Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində (BƏƏ) səfərdə olan Azərbaycan nümayəndə heyəti “Dubay EXPO 2020” ümumdünya sərgisində olub. 2021-ci il oktyabrın 1-dən 2022-ci ilin martın 31-dək davam edəcək sərgidə 192 ölkə və 10 təşkilat iştirak edir. Sərgidə ölkəmiz Heydər Əliyev Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə yaradılmış Azərbaycan Pavilyonu ilə təmsil olunur. Bu, yeni əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması, potensial biznes tərəfdaşları və investorlarla dialoq yaratmaq baxımından böyük önəm kəsb edir. Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi, insan kapitalına sərmayə yatırımı, dayanıqlı inkişaf və ətraf mühitin mühafizəsi kimi qlobal sahələrdə qazanılan uğurların nümayiş olunduğu Azərbaycan Pavilyonu sərgiyə gələnlər tərəfindən maraqla qarşılanır. “Dubay EXPO 2020” sərgisi məhsullarımızın daha çox tanıdılması, xarici bazarlara çıxışının genişləndirilməsi üçün əlverişli platformadır.
Azərbaycan nümayəndə heyəti, həmçinin “Dubay EXPO 2020” sərgisində qardaş Türkiyə və BƏƏ pavilyonlarına gedib, əldə olunan nailiyyətlərlə və davamlılığının təmin olunması istiqamətində görülən işlərlə tanış olub.
“Dubay EXPO 2020” ümumdünya sərgisi çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti "DP World Group"un direktoru Sultan Əhməd Bin Sulayemlə görüşüb. Görüşdə nümayəndə heyətinin rəhbəri, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Azərbaycanın nəqliyyat-tranzit və sənaye potensialını diqqətə çatdırıb, sənaye zonaları və Trans-Xəzər nəqliyyat dəhlizi üzrə BƏƏ şirkətləri ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını vurğulayıb. Nazir Ələt Azad İqtisadi Zonasının fəaliyyəti üçün Azərbaycanın inkişaf etmiş infrastruktura malik olduğunu, bu sahəyə qoyulan investisiyaların ölkə iqtisadiyyatının diversifikasiyasına və ticarət dövriyyəsinin artırılmasına əlavə imkan yaratdığını qeyd edib.
Görüşdə Azərbaycanın geniş tranzit potensialı vurğulanıb və Bakının Avrasiyanın tranzit və logistik mərkəzinə çevrilməsi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verilib.
"DP World Group"un direktoru Sultan Əhməd Bin Sulayem təmsil etdiyi biznes qurumunun fəaliyyəti, müxtəlif ölkələrdəki təcrübəsi barədə danışıb, Azərbaycanla əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edib, ölkəmizin əlverişli coğrafi mövqeyinin və inkişaf etmiş infrastruktura malik olmasının "DP World Group"la əlaqələrin genişləndirilməsi üçün şərait yaratdığını vurğulayıb.
Tərəflər Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı daxil olmaqla Ələt Azad İqtisadi Zonasına "DP World Group"un məsləhət xidmətləri göstərməsinə dair müzakirələr aparıb.
Görüş çərçivəsində Azərbaycan İnvestisiya Holdinqi və “Dubai Logistics World” arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənəd BƏƏ-nin Avropa və Asiya arasında ticarət əlaqələrini möhkəmləndirmək məqsədilə elan etdiyi “Dünya Logistika Pasportu” (WLP) təşəbbüsünə Azərbaycanın qoşulması, ölkəmizin beynəlxalq ticarətlə məşğul olan şirkətlərinin regional WLP mərkəzlərin təqdim etdiyi üstünlüklərə birbaşa çıxışının əldə olunması və digər məsələləri nəzərdə tutur.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərliyi ilə Azərbaycan nümayəndə heyətinin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə səfəri çərçivəsində Azərbaycan İnvestisiya Forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki ölkədən 150-ə yaxın iş adamı iştirak edib.
