Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində (BƏƏ) səfərdə olan Azərbaycan nümayəndə heyəti “Dubay EXPO 2020” ümumdünya sərgisində olub. 2021-ci il oktyabrın 1-dən 2022-ci ilin martın 31-dək davam edəcək sərgidə 192 ölkə və 10 təşkilat iştirak edir. Sərgidə ölkəmiz Heydər Əliyev Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə yaradılmış Azərbaycan Pavilyonu ilə təmsil olunur. Bu, yeni əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, potensial biznes tərəfdaşları və investorlarla dialoq yaratmaq baxımından böyük önəm kəsb edir. Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi, insan kapitalına sərmayə yatırımı, dayanıqlı inkişaf və ətraf mühitin mühafizəsi kimi qlobal sahələrdə qazanılan uğurların nümayiş olunduğu Azərbaycan Pavilyonu sərgiyə gələnlər tərəfindən maraqla qarşılanır. “Dubay EXPO 2020” sərgisi məhsullarımızın daha çox tanıdılması, xarici bazarlara çıxışının genişləndirilməsi üçün əlverişli platformadır.
Azərbaycan nümayəndə heyəti, həmçinin “Dubay EXPO 2020” sərgisində qardaş Türkiyə və BƏƏ pavilyonlarına gedib, əldə olunan nailiyyətlərlə və davamlılığının təmin olunması istiqamətində görülən işlərlə tanış olub.
“Dubay EXPO 2020” ümumdünya sərgisi çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti "DP World Group"un direktoru Sultan Əhməd Bin Sulayemlə görüşüb. Görüşdə nümayəndə heyətinin rəhbəri, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Azərbaycanın nəqliyyat-tranzit və sənaye potensialını diqqətə çatdırıb, sənaye zonaları və Trans-Xəzər nəqliyyat dəhlizi üzrə BƏƏ şirkətləri ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını vurğulayıb. Nazir Ələt Azad İqtisadi Zonasının fəaliyyəti üçün Azərbaycanın inkişaf etmiş infrastruktura malik olduğunu, bu sahəyə qoyulan investisiyaların ölkə iqtisadiyyatının diversifikasiyasına və ticarət dövriyyəsinin artırılmasına əlavə imkan yaratdığını qeyd edib.
Görüşdə Azərbaycanın geniş tranzit potensialı vurğulanıb və Bakının Avrasiyanın tranzit və logistik mərkəzinə çevrilməsi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verilib.
"DP World Group"un direktoru Sultan Əhməd Bin Sulayem təmsil etdiyi biznes qurumunun fəaliyyəti, müxtəlif ölkələrdəki təcrübəsi barədə danışıb, Azərbaycanla əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edib, ölkəmizin əlverişli coğrafi mövqeyinin və inkişaf etmiş infrastruktura malik olmasının "DP World Group"la əlaqələrin genişləndirilməsi üçün şərait yaratdığını vurğulayıb.
Tərəflər Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı daxil olmaqla Ələt Azad İqtisadi Zonasına "DP World Group"un məsləhət xidmətləri göstərməsinə dair müzakirələr aparıb.
Görüş çərçivəsində Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi və “Dubai Logistics World” arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənəd BƏƏ-nin Avropa və Asiya arasında ticarət əlaqələrini möhkəmləndirmək məqsədilə elan etdiyi “Dünya Logistika Pasportu” (WLP) təşəbbüsünə Azərbaycanın qoşulması, ölkəmizin beynəlxalq ticarətlə məşğul olan şirkətlərinin regional WLP mərkəzlərin təqdim etdiyi üstünlüklərə birbaşa çıxışının əldə olunması və digər məsələləri nəzərdə tutur.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərliyi ilə Azərbaycan nümayəndə heyətinin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə səfəri çərçivəsində Azərbaycan İnvestisiya Forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki ölkədən 150-ə yaxın iş adamı iştirak edib.
