İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) Müşahidə Şurasının növbəti iclası keçirilib.
Müşahidə Şurasının sədri, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərliyi, Şurada təmsil olunan müvafiq dövlət qurumlarının və Agentliyin nümayəndələrinin iştirakı ilə təşkil olunmuş iclasda KOBİA-nın 2020-ci il və 2021-ci ilin birinci yarısında fəaliyyəti müzakirə edilib.
İclasda vurğulanıb ki, iqtisadiyyatın aparıcı qüvvəsi olan sahibkarlığın inkişafı və özəl sektorun dəstəklənməsi dövlət başçısının rəhbərliyi ilə uğurla reallaşdırılan sosial-iqtisadi siyasətin əsas prioritetlərindəndir. KOB-ların (kiçik və orta biznesin) inkişafının stimullaşdırılması və dayanıqlı inkişafın hərəkətverici qüvvəsinə çevrilməsi 2030-cu ilədək Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafına dair Milli Prioritetlərində də qarşıya hədəf kimi qoyulub.
Tədbirdə pandemiyanın milli iqtisadiyyata, o cümlədən KOB-lara göstərdiyi təsirlər barədə məlumat verilib, dövlətin həyata keçirdiyi çoxşaxəli tədbirlər nəticəsində bu təsirlərin minimallaşdırıldığı, biznesin tədricən öz əvvəlki iqtisadi fəallığını bərpa etdiyi diqqətə çatdırılıb.
2020-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə tarixi və əzəli torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi bu ərazilərin ölkə iqtisadiyyatına reinteqrasiyasını şərtləndirib. Bu baxımdan, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə fəaliyyət göstərmək istəyən sahibkarların müraciətləri ilə bağlı işlər KOBİA-nın qarşıdakı dövrdə əsas fəaliyyət istiqamətlərindən olacaqdır.
İqtisadiyyat naziri rəqabətədavamlı KOB subyektlərinin formalaşdırılmasının, dövlət satınalmalarında iştirak payının artırılmasının, startapların, ixrac potensialı olan KOB subyektlərinin dəstəklənməsinin zəruriliyini qeyd edib.
KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov 2020-ci ildə və 2021-ci ilin birinci yarısında Agentliyin fəaliyyətinə dair təqdimatla çıxış edərək, KOB-ların inkişafı, bilik və bacarıqlarının artırılması, maliyyə resurslarına və satış bazarlarına çıxışının genişləndirilməsi, KOB maraqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, yeni təşviq mexanizmləri barədə məlumat verib.
Tədbirdə bildirilib ki, hazırda 25 şəhər və rayonda 27 KOB dostu ofisi, 21 şəhər və rayonda isə KOB inkişaf mərkəzi fəaliyyət göstərir, sahibkarlar Xaçmaz və Yevlaxda yaradılmış KOB evlərində 150-dək dövlət-biznes və 100-dək biznes-biznes xidmətlərindən yararlanırlar.
İclasda KOBİA-nın fəaliyyəti, mikro, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı istiqamətində görüləcək tədbirlər barədə müzakirələr aparılıb.

Состоялось очередное заседание Наблюдательного совета Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (АРМСП) при Министерстве экономики.
На заседании, организованном под руководством председателя Наблюдательного совета, министра экономики Микаила Джаббарова, с участием представителей соответствующих государственных структур и Агентства, была обсуждена деятельность АРМСП в 2020 году и в первом полугодии 2021 года.
На заседании было подчеркнуто, что развитие предпринимательства, являющегося ведущей силой экономики, и поддержка частного сектора являются основными приоритетами успешно реализуемой под руководством главы государства социально-экономической политики. Стимулирование развития МСП (малого и среднего бизнеса) и превращение их в движущую силу устойчивого развития заложены в национальных приоритетах социально-экономического развития Азербайджана до 2030 года.
На мероприятии была представлена информация о влиянии пандемии на национальную экономику, в том числе на МСП, было отмечено, что в результате осуществляемых государством многоплановых мер, эти воздействия сведены к минимуму, бизнес постепенно восстанавливает былую экономическую активность.
Освобождение в 2020 году под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева наших исторических и исконных земель от оккупации обусловило реинтеграцию этих территорий в экономику страны. В связи с этим работа по заявкам предпринимателей, желающих работать на наших освобожденных от оккупации территориях, станет одним из основных направлений деятельности АРМСП в предстоящий период.
Министр экономики отметил необходимость формирования конкурентоспособных субъектов МСП, увеличения доли участия в государственных закупках, поддержки стартапов, субъектов МСП с экспортным потенциалом.
Председатель правления АРМСП Орхан Мамедов выступил с презентацией о деятельности агентства в 2020 году и в первом полугодии 2021 года, проинформировал о развитии МСП, повышении их знаний и навыков, расширении доступа к финансовым ресурсам и рынкам сбыта, мерах, предпринимаемых для защиты интересов МСП, новых механизмах стимулирования.
На мероприятии было отмечено, что в настоящее время в 25 городах и районах функционируют 27 офисов друзей МСП, а в 21 городе и районе -Центры развития МСП, предприниматели пользуются до 150 услугами государство-бизнес и до 100 услугами бизнес-бизнес в домах МСП, созданных в Хачмазе и Евлахе.
На заседании были обсуждены деятельность АРМСП, меры, принимаемые в направлении развития микро, малого и среднего предпринимательства.