Forumda çıxış edən iqtisadiyyat naziri Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olunması istiqamətində ölkəmizdə həyata keçirilən tədbirlər, pandemiya dövründə iqtisadi sabitliyin, makroiqtisadi dayanıqlılığın və iş yerlərinin qorunması məqsədilə tətbiq edilən dəstək mexanizmləri barədə məlumat verib, Vətən müharibəsində qazanılmış böyük Qələbə nəticəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin bərpasının ölkənin inkişaf prioritetləri üçün yeni çağırışlar və reallıqlar yaratdığını vurğulayıb. Qeyd olunub ki, Qarabağ bölgəsində aparılan bərpa-quruculuq işləri iş adamlarının bu ərazilərdə fəaliyyət göstərməyə marağını artırır. Nazir ölkəmizin iqtisadi inkişaf trendləri, investisiya siyasətinin prioritetləri, ölkəmizdə yaradılmış əlverişli investisiya və biznes mühiti, regional infrastruktur layihələri, Zəngəzur dəhlizinin imkanları, Ələt Azad İqtisadi Zonası barədə məlumat verib, BƏƏ iş adamlarını fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
İnvestisiya Forumunda Dubay İnvestisiya İnkişafı Agentliyinin baş icraçı direktoru Fahad Al Gergavi Azərbaycanın qazandığı uğurlardan məmnunluğunu ifadə edib, bunun BƏƏ iş adamlarının xarici iqtisadi fəaliyyətini genişləndirməsinə səmərəli zəmin yaratdığını diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, İnvestisiya Forumu iki ölkə sahibkarları arasında qarşılıqlı investisiyaların təşviqində, yeni işgüzar əlaqələrin qurulmasında əhəmiyyətli rol oynayır.
Forumda energetika nazirinin müavini Kamal Abbasov, Ələt Azad İqtisadi Zonasının İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin baş icraçı direktoru Ruslan Əlixanov, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun rəhbəri Yusif Abdullayev, “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin icraçı direktoru Ülvi Mansurov, Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Tamerlan Tağıyev, İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Elşad Nuriyev, Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev Azərbaycanın biznes və investisiya imkanları barədə çıxış ediblər. Tədbirdə Azərbaycanda həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan investisiya layihələrinin təqdimatı keçirilib, investorları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Forum çərçivəsində, həmçinin bir sıra görüşlər keçirilib. Su və enerji layihələri üzrə ixtisaslaşmış “ACWA Power” şirkətinin İdarə Heyətinin sədri Mohammad Abunayyan ilə görüşdə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov ölkəmizin təmiz ətraf mühit və “yaşıl” enerji ölkəsinə çevrilməsinin qarşıya hədəf kimi qoyulduğunu vurğulayıb, enerjidən səmərəli istifadə olunması və yeni dayanıqlı enerji mənbələrinin yaradılması istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib. Görüşdə Azərbaycanın zəngin bərpa olunan enerji resurslarına malik olduğu qeyd edilib, külək elektrik stansiyalarının tikintisi, suyun duzsuzlaşdırılması və digər məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin “Masdar” şirkətinin icraçı direktoru Mohammed Jameel Al Ramahi ilə görüşündə enerji istehsalının bərpa olunan mənbələr hesabına şaxələndirilməsinin əsas hədəflərdən olduğu, şirkətlə əməkdaşlığın dayanıqlı, təmiz enerji ilə bağlı prioritetlərimizin reallaşdırılmasına töhfə verəcəyi qeyd edilib. Görüşdə külək və günəş enerjisi, bərk məişət tullantılarının yandırılması, “yaşıl” hidrogen istehsalı və digər mövzularda əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.

Азербайджанская делегация, находящаяся с визитом в Объединенных Арабских Эмиратах (ОАЭ), посетила Всемирную выставку “ Dubai EXPO 2020”. В выставке, которая пройдет с 1 октября 2021 года по 31 марта 2022 года, принимают участие 192 страны и 10 организаций. На выставке наша страна представлена азербайджанским павильоном, созданным при организации Центра Гейдара Алиева. Это имеет большое значение с точки зрения установления новых партнерских отношений, установления диалога с потенциальными деловыми партнерами и инвесторами. Азербайджанский павильон, где демонстрируются достижения в таких глобальных сферах, как диверсификация экономики Азербайджана, инвестиции в человеческий капитал, устойчивое развитие и охрана окружающей среды, вызывает интерес посетителей выставки. Выставка "Dubai EXPO 2020" является удобной площадкой для большей узнаваемости нашей продукции, расширения доступа на зарубежные рынки.
Азербайджанская делегация также посетила павильоны братской Турции и ОАЭ на выставке Dubai EXPO 2020, ознакомилась с достигнутыми достижениями и проводимой работой по обеспечению их устойчивости.
В рамках Всемирной выставки Dubai EXPO 2020 азербайджанская делегация встретилась с директором DP World Group Султаном Ахмедом бин Сулаем. На встрече глава делегации, министр экономики Микаил Джаббаров довел до внимания транспортно-транзитный и промышленный потенциал Азербайджана, подчеркнул возможности расширения сотрудничества с компаниями ОАЭ по промышленным зонам и Транскаспийскому транспортному коридору. Министр отметил, что Азербайджан обладает развитой инфраструктурой для деятельности свободной экономической зоны Алят, инвестиции в эту сферу создают дополнительные возможности для диверсификации экономики страны и увеличения торгового оборота.
