İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Bakıda işgüzar səfərdə olan “Roseksimbank” SC-nin İdarə Heyətinin sədri Azər Talıbov arasında görüş keçirilib. Görüşdə Rusiyanın Azərbaycandakı səfiri Mixail Boçarnikov və Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının İdarə Heyətinin sədri Səməd Qurbanov da iştirak edib.
Azərbaycan və Rusiyanın strateji tərəfdaşlar olduğunu qeyd edən İqtisadiyyat naziri, ikitərəfli əlaqələrin əsas hərəkətverici qüvvəsinin dövlət başçılarının siyasi iradəsi, qarşılıqlı etimad və dostluq münasibətləri olduğunu vurğulayıb. Bildirilib ki, ölkələrimiz arasında nəqliyyat-tranzit, investisiya, sənaye, turizm və s. sahələrdə uğurlu əməkdaşlıq edilir. Rusiya Federasiyası Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarındandır və ölkəmizin qeyri-neft ixracında ilk yerdədir. Bununla belə, ticarət dövriyyəsinin artırılması üçün böyük potensial var və “Rusiya İxrac Mərkəzi”, “Roseksimbank” SC ilə əlaqələrin genişləndirilməsi, iki ölkənin biznes dairələri arasında işgüzar səfərlərin təşkili qarşılıqlı ticarətin artırılmasına töhfə verə bilər.
Görüşdə Azərbaycan və Rusiya regionları arasında əlaqələrin, ticari-iqtisadi, investisiya tərəfdaşlığının gücləndirilməsi, “Roseksimbank” SC-nin ölkəmizdə bir sıra layihələrin maliyyələşdirilməsində iştirakı və xarici ticarət maliyyələşməsi alətlərinin səmərəliliyinin artırılması barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Состоялась встреча между министром экономики Микаилом Джаббаровым и находящимся с рабочим визитом в Баку председателем правления АО «Росэксимбанк» Азером Талыбовым. Во встрече также приняли участие посол России в Азербайджане Михаил Бочарников и председатель правления Азербайджано-Российского Делового совета Самед Гурбанов.
Отметив, что Азербайджан и Россия являются стратегическими партнерами, министр экономики подчеркнул, что главной движущей силой двусторонних отношений является политическая воля глав государств, взаимное доверие и дружественные отношения. Было отмечено, что между двумя странами налажено успешное сотрудничество в транспортно-транзитной, инвестиционной, промышленной, туристической и других сферах. Российская Федерация является одним из основных торговых партнеров Азербайджана и занимает первое место в ненефтяном экспорте нашей страны. Тем не менее, существует большой потенциал для увеличения товарооборота, и расширение связей с Российским Экспортным Центром, АО «Росэксимбанк», организация деловых поездок деловыми кругами двух стран могут способствовать увеличению взаимной торговли.
На встрече состоялся обмен мнениями об усилении связей, торгово-экономического и инвестиционного партнерства между регионами Азербайджана и России, участии АО «Росэксимбанк» в финансировании ряда проектов в нашей стране и повышении эффективности инструментов внешнеторгового финансирования.