2 iyun tarixində Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərində öz işinə başlayan XXIV Beynəlxalq İqtisadi Forumunda Azərbaycan nümayəndə heyətinın tərkibində Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu da təmsil olunur.
Hər il dünyanın bir çox ölkələrdən dövlət rəsmilərinin, biznes dairələrinin iştirak etdiyi Beynəlxalq İqtisadi Forumun əsas məqsədi qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişafı, eləcə də müxtəlif ölkə və qurumlar arasında iqtisadi, ticarət və investisiya imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində müzakirələrin aparılmasıdır. Belə ki, iqtisadi forumda iştirak edən Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) nümayəndələri qeyri-neft sektoruna investisiyaların cəlb edilməsi istiqamətində bir sıra müvafiq xarici şirkət və qurumlarla görüşlər keçirirlər.
Tədbirin ilk günü Qətərin “Hassad Food”, “Qatar Free Zone Authority”, “Qatar Diar”, “Qatar Development Bank”, “Qatar İnvestment Authority” şirkətlərinin nümayəndələri təşkil olunmuş görüşlərdə investisiya, Qətər şirkətləri ilə ikitərəfli əməkdaşlıq, birgə layihələrin həyata keçirilməsinə dair müzakirələr aparılıb.

На XXIV Международном экономическом форуме, который начал свою работу 2 июня в Санкт-Петербурге, в составе азербайджанской делегации также представлен Фонд поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджане.
Основной целью Международного экономического форума, в котором ежегодно принимают участие государственные чиновники и бизнес-круги из многих стран мира, является развитие взаимного сотрудничества, а также проведение дискуссий между различными странами и организациями с целью расширения экономических, торговых и инвестиционных возможностей. Так, участвующие в экономическом форуме представители Фонда поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджане (AZPROMO) проводят встречи с рядом соответствующих иностранных компаний и структур по привлечению инвестиций в ненефтяной сектор страны.
В первый день мероприятия представители компаний «Hassad Food», «Qatar Free Zone Authority», «Qatar Diar», «Qatar Development Bank» и «Qatar Investment Authority» провели переговоры об инвестициях, двустороннем сотрудничестве с катарскими компаниями и реализации совместных проектов.