На встрече был подчеркнут широкий транзитный потенциал Азербайджана и дана информация о работе, проводимой в направлении превращения Баку в транзитный и логистический центр Евразии.
Директор " DP World Group "Султан Ахмед бин Сулаем рассказал о деятельности представленной им бизнес-структуры, своем опыте в различных странах, выразил удовлетворение сотрудничеством с Азербайджаном, подчеркнул, что выгодное географическое положение и наличие развитой инфраструктуры создают условия для расширения связей с"DP World Group".
Стороны обсудили оказание консультационных услуг "DP World Group"в свободной экономической зоне Алят, включая Бакинский международный морской торговый порт.
В рамках встречи был подписан Меморандум о взаимопонимании между азербайджанским инвестиционным холдингом и Dubai Logistics World. Документ предусматривает присоединение Азербайджана к объявленной ОАЭ с целью укрепления торговых связей между Европой и Азией инициативе “Всемирный логистический паспорт” (WLP), получение компаниями нашей страны, занимающимися международной торговлей, прямого доступа к преимуществам, предоставляемым Региональными центрами WLP, и другие вопросы.
В рамках визита азербайджанской делегации под руководством министра экономики Микаила Джаббарова в Объединенные Арабские Эмираты состоялся азербайджанский инвестиционный форум. В мероприятии приняли участие около 150 бизнесменов из обеих стран.
Выступая на форуме, министр экономики проинформировал о мерах, предпринимаемых в нашей стране для достижения Целей Устойчивого Развития, о механизмах поддержки, применяемых в целях сохранения экономической стабильности, макроэкономической стабильности и рабочих мест в период пандемии, подчеркнул, что восстановление территорий, освобожденных от оккупации в результате Великой Победы в Отечественной войне, создает новые вызовы и реалии для приоритетов развития страны. Было отмечено, что реставрационно-строительные работы, проводимые в Карабахском регионе, повышают интерес бизнесменов к деятельности на этих территориях. Министр проинформировал о тенденциях экономического развития нашей страны, приоритетах инвестиционной политики, благоприятном инвестиционном и бизнес-климате, созданных в нашей стране, региональных инфраструктурных проектах, возможностях Зангезурского коридора, Алятской свободной экономической зоны, пригласил бизнесменов ОАЭ к активному сотрудничеству.
На инвестиционном форуме генеральный директор Агентства инвестиционного развития Дубая Фахад Аль Гергави выразил удовлетворение успехами Азербайджана, отметив, что это создает эффективную основу для расширения внешнеэкономической деятельности бизнесменов ОАЭ. Было отмечено, что инвестиционный форум играет важную роль в поощрении взаимных инвестиций, установлении новых деловых связей между предпринимателями двух стран.
В работе форума приняли участие заместитель министра энергетики Кямаль Аббасов, председатель правления свободной экономической зоны "Алят" Валех Алескеров, генеральный директор Азербайджанского инвестиционного холдинга Руслан Алиханов, Председатель Правления Агентства по развитию малого и среднего бизнеса Орхан Мамедов, руководитель Фонда поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджане Юсиф Абдуллаев, исполнительный директор ОАО «Азербайджанская инвестиционная компания» Ульви Мансуров, исполнительный директор Центра анализа и координации Четвертой промышленной революции Тамерлан Тагиев, Председатель Правления Агентства по развитию экономических зон Эльшад Нуриев, председатель правления карабахского Фонда возрождения Рахман Гаджиев, которые рассказали о бизнес-и инвестиционных возможностях Азербайджана. На мероприятии состоялась презентация инвестиционных проектов, которые планируется реализовать в Азербайджане, были даны ответы на интересующие инвесторов вопросы.
На встрече с председателем правления компании ACWA Power, специализирующейся на водных и энергетических проектах, Мохаммадом Абунайяном министр экономики Микаил Джаббаров подчеркнул, что наша страна является страной чистой окружающей среды и “зеленой” энергии, рассказал о работе, проводимой в направлении эффективного использования энергии и создания новых устойчивых источников энергии. На встрече было отмечено, что Азербайджан обладает богатыми возобновляемыми энергетическими ресурсами, состоялся обмен мнениями по вопросам строительства ветряных электростанций, опреснения воды и другим вопросам.
На встрече азербайджанской делегации с исполнительным директором компании “Масдар” Мохаммедом Джамилем Аль Рамахи было отмечено, что диверсификация производства энергии за счет возобновляемых источников является одной из основных целей, сотрудничество с компанией внесет вклад в реализацию наших приоритетов в области устойчивой, чистой энергии. На встрече были обсуждены вопросы сотрудничества в области ветровой и солнечной энергии, сжигания твердых бытовых отходов, производства “зеленого” водорода и другие.