Azərbaycan-Polşa biznes forumu keçirilib
Bakıda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Polşanın İnvestisiyalar və Ticarət Agentliyinin (PAIH) birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Polşa biznes forumu keçirilib. Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, hər iki ölkənin sənaye, tikinti, maliyyə, qida və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən iş adamları iştirak edib.
Forumda çıxış edən AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev  təmsil etdiyi qurumun fəaliyyətindən bəhs edib, xarici tərəfdaşlarla qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi, qeyri-neft sektoruna investisiya yatırımının artırılması istiqamətində AZPROMO tərəfindən görülən işlər barədə məlumat verib.
Biznes forumda çıxış edən Azərbaycanın Polşadakı səfiri Nərgiz Qurbanova, Polşanın Azərbaycandakı səfiri Rafal Poborski, Azərbaycanın Mərkəzi Avropa ölkələri üzrə ticarət nümayəndəsi Nemət Nağdəliyev və Polşanın İqtisadi İnkişaf və Texnologiyalar Nazirliyinin nümayəndəsi Matsey Falkovski ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdiyini, yüksək səviyyəli səfərlərin, keçirilən görüşlərin ikitərəfli iqtisadi münasibətlərin genişlənməsində əhəmiyyətini vurğulayıb, işgüzar görüşlərin iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsinə töhfə verəcəyini diqqətə çatdırıblar.
PAIH-in İdarə Heyətinin üzvü Zdislav Sokal təmsil etdiyi qurumun fəaliyyəti, Polşanın investisiya mühiti və iki ölkə arasında iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivlərindən danışıb, iş adamlarını fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
Biznes forumda Ələt azad iqtisadi zonasının İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov Ələt Azad İqtisadi Zonasının yaratdığı investisiya imkanları, Polşanın Qdansk limanının nümayəndəsi Mixail Stupak və “Bank Gospodarstwa Krajowego”nun nümayəndəsi Feliks Kobirski təmsil etdikləri qurumların fəaliyyəti ilə bağlı təqdimatla çıxış ediblər.
Forum çərçivəsində AZPROMO və PAIH arasında, həmçinin “Baku Steel Company” ilə Polşanın “Konstal”, "Zystal Marcin Zyska”, “Touye Group” və “Warstal” şirkətləri arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumları imzalanıb.

Состоялся Азербайджано-польский бизнес-форум
В Баку состоялся азербайджано-польский бизнес-форум, организованный совместно Агентством поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO и Агентством по инвестициям и торговле Польши (PAIH). Кроме официальных лиц, в мероприятии приняли участие деловые люди обеих стран, работающие в сферах промышленности, строительства, финансов, пищевой промышленности и т.д.
Выступая на форуме, глава AZPROMO Юсиф Абдуллаев рассказал о деятельности представляемой им организации и проинформировал о работе, проводимой AZPROMO в области расширения взаимоотношений с зарубежными партнерами и увеличения инвестиций в ненефтяной сектор.
В свою очередь, посол Азербайджана в Польше Наргиз Гурбанова, посол Польши в Азербайджане Рафал Поборски, торговый представитель Азербайджана в странах Центральной Европы Немат Нагдалиев и представитель Министерства экономического развития и технологий Польши Матсей Фальковски отметили, что сотрудничество между нашими странами развивается в различных сферах, а также проводятся визиты на высшем уровне и двусторонние встречи. Также они подчеркнули важность расширения экономических отношений и отметили, что деловые встречи будут способствовать расширению экономического сотрудничества.
Член правления PAIH Здислав Сокал рассказал о деятельности представляемой им организации, инвестиционной среде Польши и перспективах расширения сотрудничества двух стран в различных сферах экономики, а также пригласил предпринимателей к активному сотрудничеству.
На бизнес-форуме председатель правления Свободной экономической зоны Алят Валех Алескеров выступил с докладом об инвестиционных возможностях, создаваемых СЭЗ Алят, представитель польского порта Гданьск Михаил Ступак и представитель «Bank Gospodarstwa Krajowego» Феликс Кобирски выступили с презентацией о деятельности организаций, которые они представляют.
В рамках форума были подписаны меморандумы о взаимопонимании о взаимном сотрудничестве между AZPROMO и PAIH, а также между Baku Steel Company и польскими компаниями «Konstal», «Zystal Marcin Zyska», «Touye Group» и «Warstal».