Rusiya Federasiyasının iqtisadi inkişaf nazirinin müavini Dmitri Volvaçın rəhbərliyi ilə Rusiya şirkətlərinin Azərbaycana işgüzar missiyası təşkil olunub. Səfər çərçivəsində keçirilən işgüzar görüşdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, nəqliyyat, maşınqayırma, tikinti, təhlükəsizlik, konsaltinq və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlərin rəhbərləri iştirak edib.
Ölkələrimizin strateji tərəfdaşlar olduğunu qeyd edən İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov vurğulayıb ki, ikitərəfli münasibətlərin əsas hərəkətverici qüvvəsi Azərbaycan və Rusiya dövlət başçılarının siyasi iradəsi, qarşılıqlı yüksək etimad və dostluq münasibətləridir. Nazir iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əməkdaşlığın uğurlu inkişafını diqqətə çatdırıb, iqtisadi potensialın reallaşdırılması, qarşılıqlı ticarət və investisiya əlaqələrinin genişləndirilməsi, ticarət dövriyyəsinin strukturunun şaxələndirilməsi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib. Bildirilib ki, iqtisadi-ticarət tərəfdaşlığının gücləndirilməsi məqsədilə səmərəli mexanizmlər tətbiq olunur. Bu baxımdan, Azərbaycan-Rusiya Hökumətlərarası Komissiyası, Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan işgüzar şuraları əlverişli platformalardır. Rusiya ölkəmizin əsas ticarət tərəfdaşlarındandır və Azərbaycanın qeyri-neft məhsullarının ixracında birinci yerdədir. Pandemiyanın yaratdığı çətinliklərə baxmayaraq, bu ilin 6 ayında iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsində artım müşahidə edilib.
Görüşdə ikitərəfli səmərəli investisiya əməkdaşlığı vurğulanıb, ölkəmizdə 1000-dən çox Rusiya şirkətinin fəaliyyət göstərdiyi və Azərbaycan iqtisadiyyatına Rusiya tərəfindən 6,2 milyard dollar, Azərbaycan tərəfindən Rusiya iqtisadiyyatına isə 1,2 milyard dollar investisiya yatırıldığı bildirilib. Pirallahı Sənaye Parkında əczaçılıq müəssisəsinin yaradılması, Gəncə avtomobil zavodunun Rusiyanın “KamAZ” zavodu ilə əməkdaşlığı, “Azərmaş” və “QAZ” şirkətləri arasında birgə layihələrin reallaşdırılması qarşılıqlı investisiya qoyuluşu sahəsində önəmli layihələrdəndir.
İqtisadiyyat naziri Azərbaycanın əlverişli biznes və investisiya mühiti barədə məlumat verib, ərazilərimizin işğaldan azad edilməsinin yeni reallıqlar və əməkdaşlıq perspektivləri yaratdığını diqqətə çatdıraraq, Rusiya şirkətlərini fəal tərəfdaşlığa dəvət edib. Qeyd olunub ki, ölkəmizdə sənaye zonalarının təşkili prosesinin davam etdirilməsi və Ələt Azad İqtisadi Zonası ikitərəfli iqtisadi əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinə əlavə imkanlar yaradır.
İşgüzar görüşdə nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyev Azərbaycanın tranzit-logistika potensialının reallaşdırılması istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib, Rusiya ilə nəqliyyat və İKT sahəsində əlaqələrin genişləndiyini, ölkələrimizin beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafında səmərəli əməkdaşlığını diqqətə çatdırıb.
Rusiya Federasiyasının iqtisadi inkişaf nazirinin müavini Dmitri Volvaç Azərbaycana səfərindən məmnunluğunu ifadə edib, ölkəsinin Azərbaycanla tərəfdaşlığa böyük önəm verdiyini, bu baxımdan yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin xüsusi rolunu vurğulayıb. İşgüzar dairələrin iştirakı ilə keçirilən tədbirlərin iqtisadi əlaqələrin dərinləşməsində əhəmiyyətini qeyd edən Dmitri Volvaç nəqliyyat, sənaye, kənd təsərrüfatı, turizm, təhsil və s. sahələrdə əməkdaşlıq imkanlarını diqqətə çatdıraraq, iş adamlarını böyük potensialdan yararlanmağa, əlaqələri genişləndirməyə çağırıb.
“Roseksimbank” SC-nin İdarə Heyətinin sədri Azər Talıbov ölkələrimiz arasında ticarət və investisiya tərəfdaşlığının, xarici ticarətin maliyyələşməsinin önəmini qeyd edib, Azərbaycan bankları ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildirib.
Azərbaycan-Rusiya İşguzar Şurasının sədri Səməd Qurbanov iqtisadi əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb, bu sahədə Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan işgüzar şuralarının birgə fəaliyyətini qeyd edib, Rusiya işgüzar dairələri ilə əlaqələrin genişlənməsi istiqamətində Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının gördüyü işlər barədə məlumat verib.
