Noyabrın 21-də Serbiyanın Ticarət və Sənaye Palatası (CCIS) və İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun birgə təşkilatçılığı ilə Serbiya-Azərbaycan biznes forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki tərəfdən rəsmi şəxslərlə yanaşı, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən sahibkarlar iştirak edib.
Səfər zamanı Azərbaycan nümayəndə heyəti Belqradda xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin abidəsi önünə tər güllər düzüb, xatirəsini ehtiramla yad edib. Nümayəndə heyəti həmçinin, 1999-cu ildə Belqradın bombardman edilməsi nəticəsində həlak olan uşaqların xatirəsinə ucaldılmış abidənin önünə də gül dəstələri düzüb.
Biznes forumda Azərbaycanın iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov ölkəmizdə aparılan iqtisadi islahatlar, sahibkarlar və investorlar üçün yaradılmış əlverişli imkanlar barədə məlumat verib. Nazir müavini kənd təsərrüfatı, sənaye, tikinti, energetika, informasiya texnologiyaları və digər sahələrdə əlaqələrin genişləndirilməsi potensialını qeyd edib, biznes forumun iqtisadi əlaqələrin genişlənməsinə, yeni əməkdaşlıq imkanlarının yaranmasına töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Serbiyanın iqtisadiyyat nazirinin xüsusi müşaviri xanım Miryana Filipoviç ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin genişlənməsində maraqlı olduğunu vurğulayıb, iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətləri barədə fikirlərini bildirib, Azərbaycan şirkətlərini Serbiyada müxtəlif sahələrdə həyata keçirilən layihələrdə fəal iştiraka dəvət edib.
Forumda çıxış edən Ələt Azad İqtisadi Zonasının İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov İqtisadi Zonanın investisiya imkanları, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov Azərbaycan və Serbiya KOB-ları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları, AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev ölkəmizdə yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühiti, ixrac potensialı barədə danışıblar.

On November 21, a Serbian-Azerbaijani business forum was held with the joint organizational support of the Serbian Chamber of Commerce and Industry (SCCI) and the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO. In addition to officials from both countries, the event was attended by entrepreneurs working in various fields of economy.
During its visit, the Azerbaijani delegation laid flowers at the monument to Azerbaijan's national leader Heydar Aliyev in Belgrade and honored his memory. The delegation also laid flowers at the monument erected in memory of the children killed in the 1999 bombing of Belgrade.
At the business forum, Deputy Minister of Economy of Azerbaijan Sahib Mammadov provided information on economic reforms implemented in our country and favorable opportunities created for entrepreneurs and investors. The deputy minister noted the potential for expanding ties in agriculture, industry, construction, energy, information technology, and other areas, stressing that the business forum will help expand economic ties and create new opportunities for cooperation.
Mrs. Mirjana Filipović, Special Advisor to the Serbian Minister of Economy, underlined that her country is interested in expanding relations with Azerbaijan, expressed her opinion on the ways of expanding economic cooperation between the two countries, and invited Azerbaijani companies to actively participate in projects implemented in various fields in Serbia.
Speaking at the forum, Chairman of the Board of Alat Free Economic Zone Valekh Alaskarov discussed the investment opportunities of the economic zone, Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency Orhan Mammadov focused on opportunities for expanding cooperation between small and medium businesses of Azerbaijan and Serbia, and Yusif Abdullayev, head of AZPROMO, spoke about the favorable business and investment climate and export potential created in our country.