Rusiya Federasiyasının iqtisadi inkişaf nazirinin müavini Dmitri Volvaçın rəhbərliyi ilə Rusiya şirkətlərinin Azərbaycana işgüzar missiyası təşkil olunub. Səfər çərçivəsində keçirilən işgüzar görüşdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, nəqliyyat, maşınqayırma, tikinti, təhlükəsizlik, konsaltinq və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlərin rəhbərləri iştirak edib.
Ölkələrimizin strateji tərəfdaşlar olduğunu qeyd edən İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov vurğulayıb ki, ikitərəfli münasibətlərin əsas hərəkətverici qüvvəsi Azərbaycan və Rusiya dövlət başçılarının siyasi iradəsi, qarşılıqlı yüksək etimad və dostluq münasibətləridir. Nazir iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əməkdaşlığın uğurlu inkişafını diqqətə çatdırıb, iqtisadi potensialın reallaşdırılması, qarşılıqlı ticarət və investisiya əlaqələrinin genişləndirilməsi, ticarət dövriyyəsinin strukturunun şaxələndirilməsi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib. Bildirilib ki, iqtisadi-ticarət tərəfdaşlığının gücləndirilməsi məqsədilə səmərəli mexanizmlər tətbiq olunur. Bu baxımdan, Azərbaycan-Rusiya Hökumətlərarası Komissiyası, Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan işgüzar şuraları əlverişli platformalardır. Rusiya ölkəmizin əsas ticarət tərəfdaşlarındandır və Azərbaycanın qeyri-neft məhsullarının ixracında birinci yerdədir. Pandemiyanın yaratdığı çətinliklərə baxmayaraq, bu ilin 6 ayında iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsində artım müşahidə edilib.
Görüşdə ikitərəfli səmərəli investisiya əməkdaşlığı vurğulanıb, ölkəmizdə 1000-dən çox Rusiya şirkətinin fəaliyyət göstərdiyi və Azərbaycan iqtisadiyyatına Rusiya tərəfindən 6,2 milyard dollar, Azərbaycan tərəfindən Rusiya iqtisadiyyatına isə 1,2 milyard dollar investisiya yatırıldığı bildirilib. Pirallahı Sənaye Parkında əczaçılıq müəssisəsinin yaradılması, Gəncə avtomobil zavodunun Rusiyanın “KamAZ” zavodu ilə əməkdaşlığı, “Azərmaş” və “QAZ” şirkətləri arasında birgə layihələrin reallaşdırılması qarşılıqlı investisiya qoyuluşu sahəsində önəmli layihələrdəndir.
İqtisadiyyat naziri Azərbaycanın əlverişli biznes və investisiya mühiti barədə məlumat verib, ərazilərimizin işğaldan azad edilməsinin yeni reallıqlar və əməkdaşlıq perspektivləri yaratdığını diqqətə çatdıraraq, Rusiya şirkətlərini fəal tərəfdaşlığa dəvət edib. Qeyd olunub ki, ölkəmizdə sənaye zonalarının təşkili prosesinin davam etdirilməsi və Ələt Azad İqtisadi Zonası ikitərəfli iqtisadi əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinə əlavə imkanlar yaradır.
İşgüzar görüşdə nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyev Azərbaycanın tranzit-logistika potensialının reallaşdırılması istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib, Rusiya ilə nəqliyyat və İKT sahəsində əlaqələrin genişləndiyini, ölkələrimizin beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafında səmərəli əməkdaşlığını diqqətə çatdırıb.
Rusiya Federasiyasının iqtisadi inkişaf nazirinin müavini Dmitri Volvaç Azərbaycana səfərindən məmnunluğunu ifadə edib, ölkəsinin Azərbaycanla tərəfdaşlığa böyük önəm verdiyini, bu baxımdan yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin xüsusi rolunu vurğulayıb. İşgüzar dairələrin iştirakı ilə keçirilən tədbirlərin iqtisadi əlaqələrin dərinləşməsində əhəmiyyətini qeyd edən Dmitri Volvaç nəqliyyat, sənaye, kənd təsərrüfatı, turizm, təhsil və s. sahələrdə əməkdaşlıq imkanlarını diqqətə çatdıraraq, iş adamlarını böyük potensialdan yararlanmağa, əlaqələri genişləndirməyə çağırıb.
“Roseksimbank” SC-nin İdarə Heyətinin sədri Azər Talıbov ölkələrimiz arasında ticarət və investisiya tərəfdaşlığının, xarici ticarətin maliyyələşməsinin önəmini qeyd edib, Azərbaycan bankları ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildirib.
