Azərbaycan şirkətləri ixrac müqavilələri imzalayıb
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun dəstəyi ilə Rusiyada 19 mindən çox mağazanı əhatə edən, ölkənin aparıcı pərakəndə satış şəbəkələrindən biri olan “X5 Group” və Azərbaycan şirkətləri arasında ixrac müqavilələri imzalanıb.
Belə ki, bu il mayından indiyədək “X5 Group” Azərbaycanın “Aznar”, “Aqroazərinvest”, “Göygöl Şərab”, “Abşeron Şərab” və “TAC” şirkətləri ilə nar şirəsi, şərab və alkoqolsuz içkilərin Rusiyaya ixracı ilə bağlı müqavilələr imzalayıb. Artıq bir neçə müqavilə üzrə ixraca başlanıb.
Xatırladaq ki, bu ilin may ayında “X5 Group” nümayəndələrinin Azərbaycana səfəri zamanı AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə ölkəmizdə qida sənayesində fəaliyyət göstərən yerli şirkətlərin istehsal etdiyi məhsulların sərgisi keçirilib.
Qeyd: “X5 Group” Rusiyada “Pyaterochka”, “Perekrestok”, “Karusel”, “Chizhik” kimi ticarət şəbəkələrini, həmçinin “Vprok.ru”, “Many Salmon” və “5Post” rəqəmsal biznesləri idarə edir.

Азербайджанские компании подписали экспортные контракты
Азербайджанские компании, при поддержке Агентства поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO, подписали экспортные контракты с владеющей более чем 19 тыс. магазинами ведущей российской продуктовой розничной компанией "X5 Group".
С мая текущего года "X5 Group" подписала соглашения с азербайджанскими компаниями "Aznar", "Aqroazərinvest", "Göygöl Şərab", "Abşeron Şərab" и "TAC" на экспорт в Россию гранатового сока, коньяка, вина и безалкогольных напитков. В рамках некоторых договоров уже дан старт экспорту соответствующей продукции.
Напомним, что в мае текущего года, в рамках визита представителей "X5 Group" в Азербайджан, AZPROMO организовало выставку продукций пищевой промышленности азербайджанских компаний.
Примечание: "X5 Group" управляет в России такими торговыми сетями, как "Пятерочка", "Перекресток", "Карусель", "Чижик", а также цифровыми бизнесами Vprok.ru, “Many Salmon” и "5Post".