə bağladığı müqaviləyə əsasən, 116 min ABŞ dolları dəyərində şirniyyat məhsullarının ixracını həyata keçirib.

Как сообщается, на международной продовольственной выставке Gulfood 2021, прошедшей 21-25 февраля этого года в Дубае, ОАЭ, при поддержке Министерства Экономики и Фонда поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджане (AZPROMO) 14 азербайджанских компаний, работающих в сфере производства пищевых продуктов, безалкогольных напитков и минеральных вод, продемонстрировали свою продукцию на едином стенде страны “Made in Azerbaijan”.
Участники выставки и зарубежные компании с большим интересом встретили азербайджанскую продукцию, которая отличается особым вкусом и качеством. Азербайджанские предприниматели провели встречи и обсуждения с иностранными экспортерами по вопросам продажи продукции. В результате достигнутых на выставке предварительных договоренностей были заключены контракты на экспорт продукции азербайджанского производства на сумму 1,2 млн. долларов США.
Так, азербайджанская компания ООО "Агро Норм" подписала с белорусской компанией контракт на экспорт томатной продукции на сумму 500 тысяч долларов США, а с украинской сетью супермаркетов - на сумму 600 тысяч долларов США.
Кроме того, по контракту с компаниями из Иордании и Саудовской Аравии ООО Шоколадная Фабрика "Улдуз" осуществило экспорт кондитерских изделий на сумму 116 тысяч долларов США.
Отметим, что в этом году Азербайджан был представлен на международной выставке Gulfood 2021 в 5-й раз.