Azərbaycan-Pakistan biznes konfransı keçirilib
İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun və İslamabad Ticarət və Sənaye Palatasının birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda Azərbaycan-Pakistan biznes konfransı keçirilib. Tədbirdə hər iki ölkədən rəsmi şəxslərlə yanaşı, sənaye, tikinti, tekstil, informasiya texnologiyaları, səhiyyə, qida, turizm və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlərin nümayəndələri iştirak edib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov Pakistanla sıx dostluq və qardaşlıq münasibətlərini, tərəflər arasında əlaqələrin davamlı olaraq inkişaf etdiyini vurğulayıb. Ölkələrimiz arasında tərəfdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu diqqətə çatdıran nazir müavini işgüzar dairələrin iştirakı ilə keçirilən tədbirlərin iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişlənməsində əhəmiyyətini vurğulayıb.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev işgüzar dairələr arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin önəmini qeyd edib, “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov Agentliyin biznes fəaliyyəti qurmaq istəyən xarici iş adamlarına yerli tərəfdaşların tapılması, KOB-larla birgə layihələrin həyata keçirilməsi və digər istiqamətlərdə göstərə biləcəyi dəstək tədbirləri barədə danışıb.
Pakistan-Azərbaycan İqtisadi Əməkdaşlıq Palatasının (PAKAZCHAM) prezidenti Xürrəm Bhatti, Pakistanın Azərbaycandakı səfiri Bilal Hayee, İslamabad Ticarət və Sənaye Palatasının prezidenti Məhəmməd Şakil Munir ticarət, investisiya qoyuluşu və digər sahələrdə əməkdaşlığı, Pakistan iş adamlarının Azərbaycanda uğurlu layihələr reallaşdırdığını qeyd edib, iqtisadi əlaqələrin inkişafı istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüblər.

Azerbaijani-Pakistani business conference held
Baku hosted an Azerbaijani-Pakistani business conference, which was jointly organized by the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO and the Islamabad Chamber of Commerce and Industry with the support of the Ministry of Economy. The event was attended by both countries' officials and representatives of companies operating in the field of industry, construction, textile production, information technology, health, food, tourism, and other sectors.
Deputy Minister of Economy Sahib Mammadov emphasized that the close and friendly relations of our country with Pakistan continuously develop. Noting the great potential for further expansion of the partnership between our countries, the Deputy Minister stressed the importance of conducting events with the participation of business circles to expand trade and economic relations.
Yusif Abdullayev, head of the Agency for Export and Investment Promotion - AZPROMO, stressed the importance of expanding ties between business circles and informed about the measures taken to promote the 'Made in Azerbaijan' brand. Chairman of the Board of the Agency for Development of Small and Medium Business (SMBDA) under the Ministry of Economy Orkhan Mammadov spoke about the support the Agency can provide to foreign entrepreneurs wishing to start their own business or needing help in areas such as finding local partners, implementation of joint projects with SMB entities, etc.
Chairman of Azerbaijan-Pakistan Economic Cooperation Chamber (PAKAZCHAM) Khurram Bhatti, Pakistani Ambassador to Azerbaijan Bilal Hayee, and President of Islamabad Chamber of Commerce and Industry Muhammad Shakeel Munir noted cooperation in trade, investment, and other areas as well as the implementation of successful projects in Azerbaijan by Pakistani entrepreneurs and shared their views on the areas of development of economic relations.