Çex şirkətləri ilə nanotexnologiyalar sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi müzakirə edilib
Mayın 7-də Çexiyanın Nanotexnologiyalar Assosiasiyasının məhsullarının təqdimatına dair videokonfrans keçirilib.
Çexiyanın Nanotexnologiyalar Assosiasiyasının rəhbəri Jiri Kus qurumun əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib. Bildirilib ki, Assosiasiyanın yaradılmasında əsas məqsəd tekstil sənayesi, biotexnologiya, optik və nanotexnologiya sahələrində fəaliyyət göstərən çex şirkətlərini bir araya gətirmək, həmin şirkətlərin tədqiqatlarını təqdim etmək, həmçinin tədqiqat və ticarət sahələri arasında əməkdaşlığın qurulmasına dəstək göstərməkdir.
Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) rəhbəri vəzifələrini icra edən Yusif Abdullayev rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti, Azərbaycan məhsullarının xarici bazarlarda tanıdılması və satışının genişləndirilməsi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib, Çexiyanın Nanotexnologiyalar Assosiasiyası ilə əlaqələrin qurulmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tədbirdə Nanotexnologiyalar Assosiasiyasının “Ağıllı şəhər”lər üçün tətbiq olunan nümunələri nümayiş olunub.
“ChezTrade”in Bakı ofisinin direktoru Pavel Zelenka çex iş adamlarının Azərbaycanın biznes mühitinə marağı və azərbaycanlı həmkarları ilə əməkdaşlıq potensialı barədə fikirlərini bölüşüb.
Videokonfransda AZPROMO və Çexiyanın Nanotexnologiyalar Assosiasiyası arasında əməkdaşlıq məsələləri müzakirələr edilib.

On 7 May 2021, a video conference was held to present the products of the Czech Nanotechnology Association.
Jiří Kůs, head of the Czech Nanotechnology Association, informed the participants about the Association’s main types of activities. It was noted that the Association's activity aims to bring together Czech companies operating in the textile industry, biotechnology, optics, and nanotechnology as well as to present the research findings of these companies and support cooperation between research and trade industries.
Yusif Abdullayev, acting head of the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), spoke about the activities of the organization, the work done to promote and sell Azerbaijani products in foreign markets, and stressed the importance of establishing relations with the Czech Association of Nanotechnology.
The event showcased examples of Nanotechnology Association applications for "smart cities."
Pavel Zelenka, director of the Baku office of ChezTrade, shared the opinion of Czech businesspeople regarding their interest in the business environment of Azerbaijan and opportunities for cooperation with Azerbaijani colleagues.
The video conference was dedicated to cooperation between AZPROMO and the Czech Nanotechnology Association.