Azərbaycan şirkətləri ixrac müqavilələri imzalayıb
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun dəstəyi ilə Rusiyada 19 mindən çox mağazanı əhatə edən, ölkənin aparıcı pərakəndə satış şəbəkələrindən biri olan “X5 Group” və Azərbaycan şirkətləri arasında ixrac müqavilələri imzalanıb.
Belə ki, bu il mayından indiyədək “X5 Group” Azərbaycanın “Aznar”, “Aqroazərinvest”, “Göygöl Şərab”, “Abşeron Şərab” və “TAC” şirkətləri ilə nar şirəsi, şərab və alkoqolsuz içkilərin Rusiyaya ixracı ilə bağlı müqavilələr imzalayıb. Artıq bir neçə müqavilə üzrə ixraca başlanıb.
Xatırladaq ki, bu ilin may ayında “X5 Group” nümayəndələrinin Azərbaycana səfəri zamanı AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə ölkəmizdə qida sənayesində fəaliyyət göstərən yerli şirkətlərin istehsal etdiyi məhsulların sərgisi keçirilib.
Qeyd: “X5 Group” Rusiyada “Pyaterochka”, “Perekrestok”, “Karusel”, “Chizhik” kimi ticarət şəbəkələrini, həmçinin “Vprok.ru”, “Many Salmon” və “5Post” rəqəmsal biznesləri idarə edir.

Azerbaijani companies signed export contracts
With the support of the Export and Investment Promotion Agency AZPROMO, Azerbaijani companies have signed export contracts with X5 Group, one of Russia's leading retail chains covering more than 19,000 stores in Russia.
Starting in May this year, X5 Group signed contracts with such Azerbaijani companies as Aznar, Agroazarinvest, Goygol Sharab, Absheron Sharab, and TAC for the export of pomegranate juice, wine, and other non-alcoholic beverages to Russia. Export has already started under several contracts.
It should be reminded that in May this year, AZPROMO organized and held an exhibition of local food industry companies' products during the visit of X5 Group representatives to Azerbaijan.
Note: X5 Group operates such retail chains in Russia as Pyaterochka, Perekrestok, Karusel, Chizhik as well as such digital businesses as Vprok.ru, Plenty of Salmon, and 5Post.