İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Bakıda işgüzar səfərdə olan “Roseksimbank” SC-nin İdarə Heyətinin sədri Azər Talıbov arasında görüş keçirilib. Görüşdə Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri Mixail Boçarnikov və Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının İdarə Heyətinin sədri Səməd Qurbanov da iştirak edib.
Azərbaycan və Rusiyanın strateji tərəfdaşlar olduğunu qeyd edən İqtisadiyyat naziri, ikitərəfli əlaqələrin əsas hərəkətverici qüvvəsinin dövlət başçılarının siyasi iradəsi, qarşılıqlı etimad və dostluq münasibətləri olduğunu vurğulayıb. Bildirilib ki, ölkələrimiz arasında nəqliyyat-tranzit, investisiya, sənaye, turizm və s. sahələrdə uğurlu əməkdaşlıq edilir. Rusiya Federasiyası Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarındandır və ölkəmizin qeyri-neft ixracında ilk yerdədir. Bununla belə, ticarət dövriyyəsinin artırılması üçün böyük potensial var və “Rusiya İxrac Mərkəzi”, “Roseksimbank” SC ilə əlaqələrin genişləndirilməsi, iki ölkənin biznes dairələri arasında işgüzar səfərlərin təşkili qarşılıqlı ticarətin artırılmasına töhfə verə bilər.
Görüşdə Azərbaycan və Rusiya regionları arasında əlaqələrin, ticari-iqtisadi, investisiya tərəfdaşlığının gücləndirilməsi, “Roseksimbank” SC-nin ölkəmizdə bir sıra layihələrin maliyyələşdirilməsində iştirakı və xarici ticarət maliyyələşməsi alətlərinin səmərəliliyinin artırılması barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Minister of Economy Mikail Jabbarov met with Azer Talybov, Chairman of Roseximbank, during his working visit to Baku. Russian Ambassador to Azerbaijan Mikhail Bocharnikov and Chairman of the Azerbaijan-Russia Business Council Samed Gurbanov also took part in the meeting.
Having noted the strategic partnership between Azerbaijan and Russia, the Minister of Economy stressed that the political will of the heads of states, mutual trust, and friendship constitute the main driving force of the countries' bilateral relations. It was noted that the two countries have established successful cooperation in transport, transit, investment, industrial, tourism, and other areas. As one of Azerbaijan's major trade partners, the Russian Federation ranks first among our country's non-oil export destinations. However, the trade turnover has a great potential for increase, as expanding relations with the Russian Export Center, Roseximbank OJSC, and organizing business trips between business circles of the two countries can contribute to increasing the scale of mutual trade.
The parties exchanged views on strengthening relations between the regions of Azerbaijan and Russia, including the trade, economic, and investment partnership, the participation of Roseximbank in financing several projects in the country, and improving the efficiency of foreign trade financing instruments.