Azərbaycan-Polşa biznes forumu keçirilib
Bakıda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Polşanın İnvestisiyalar və Ticarət Agentliyinin (PAIH) birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Polşa biznes forumu keçirilib. Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, hər iki ölkənin sənaye, tikinti, maliyyə, qida və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən iş adamları iştirak edib.
Forumda çıxış edən AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev  təmsil etdiyi qurumun fəaliyyətindən bəhs edib, xarici tərəfdaşlarla qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi, qeyri-neft sektoruna investisiya yatırımının artırılması istiqamətində AZPROMO tərəfindən görülən işlər barədə məlumat verib.
Biznes forumda çıxış edən Azərbaycanın Polşadakı səfiri Nərgiz Qurbanova, Polşanın Azərbaycandakı səfiri Rafal Poborski, Azərbaycanın Mərkəzi Avropa ölkələri üzrə ticarət nümayəndəsi Nemət Nağdəliyev və Polşanın İqtisadi İnkişaf və Texnologiyalar Nazirliyinin nümayəndəsi Matsey Falkovski ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdiyini, yüksək səviyyəli səfərlərin, keçirilən görüşlərin ikitərəfli iqtisadi münasibətlərin genişlənməsində əhəmiyyətini vurğulayıb, işgüzar görüşlərin iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsinə töhfə verəcəyini diqqətə çatdırıblar.
PAIH-in İdarə Heyətinin üzvü Zdislav Sokal təmsil etdiyi qurumun fəaliyyəti, Polşanın investisiya mühiti və iki ölkə arasında iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivlərindən danışıb, iş adamlarını fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
Biznes forumda Ələt azad iqtisadi zonasının İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov Ələt Azad İqtisadi Zonasının yaratdığı investisiya imkanları, Polşanın Qdansk limanının nümayəndəsi Mixail Stupak və “Bank Gospodarstwa Krajowego”nun nümayəndəsi Feliks Kobirski təmsil etdikləri qurumların fəaliyyəti ilə bağlı təqdimatla çıxış ediblər.
Forum çərçivəsində AZPROMO və PAIH arasında, həmçinin “Baku Steel Company” ilə Polşanın “Konstal”, "Zystal Marcin Zyska”, “Touye Group” və “Warstal” şirkətləri arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumları imzalanıb.

Baku hosted an Azerbaijani-Polish business forum organized by the Export and Investment Promotion Agency – AZPROMO and the Polish Investment and Trade Agency (PAIH). Entrepreneurs from both countries working in the fields of industry, construction, finance, food industry, etc. took part in the event along with officials.
Addressing the forum, the head of AZPROMO Yusif Abdullayev spoke about the activities of his agency and informed of the work AZPROMO does to expand relations with foreign partners as well as to increase investment in the non-oil sector.
Speaking at the business-forum, Azerbaijani Ambassador to Poland Nargiz Gurbanova, Polish Ambassador to Azerbaijan Rafal Poborski, Trade Representative of Azerbaijan to Central European countries Nemat Naghdaliyev, and representative of Polish Ministry of Economic Development and Technology Matsiej Falkowski noted that cooperation between our countries develops in various areas with summit visits and bilateral meetings held. They also stressed the importance of expanding economic relations and noted that the business meetings would enhance economic cooperation.
PAIH board member Zdislav Sokal spoke about the activities of the organization he represents, the investment environment in Poland, and the prospects for expanding cooperation between the two countries in various areas of the economy as well as invited business people to active cooperation.
During the business forum, the Chairman of the Board of Alat FEZ Valeh Alasgarov made a presentation on the investment opportunities created in the Alat FEZ, a representative of the Polish port of Gdansk Michael Stupak, and a representative of Bank Gospodarstwa Krajowego Feliks Kobierski made a presentation on the activities of the institutions that they represent.
During the forum, Memorandums of Understanding on cooperation were signed between AZPROMO and PAIH as well as between Baku Steel Company and Polish companies Konstal, Zystal Marcin Zyska, Touye Group, and Warstal.