Ukrayna-Azərbaycan İşgüzar Şurası yaradıldı
Azərbaycan və Ukrayna arasında iqtisadi və investisiya qoyuluşu sahəsində əlaqələri, iş adamları arasında əməkdaşlığı daha da genişləndirmək məqsədilə Ukrayna-Azərbaycan İşgüzar Şurası yaradıldı. Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesi İnkişafı Agentliyi (KOBİA) və Ukraynanın Ticarət və Sənaye Palatasının təşəbbüsü ilə yaradılmış şurada iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən 70-dən çox iş adamı və dövlət qurumlarının nümayəndələri təmsil olunur.
İyunun 24-də Ukrayna-Azərbaycan İşgüzar Şurasının yaradılması haqqında KOBİA və Ukraynanın Ticarət və Sənaye Palatası arasında Saziş imzalanıb və Şuranın ilk iclası keçirilib. İşgüzar Şuranın yaradılması haqqında sazişi KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və Ukraynanın Ticarət və Sənaye Palatasının prezidenti Gennadi Çijikov imzalayıblar.
KOBİA-nın təşkilatçılığı ilə keçirilmiş iclasda hər iki ölkənin dövlət qurumlarının nümayəndələri və iş adamları iştirak ediblər.
İclasda çıxış edən KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov qeyd edib ki, Ukrayna-Azərbaycan İşgüzar Şurası ölkələrimizin işgüzar dairələri arasında səmərəli dialoqun davam etdirilməsi, qarşılıqlı faydalı iqtisadi əməkdaşlığın daha da inkişafı məqsədilə yaradılıb. “İnanırıq ki, şurada təmsil olunan iştirakçıların sayı daha da artacaq və bu, Azərbaycan ilə Ukrayna arasında ticarət əlaqələrinə öz müsbət təsirini göstərəcək. KOBİA dəstək və xidmətləri çərçivəsində yeni əməkdaşlıq platformasının inkişafına, burada təmsil olunan iş adamlarına zəruri dəstəyi göstərəcəkdir”.
Ukraynanın Ticarət və Sənaye Palatasının prezidenti Gennadi Çijikov bildirib ki, Ukrayna-Azərbaycan İşgüzar Şurası kimi əməkdaşlıq platformaları iş adamları arasında səmərəli müzakirələrin aparılması, iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının genişləndirilməsi üçün yeni mexanizmlərin tətbiqi baxımından əlverişlidir.
Ukrayna Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vladislav Kanevski ölkələrimiz arasında əlaqələrin müxtəlif sahələrdə, o cümlədən iqtisadi sahədə uğurla davam etdiyini, İşgüzar Şuranın yaradılmasının yeni əməkdaşlıq sahələrinin müəyyənləşdirilməsi, ticarət, investsiya və digər sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın genişləndirilməsində əhəmiyyətli olacağını vurğulayıb.
Azərbaycan Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) prezidenti vəzifələrini icra edən Yusif Abdullayev, "Ukrayna Ticarət Evi”nin baş direktoru Əlibala Məhərrəmzadə işgüzar şuranın hər iki ölkənin işgüzar dairələri arasında mövcud əlaqələrin inkişafına öz müsbət töhfəsini verəcəyini qeyd ediblər.
Tədbir çərçivəsində həmçinin, AZPROMO ilə Ukraynanın Xarici İşlər Nazirliyi yanında İxracatçılar və İnvestorlar Şurası arasında əməkdaşlığa dair Memorandum, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Sahibkarlar Konfederasiyası ilə Ukraynanın Poltava Ticarət və Sənaye Palatası arasında əməkdaşlıq haqqında razılaşma sənədi imzalanıb.
Ukrayna-Azərbaycan İşgüzar Şurasına Azərbaycan tərəfdən "Baku Business Group" MMC-nin direktoru Anar Quliyev, Ukrayna tərəfindən isə “Bratslav" şirkətlər qrupunun təsisçisi Petr Mixayenko sədrlik edəcəklər.

Украинско-Азербайджанский Деловой Совет создан в целях дальнейшего расширения экономических и инвестиционных связей между Азербайджаном и Украиной, а также сотрудничества между бизнесменами. В Совет, созданный по инициативе Агентства Развития Малого и Среднего Бизнеса Азербайджанской Республики (АРМСБ) и Торгово-Промышленной Палаты Украины, входят более 70 бизнесменов и представителей государственных структур, занятых в различных секторах экономики.
24 июня между АРМСБ и Торгово-Промышленной Палатой Украины было подписано Соглашение о создании Украинско-Азербайджанского Делового Совета, и состоялось первое заседание Совета. Соглашение о создании Делового Совета было подписано председателем Правления АРМСБ Орханом Мамедовым и президентом Торгово-Промышленной Палаты Украины Геннадием Чижиковым.
Во встрече, организованной АРМСБ, приняли участие представители государственных структур и бизнесмены двух стран.
Выступая на встрече, председатель Правления АРМСБ Орхан Мамедов отметил, что Украинско-Азербайджанский Деловой Совет создан для продолжения плодотворного диалога между деловыми кругами наших стран и дальнейшего развития взаимовыгодного экономического сотрудничества. “Мы верим, что число представленных в Совете участников возрастет, что положительно скажется на торговых отношениях между Азербайджаном и Украиной. АРМСБ в рамках своей поддержки и услуг окажет необходимое содействие представленным здесь бизнесменам в разработке новой платформы сотрудничества”.
Президент Торгово-Промышленной Палаты Украины Геннадий Чижиков заявил, что такие платформы сотрудничества, как Украинско-Азербайджанский Деловой Совет, являются благоприятной основой для проведения плодотворных дискуссий между бизнесменами и внедрения новых механизмов расширения торгово-экономического сотрудничества.
Чрезвычайный и полномочный посол Украины в Азербайджанской Республике Владислав Каневский подчеркнул успешное развитие отношений между двумя странами в различных сферах, включая экономическую, и заявил, что создание Делового Совета будет иметь большое значение для определения новых областей сотрудничества и расширения двустороннего сотрудничества в торговле, инвестициях и других сферах.
Президент Национальной Конфедерации Предпринимателей (Работодателей) Азербайджана Мамед Мусаев, исполняющий обязанности президента Фонда Поощрения Экспорта и Инвестиций Азербайджана (AZPROMO) Юсиф Абдуллаев и генеральный директор “Торгового Дома Украины” Алибала Магеррамзаде отметили, что деловой совет внесет положительный вклад в развитие существующих связей между деловыми кругами двух стран.
В рамках мероприятия были также подписаны Меморандум о сотрудничестве между AZPROMO и Советом Экспортеров и Инвесторов при Министерстве Иностранных Дел Украины и соглашение о сотрудничестве между Конфедерацией Предпринимателей Нахчыванской Автономной Республики и Украинской Торгово-Промышленной Палатой Полтавы.
Украинско-Азербайджанский Деловой Совет возглавят со стороны Азербайджана директор ООО “Baku Business Group” Анар Гулиев и со стороны Украины учредитель группы компаний “Брацлав” Петр Михайленко.