Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) üzv ölkələrin nümayəndələrinin, həmçinin beynəlxalq təşkilatların təmsilçilərinin iştirakı ilə videokonfrans formatında Bankın Müdirlər Şurasının 30-cu illik toplantısı keçirilib.
Müdirlər Şurasının plenar sessiyasında AYİB-ə üzv ölkələrin nümayəndələrinın çıxışları dinlənilib.
Tədbirdə çıxış edən AYİB-də Azərbaycandan müdir, İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Azərbaycanın Bankla əlaqələrin inkişafına önəm verdiyini, AYİB-in hər zaman etibarlı tərəfdaş olduğunu vurğulayıb, ölkəmizin iqtisadi inkişafına uzunmüddətli və davamlı dəstəyinə görə təşəkkürünü ifadə edib.
İqtisadiyyat naziri koronavirus pandemiyasının Azərbaycan iqtisadiyyatına təsirini azaltmaq məqsədilə həyata keçirilən genişmiqyaslı dəstək tədbirləri barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, 2021-ci ilin yanvar-may aylarına ÜDM 0,8%, qeyri-neft qaz sektorunda əlavə dəyər 4,5% artıb.
2030-cu ilədək Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişaf prioritetlərini diqqətə çatdıran iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov bildirib ki, AYİB-in “Strateji və Kapital Çərçivəsi 2021-2025” sənədində əks olunmuş məqsədlər Azərbaycan iqtisadiyyatı qarşısında müəyyənləşdirilmiş hədəflərlə uyğunluq təşkil edir. Bu, Azərbaycan və AYİB arasında yeni əməkdaşlıq istiqamətləri üçün geniş potensial yaradır.
Plenar sessiyada işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızın bərpası və yenidənqurulmasında, bu ərazilərə əhalimizin böyük qayıdışının təmin edilməsində, nəqliyyat-tranzit, logistika, “yaşıl iqtisadiyyat” və bərpaolunan enerji sahələrində Azərbaycanla AYİB-in əməkdaşlıq imkanları diqqətə çatdırılıb.
Toplantıda AYİB-in strateji istiqamətləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, maliyyə hesabatları dinlənilib, Bankın Müdirlər Şurasının növbəti il üzrə institusional tərkibi müəyyənləşdirilib.

С участием представителей стран-членов Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР), а также представителей международных организаций состоялось 30-е ежегодное заседание Совета директоров Банка в формате видеоконференции.
На пленарной сессии Совета директоров были заслушаны выступления представителей стран-членов ЕБРР.
Выступивший на мероприятии директор ЕБРР от Азербайджана, министр экономики Микаил Джаббаров подчеркнул, что Азербайджан придает большое значение развитию банковских связей, ЕБРР всегда был надежным партнером, выразил благодарность за долгосрочную и устойчивую поддержку экономического развития нашей страны.
Министр экономики проинформировал о широкомасштабных мерах поддержки, осуществляемых с целью снижения влияния пандемии коронавируса на экономику Азербайджана. Было отмечено, что ВВП за январь-май 2021 года вырос на 0,8%, добавленная стоимость в ненефтяном секторе - на 4,5%.
Доведя до внимания приоритеты социально-экономического развития Азербайджана до 2030 года, министр экономики Микаил Джаббаров отметил, что цели, отраженные в документе ЕБРР “Стратегические и капитальные рамки 2021-2025”, соответствуют целям, постановленным перед экономикой Азербайджана. Это создает широкий потенциал для новых направлений сотрудничества между Азербайджаном и ЕБРР.
На пленарной сессии были доведены до внимания возможности сотрудничества Азербайджана и ЕБРР в восстановлении и реконструкции освобожденных от оккупации земель, обеспечении большого возвращения населения на эти территории, в транспортно-транзитной, логистической сферах, “зеленой экономике” и возобновляемой энергетике.
На заседании состоялся обмен мнениями о стратегических направлениях ЕБРР, заслушаны финансовые отчеты, определен институциональный состав совета директоров Банка на следующий год.