Azərbaycan-Rusiya İşguzar Şurasının sədri Səməd Qurbanov iqtisadi əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyini vurğulayıb, bu sahədə Azərbaycan-Rusiya və Rusiya-Azərbaycan işgüzar şuralarının birgə fəaliyyətini qeyd edib, Rusiya işgüzar dairələri ilə əlaqələrin genişlənməsi istiqamətində Azərbaycan-Rusiya İşgüzar Şurasının gördüyü işlər barədə məlumat verib.
Tədbirdə Rusiya şirkətlərinin rəhbərləri təmsil etdikləri müəssisələr barədə təqdimatla çıxış edib, Azərbaycandakı tərəfdaşları ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsində və yeni əlaqələrin qurulmasında, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə fəaliyyət göstərməkdə maraqlı olduqlarını ifadə ediblər.
İşgüzar görüş çərçivəsində "Gəncə avtomobil zavodu" İstehsalat Birliyi və “KamAZ” ASC arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənəddə əməkdaşlığın yeni istiqamətləri nəzərdə tutulur.
Tədbir Azərbaycan və Rusiya şirkətləri arasında iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının genişləndirilməsi barədə müzakirələrlə davam edib.

The Deputy Minister of Economic Development of the Russian Federation Dmitry Volvach led a business mission of Russian companies to Azerbaijan. Along with officials, the heads of companies operating in the transport, mechanical engineering, construction, security, consulting, and other fields took part in the business meeting held within the framework of the visit.
Having noted the strategic partnership between our countries, the Minister of Economy Mikayil Jabbarov emphasized that the political will of the presidents of Azerbaijan and Russia, high level of mutual trust and friendship constitute the main driving force of the bilateral relations. The Minister noted the successful development of cooperation in various economic sectors and informed about the progress achieved in the implementation of economic potential, expansion of mutual trade, and investment relations as well as diversification of the commodity turnover structure. It was noted that effective mechanisms are used to strengthen trade and economic partnership. From this perspective, the Azerbaijan-Russia Intergovernmental Commission, Azerbaijan-Russia, and Russia-Azerbaijan Business Councils represent useful platforms. As one of the major trading partners of our country, Russia is the biggest importer of non-oil products from Azerbaijan. Despite the difficulties caused by the pandemic, the trade turnover between the two countries increased in the first six months of this year.
It was noted at the meeting that more than 1,000 Russian companies operate in Azerbaijan with Russian investments amounting to $6.2 billion in Azerbaijan's economy, while Azerbaijan invested $1.2 billion in Russia's economy. Important projects in the field of mutual investment include the establishment of a pharmaceutical enterprise in the Pirallahi Industrial Park, the cooperation of the Ganca automobile plant with the Russian KamAZ plant, and the implementation of joint projects between Azermash and GAZ companies.
The Minister of Economy informed about the favorable business and investment climate in Azerbaijan, noting that the liberation of our territories from occupation led to the emergence of new realities and prospects for cooperation, and invited Russian companies to an active partnership. It was emphasized that the continued establishment of industrial zones in our country and the operation of the Alat Free Economic Zone create additional opportunities to deepen bilateral economic cooperation.
During the business meeting, the Minister of Transport, Communications and High Technologies Rashad Nabiev informed about the activities implemented to ensure the development of the transit and logistics potential of Azerbaijan, the expansion of relations with Russia in the field of transport and ICT as well as the fruitful cooperation of our countries in the development of international transport corridors.
Russian Deputy Minister of Economic Development Dmitry Volvach expressed satisfaction with his visit to Azerbaijan, stressing that his country attaches great importance to the partnership with Azerbaijan and appreciates the special role of high-level reciprocal visits paid in this regard. While stressing the importance of holding events with the participation of business circles to deepen economic ties, Dmitry Volvach emphasized the opportunities for cooperation in such areas as transport, industry, agriculture, tourism, education, etc., urging business people to use the enormous potential and expand ties.
Azer Talybov, Chairman of Roseximbank's Board of Directors, noted the importance of trade and investment partnership between the two countries, including the financing of foreign trade, and expressed interest in cooperation with Azerbaijani banks.
Chairman of Azerbaijan-Russia Business Council Samed Gurbanov emphasized successful development of economic cooperation, joint activities of Azerbaijan-Russia and Russia-Azerbaijan Business Councils in this field as well as the work carried out by Azerbaijan-Russia Business Council to expand ties with the Russian business community.
At the event, the heads of Russian companies made presentations about the enterprises they represent and expressed interest in expanding cooperation and establishing new ties with their partners in Azerbaijan to conduct business activities in our liberated territories.
A Memorandum of Understanding was signed between the Ganja Automobile Production Plant and OJSC KAMAZ during the business meeting. The document provides for new areas of cooperation.
The meeting then proceeded to discuss the expansion of trade and economic cooperation between Azerbaijani and Russian companies.