Tədbirdə Rusiya şirkətlərinin rəhbərləri təmsil etdikləri müəssisələr barədə təqdimatla çıxış edib, Azərbaycandakı tərəfdaşları ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsində və yeni əlaqələrin qurulmasında, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə fəaliyyət göstərməkdə maraqlı olduqlarını ifadə ediblər.
İşgüzar görüş çərçivəsində "Gəncə avtomobil zavodu" İstehsalat Birliyi və “KamAZ” ASC arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənəddə əməkdaşlığın yeni istiqamətləri nəzərdə tutulur.
Tədbir Azərbaycan və Rusiya şirkətləri arasında iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının genişləndirilməsi barədə müzakirələrlə davam edib.

Под руководством заместителя министра экономического развития Российской Федерации Дмитрия Вольвача организована деловая миссия российских компаний в Азербайджан. На состоявшейся в рамках визита деловой встрече наряду с официальными лицами приняли участие руководители компаний, работающих в сфере транспорта, машиностроения, строительства, безопасности, консалтинга и других сферах.
Отметив, что наши страны являются стратегическими партнерами, министр экономики Микаил Джаббаров подчеркнул, что главной движущей силой двусторонних отношений является политическая воля глав государств Азербайджана и России, их взаимное высокое доверие и дружественные отношения. Министр отметил успешное развитие сотрудничества в различных сферах экономики и проинформировал о работе, проводимой с целью реализации экономического потенциала, расширения взаимных торговых и инвестиционных связей, и диверсификации структуры торгового оборота. Было отмечено, что эффективные механизмы применяются с целью укрепления торгово-экономического партнерства. С этой точки зрения, межправительственная азербайджано-российская комиссия, Азербайджано-Российский и Российско-Азербайджанский деловые советы являются благоприятными платформами. Россия является одним из основных торговых партнеров нашей страны и крупнейшим импортером ненефтяных продуктов из Азербайджана. Несмотря на трудности, вызванные пандемией, за 6 месяцев текущего года наблюдается рост торгового оборота между двумя странами.
На встрече было подчеркнуто плодотворное двустороннее инвестиционное сотрудничество, а также то, что в нашей стране работают более 1000 российских компаний. При этом Россия инвестировала 6,2 миллиарда долларов в экономику Азербайджана, а Азербайджан - 1,2 миллиарда долларов в экономику России. Важные проекты в области взаимных инвестиций включают создание фармацевтического предприятия в Пираллахинском Промышленном Парке, сотрудничество Гянджинского автомобильного завода с российским заводом “КАМАЗ”, и реализацию совместных проектов между компаниями “Азермаш” и “ГАЗ”.
Министр экономики проинформировал о благоприятном бизнес и инвестиционном климате Азербайджана и пригласил российские компании к активному партнерству, отметив, что освобождение наших территорий от оккупации создает новые реалии и перспективы сотрудничества. Было отмечено, что продолжение процесса организации промышленных зон в нашей стране и Алятская свободная экономическая зона создают дополнительные возможности для углубления двустороннего экономического сотрудничества.
В ходе рабочей встречи министр транспорта, связи и высоких технологий Рашад Набиев проинформировал о проделанной работе по реализации транзитно-логистического потенциала Азербайджана, отметил расширение связей с Россией в области транспорта и ИКТ, а также плодотворное сотрудничество наших стран в развитии международных транспортных коридоров.
Заместитель министра экономического развития Российской Федерации Дмитрий Вольвач выразил удовлетворение визитом в Азербайджан, подчеркнув, что его страна придает большое значение партнерству с Азербайджаном, и в этой связи особую роль играют взаимные визиты на высоком уровне. Отмечая важность мероприятий с участием деловых кругов для углубления экономических связей, Дмитрий Вольвач отметил возможности сотрудничества в сферах транспорта, промышленности, сельского хозяйства, туризма, образования и т.д., а также призвал деловых людей воспользоваться существующим большим потенциалом и расширять связи.
Председатель правления СК "Росэксимбанк" Азер Талыбов отметил важность торгового и инвестиционного партнерства между нашими странами, финансирования внешней торговли, а также выразил заинтересованность в сотрудничестве с азербайджанскими банками.
Председатель азербайджано-российского делового совета Самед Гурбанов подчеркнул успешное развитие экономического сотрудничества, отметил совместную деятельность Азербайджано-Российского и Российско-Азербайджанского деловых советов в этой сфере, и проинформировал о проделанной азербайджано-российским деловым советом работе по расширению связей с российскими деловыми кругами.
На мероприятии руководители российских компаний выступили с презентацией о представляемых ими предприятиях, выразили заинтересованность в расширении сотрудничества, установлении новых связей с азербайджанскими партнерами и осуществлении деятельности на освобожденных от оккупации территориях.
В рамках деловой встречи между ПО "Гянджинский автомобильный завод" и ОАО “КАМАЗ” был подписан Меморандум о взаимопонимании. Документ предусматривает новые направления сотрудничества.
Мероприятие продолжилось обсуждением расширения торгово-экономического сотрудничества между азербайджанскими и российскими компаниями.