Azərbaycan-Pakistan biznes konfransı keçirilib
İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun və İslamabad Ticarət və Sənaye Palatasının birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda Azərbaycan-Pakistan biznes konfransı keçirilib. Tədbirdə hər iki ölkədən rəsmi şəxslərlə yanaşı, sənaye, tikinti, tekstil, informasiya texnologiyaları, səhiyyə, qida, turizm və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlərin nümayəndələri iştirak edib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov Pakistanla sıx dostluq və qardaşlıq münasibətlərini, tərəflər arasında əlaqələrin davamlı olaraq inkişaf etdiyini vurğulayıb. Ölkələrimiz arasında tərəfdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu diqqətə çatdıran nazir müavini işgüzar dairələrin iştirakı ilə keçirilən tədbirlərin iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişlənməsində əhəmiyyətini vurğulayıb.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev işgüzar dairələr arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin önəmini qeyd edib, “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov Agentliyin biznes fəaliyyəti qurmaq istəyən xarici iş adamlarına yerli tərəfdaşların tapılması, KOB-larla birgə layihələrin həyata keçirilməsi və digər istiqamətlərdə göstərə biləcəyi dəstək tədbirləri barədə danışıb.
Pakistan-Azərbaycan İqtisadi Əməkdaşlıq Palatasının (PAKAZCHAM) prezidenti Xürrəm Bhatti, Pakistanın Azərbaycandakı səfiri Bilal Hayee, İslamabad Ticarət və Sənaye Palatasının prezidenti Məhəmməd Şakil Munir ticarət, investisiya qoyuluşu və digər sahələrdə əməkdaşlığı, Pakistan iş adamlarının Azərbaycanda uğurlu layihələr reallaşdırdığını qeyd edib, iqtisadi əlaqələrin inkişafı istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüblər.

Состоялась азербайджано-пакистанская бизнес-конференция
В Баку состоялась азербайджано-пакистанская бизнес-конференция, которая была совместно организована Агентством поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO и Исламабадской торгово-промышленной палатой при поддержке Министерства экономики. В мероприятии приняли участие официальные лица двух стран, а также представители компаний, работающих в сфере промышленности, строительства, текстильного производства, информационных технологий, здравоохранения, продовольствия, туризма и в других отраслях.
Заместитель министра экономики Сахиб Мамедов подчеркнул, что тесные дружеские отношения нашей страны с Пакистаном постоянно развиваются. Отметив наличие большого потенциала для дальнейшего расширения партнерства между нашими странами, заместитель министра подчеркнул важность проведения мероприятий с участием деловых кругов для расширения торгово-экономических отношений.
Глава Агентства поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO Юсиф Абдуллаев подчеркнул важность расширения связей между деловыми кругами и проинформировал о мерах, предпринимаемых с целью продвижения бренда "Сделано в Азербайджане". Председатель правления Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (АРМСБ) при Министерстве экономики Орхан Мамедов рассказал о мерах поддержки, которые Агентство может оказать иностранным бизнесменам, желающим начать свой бизнес, в таких областях, как поиск местных партнеров, реализация совместных проектов с субъектами МСБ и т.д.
Председатель Палаты экономического сотрудничества Азербайджан-Пакистан (PAKAZCHAM) Хуррем Бхатти, посол Пакистана в Азербайджане Билал Хайе и президент Исламабадской торгово-промышленной палаты Мухаммад Шакил Мунир отметили сотрудничество в торговой, инвестиционной и других сферах, а также реализацию пакистанскими деловыми людьми успешных проектов в Азербайджане и поделились своим мнением о направлениях развития экономических связей.