İndoneziya ilə iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi müzakirə olunub
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov İndoneziyanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hildi Hamidlə görüşüb.
Nazir səfiri yeni təyinatı münasibətilə təbrik edib, fəaliyyətinin ikitərəfli əməkdaşlığın genişlənməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini vurğulayıb.
Mikayıl Cabbarov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Ordumuzun qələbəsini, Ermənistanın işğalçılıq siyasəti ilə bağlı İndoneziyanın qətiyyətli mövqeyinin, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləməsinin ölkəmiz tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayıb. İqtisadiyyat naziri Azərbaycanın İndoneziya ilə əlaqələrin genişlənməsində maraqlı olduğunu, əməkdaşlığın inkişafı üçün müqavilə-hüquq bazasının gücləndirilməsinin önəmini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə qeyd edilib ki, ticarət ölkələrimiz arasında iqtisadi əməkdaşlığın əsas istiqamətlərindəndir. 2021-ci ilin yanvar-may ayları ərzində Azərbaycanın İndoneziya ilə ticarət dövriyyəsi ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 64% artaraq 27 mln. ABŞ dolları təşkil edib. Bununla belə, qarşılıqlı ticarətin artırılması üçün daha geniş imkanlar var.
Səfir Hildi Hamid iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafı istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüb, İndoneziya şirkətlərinin nəqliyyat və tekstil sahələrində, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin bərpası məqsədilə həyata keçiriləcək layihələr üzrə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıb.
Tərəflər sənaye, kənd təsərrüfatı, İKT, kiçik və orta biznes, turizm, idman və s. sahələrdə əlaqələrin inkişafı, qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin artırılması, iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə işçi qrupun yaradılması, biznes dairələri arasında qarşılıqlı əlaqələrin qurulması, Azərbaycanda və İndoneziyada keçiriləcək beynəlxalq sərgilərdə hər iki ölkənin sahibkarlarının iştirakı, biznes forum formatında Azərbaycan-İndoneziya işgüzar görüşünün keçirilməsi barədə müzakirələr aparıblar.

Министр экономики Микаил Джаббаров встретился с Чрезвычайным и полномочным послом Индонезии в нашей стране Хильди Хамидом.
Министр поздравил посла с новым назначением и выразил уверенность в том, что его деятельность будет способствовать расширению двустороннего сотрудничества.
Микаил Джаббаров подчеркнул, что наша страна высоко ценит решительную позицию Индонезии относительно победы нашей доблестной армии под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, оккупационной политики Армении, признание территориальной целостности Азербайджана. Министр экономики отметил заинтересованность Азербайджана в расширении связей с Индонезией, важность укрепления договорно-правовой базы для развития сотрудничества.
На встрече было отмечено, что торговля является одним из основных направлений экономического сотрудничества между нашими странами. За январь-май 2021 года товарооборот Азербайджана с Индонезией увеличился на 64% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и составил 27 млн. долларов США. Тем не менее, существуют более широкие возможности для увеличения взаимной торговли.
Посол Хенди Хамид поделился мнениями о направлениях развития торгово-экономических связей, отметил заинтересованность индонезийских компаний в сотрудничестве в транспортной и текстильной сферах, в проектах, которые будут реализованы с целью восстановления освобожденных территорий.
Стороны обсудили развитие связей в промышленности, сельском хозяйстве, ИКТ, малом и среднем бизнесе, туризме, спорте и других сферах, увеличение взаимного торгового оборота, создание совместной рабочей группы по экономическому сотрудничеству, налаживание взаимодействия между бизнес-кругами, участие предпринимателей обеих стран в международных выставках в Азербайджане и Индонезии, проведение азербайджано-индонезийской деловой встречи в формате бизнес-форума.