Yaponiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cuniçi Vada Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunda (AZPROMO) olub.
Səfirlə görüşdə İqtisadiyyat nazirinin müşaviri Emil Məcidov Azərbaycan və Yaponiya arasında iqtisadi-ticarət, nəqliyyat-logistika və s. sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük potensial olduğunu vurğulayıb, ölkəmizdə qeyri-neft sektorunun inkişafı, biznes mühitinin davamlı olaraq yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlərdən danışıb, qeyri-neft sektoruna investisiyaların cəlb edilməsi üçün əlavə imkanlar yaradan Ələt İqtisadi Azad Zonası haqqında görüş iştirakçılarını məlumatlandırıb.
AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev ixracın dəstəklənməsi istiqamətində qurum tərəfindən görülən işlər, “Made in Azerbaijan” brendinin təbliği üçün həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib.
Səfir Cuniçi Vada Azərbaycan və Yaponiya iqtisadi tərəfdaşlığının inkişafı istiqamətləri barədə danışıb, Yaponiyada Azərbaycan ticarət evinin təsis olunması ilə bağlı fikirlərini bildirib.
Görüşdə Azərbaycan və Yaponiya arasında qarşılıqlı investisiya və ticarətin artırılması məsələləri müzakirə olunub.

Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии в Азербайджане Дзюнити ВАДА посетил Фонд поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджане (AZPROMO).
На встрече с послом советник министра экономики Эмиль Меджидов отметил большой потенциал для расширения сотрудничества между Азербайджаном и Японией в торгово-экономической, транспортно-логистической и других сферах, рассказал о развитии ненефтяного сектора в нашей стране, работе, проводимой в направлении устойчивого улучшения бизнес-среды, а также проинформировал участников встречи об Алятской свободной экономической зоне, создающей дополнительные возможности для привлечения инвестиций в ненефтяной сектор.
Глава AZPROMO Юсиф Абдуллаев сообщил о работе, проводимой фондом в сфере поддержки экспорта, а также о мерах, предпринимаемых для продвижения бренда “Made in Azerbaijan”.
Посол Дзюнити ВАДА проинформировал о направлениях развития азербайджано-японского экономического партнерства и высказал свое мнение по поводу учреждения в Японии Торгового дома Азербайджана.
На встрече были обсуждены вопросы увеличения взаимных инвестиций и торговли между Азербайджаном и Японией.