Forumda çıxış edən iqtisadiyyat naziri Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olunması istiqamətində ölkəmizdə həyata keçirilən tədbirlər, pandemiya dövründə iqtisadi sabitliyin, makroiqtisadi dayanıqlılığın və iş yerlərinin qorunması məqsədilə tətbiq edilən dəstək mexanizmləri barədə məlumat verib, Vətən müharibəsində qazanılmış böyük Qələbə nəticəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin bərpasının ölkənin inkişaf prioritetləri üçün yeni çağırışlar və reallıqlar yaratdığını vurğulayıb. Qeyd olunub ki, Qarabağ bölgəsində aparılan bərpa-quruculuq işləri iş adamlarının bu ərazilərdə fəaliyyət göstərməyə marağını artırır. Nazir ölkəmizin iqtisadi inkişaf trendləri, investisiya siyasətinin prioritetləri, ölkəmizdə yaradılmış əlverişli investisiya və biznes mühiti, regional infrastruktur layihələri, Zəngəzur dəhlizinin imkanları, Ələt Azad İqtisadi Zonası barədə məlumat verib, BƏƏ iş adamlarını fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
İnvestisiya Forumunda Dubay İnvestisiya İnkişafı Agentliyinin baş icraçı direktoru Fahad Al Gergavi Azərbaycanın qazandığı uğurlardan məmnunluğunu ifadə edib, bunun BƏƏ iş adamlarının xarici iqtisadi fəaliyyətini genişləndirməsinə səmərəli zəmin yaratdığını diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, İnvestisiya Forumu iki ölkə sahibkarları arasında qarşılıqlı investisiyaların təşviqində, yeni işgüzar əlaqələrin qurulmasında əhəmiyyətli rol oynayır.
Forumda energetika nazirinin müavini Kamal Abbasov, Ələt Azad İqtisadi Zonasının İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin baş icraçı direktoru Ruslan Əlixanov, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun rəhbəri Yusif Abdullayev, “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin icraçı direktoru Ülvi Mansurov, Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Tamerlan Tağıyev, İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Elşad Nuriyev, Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev Azərbaycanın biznes və investisiya imkanları barədə çıxış ediblər. Tədbirdə Azərbaycanda həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan investisiya layihələrinin təqdimatı keçirilib, investorları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Forum çərçivəsində, həmçinin bir sıra görüşlər keçirilib. Su və enerji layihələri üzrə ixtisaslaşmış “ACWA Power” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Mohammad Abunayyan ilə görüşdə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov ölkəmizin təmiz ətraf mühit və “yaşıl” enerji ölkəsinə çevrilməsinin qarşıya hədəf kimi qoyulduğunu vurğulayıb, enerjidən səmərəli istifadə olunması və yeni dayanıqlı enerji mənbələrinin yaradılması istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib. Görüşdə Azərbaycanın zəngin bərpa olunan enerji resurslarına malik olduğu qeyd edilib, külək elektrik stansiyalarının tikintisi, suyun duzsuzlaşdırılması və digər məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin “Masdar” şirkətinin icraçı direktoru Mohammed Jameel Al Ramahi ilə görüşündə enerji istehsalının bərpa olunan mənbələr hesabına şaxələndirilməsinin əsas hədəflərdən olduğu, şirkətlə əməkdaşlığın dayanıqlı, təmiz enerji ilə bağlı prioritetlərimizin reallaşdırılmasına töhfə verəcəyi qeyd edilib. Görüşdə külək və günəş enerjisi, bərk məişət tullantılarının yandırılması, “yaşıl” hidrogen istehsalı və digər mövzularda əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.

Azerbaijani Delegation headed by Economy Minister held meetings in Dubai. The investment opportunities of our country demonstrated
The delegation of Azerbaijan, who is on a visit to the United Arab Emirates (UAE), has visited the World Expo 2020 Dubai. 192 countries and 10 organizations are participating in the exhibition, which will last from October 1, 2021 to March 31, 2022. The Pavilion of Azerbaijan, organized by the Heydar Aliyev Center, represents our country at the Expo, and is important in terms of building new cooperative relationship and dialogue with potential business partners and investors. The visitors of the exhibition were curious of the Pavilion of Azerbaijan, which demonstrates achievements in such global areas as diversification of the Azerbaijani economy, investment in human capital, sustainable development and environmental protection. Dubai EXPO 2020 is a favorable platform for promoting our products and expanding access to foreign markets.
The Azerbaijani delegation also visited the pavilions of fraternal Turkey and the UAE at Dubai EXPO 2020 and provided insight into the achievements and work done to ensure its sustainability.
As part of the World Expo 2020 Dubai, the Azerbaijani delegation met with the CEO of DP World Group Sultan Ahmed Bin Sulayem. At the meeting, the Economy Minister Mikayil Jabbarov, who led the delegation, spoke of the transport, transit and industrial potential of Azerbaijan, stressing the possibilities for expanding cooperation with UAE companies in industrial zones and the Trans-Caspian transport corridor. Mr. Jabbarov noted that Azerbaijan enjoys a developed infrastructure for the operation of the Alat Free Economic Zone, and investments in this area provide additional opportunities for diversifying the country's economy and increasing trade.
The meeting highlighted the vast transit potential of Azerbaijan and the work done to turn Baku into a transit and logistics center of Eurasia.
Speaking about the activities of the business organization he represents and its experience in different countries, the CEO of DP World Group Sultan Ahmed Bin Sulayem expressed satisfaction with the cooperation with Azerbaijan, noting that the country's favorable geographical position and developed infrastructure offers welcoming environment to expand relations with DP World Group.
The sides discussed the provision of consulting services to the Alat Free Economic Zone by DP World Group, including the Baku International Sea Trade Port.
The meeting reached signature of a Memorandum of Understanding between the Azerbaijan Investment Holding and Dubai Logistics World. The MOU provides for Azerbaijan's joining the World Logistics Passport (WLP) initiative, announced by the UAE, to strengthen trade relations between Europe and Asia, and for direct access of our country’s international trading companies to the advantages of regional WLP centers and other issues.
The Azerbaijan Investment Forum was held as part of the visit of the Azerbaijani delegation to the United Arab Emirates headed by the Minister of Economy Mikayil Jabbarov. The event was attended by about 150 businessmen from two countries.
Speaking at the forum, Mr. Jabbarov made the participants aware of the measures taken in our country to achieve the Sustainable Development Goals, the support mechanisms used to protect economic stability, macroeconomic stability and jobs during a pandemic, underlining that the restoration of our territories, liberated as a result of the Great Victory in the Patriotic War, created new challenges and realities for the country's development priorities. The forum also noted that the reconstruction carried out in the Garabagh region increases the interest of businessmen to work in these territories. The Minister informed about the trends in the country's economic development, investment policy priorities, a favorable investment and business environment available in Azerbaijan, regional infrastructure projects, the possibilities of the Zangazur corridor, Alat Free Economic Zone and invited UAE businessmen to active cooperation.
At the investment forum, Chief Executive Officer of Dubai Investment Development Agency (Dubai FDI) Fahad Al Gergawi expressed satisfaction with the achievements of Azerbaijan, noting that this provides an effective basis for expanding the foreign economic activity of UAE businessmen. He further stressed that the Investment Forum has an important role to play in promoting mutual investments and establishing new business relations between entrepreneurs of the two countries.
The forum listened to speeches of Deputy Energy Minister Kamal Abbasov, Chairman of the Board of the Alat Free Economic Zone Valeh Alasgarov, Chief Executive Officer of the Azerbaijan Investment Holding Ruslan Alikhanov, Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency Orkhan Mammadov, and Head of the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation Yusif Abdullayev, Executive Director of the Azerbaijan Investment Company OJSC Ulvi Mansurov, Executive Director of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution Tamerlan Taghiyev, Chairman of the Board of the Agency for Development of Economic Zones Elshad Nuriyev and Chairman of the Board of the Garabagh Revival Foundation Rahman Hajiyev about business and investment opportunities in Azerbaijan. The event further presented investment projects to be implemented in Azerbaijan, and answered questions of investors.
A number of meetings were also held within the framework of the forum. During a meeting with Mohammad Abdullah Abunayyan, Board Chairman of ACWA Power, which specializes in water and energy projects, Minister of Economy Mikayil Jabbarov stressed that the goal is to turn Azerbaijan into a country with a clean environment and "green" energy, informing about the work done to efficiently use energy and create new sustainable energy sources. The meeting remarked availability of rich renewable energy resources in Azerbaijan, and an exchange of views took place on the construction of wind farms, water desalination and other issues.
The meeting held between the Azerbaijani delegation and the Chief Executive Officer of Masdar Mohamed Jameel Al Ramahi noted that diversification of energy production from renewable sources is one of the main goals, and cooperation with the company will contribute to the implementation of our priorities for sustainable and clean energy. The sides focused on issues of cooperation in the field of wind and solar energy, solid waste incineration, production of "green" hydrogen and other issues.