Noyabrın 21-də Serbiyanın Ticarət və Sənaye Palatası (CCIS) və İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun birgə təşkilatçılığı ilə Serbiya-Azərbaycan biznes forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki tərəfdən rəsmi şəxslərlə yanaşı, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən sahibkarlar iştirak edib.
Səfər zamanı Azərbaycan nümayəndə heyəti Belqradda xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin abidəsi önünə tər güllər düzüb, xatirəsini ehtiramla yad edib. Nümayəndə heyəti həmçinin, 1999-cu ildə Belqradın bombardman edilməsi nəticəsində həlak olan uşaqların xatirəsinə ucaldılmış abidənin önünə də gül dəstələri düzüb.
Biznes forumda Azərbaycanın iqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov ölkəmizdə aparılan iqtisadi islahatlar, sahibkarlar və investorlar üçün yaradılmış əlverişli imkanlar barədə məlumat verib. Nazir müavini kənd təsərrüfatı, sənaye, tikinti, energetika, informasiya texnologiyaları və digər sahələrdə əlaqələrin genişləndirilməsi potensialını qeyd edib, biznes forumun iqtisadi əlaqələrin genişlənməsinə, yeni əməkdaşlıq imkanlarının yaranmasına töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Serbiyanın iqtisadiyyat nazirinin xüsusi müşaviri xanım Miryana Filipoviç ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin genişlənməsində maraqlı olduğunu vurğulayıb, iki ölkə arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətləri barədə fikirlərini bildirib, Azərbaycan şirkətlərini Serbiyada müxtəlif sahələrdə həyata keçirilən layihələrdə fəal iştiraka dəvət edib.
Forumda çıxış edən Ələt Azad İqtisadi Zonasının İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov İqtisadi Zonanın investisiya imkanları, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov Azərbaycan və Serbiya KOB-ları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları, AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev ölkəmizdə yaradılmış əlverişli biznes və investisiya mühiti, ixrac potensialı barədə danışıblar.

21 ноября в рамках совместной организации Торгово-промышленной палаты Сербии (ТППС) и Агентства поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO состоялся сербско-азербайджанский бизнес-форум. Помимо официальных лиц с обеих сторон в мероприятии приняли участие предприниматели, работающие в различных сферах экономики.
В ходе визита азербайджанская делегация возложила цветы к памятнику общенациональному лидеру Азербайджана Гейдару Алиеву в Белграде и почтила его память. Делегация также возложила цветы к памятнику, установленному в память о детях, погибших в результате бомбардировки Белграда в 1999 году.
На бизнес-форуме заместитель министра экономики Азербайджана Сахиб Мамедов предоставил информацию о проводимых в нашей стране экономических реформах и благоприятных возможностях, созданных для предпринимателей и инвесторов. Заместитель министра отметил потенциал расширения связей в сельском хозяйстве, промышленности, строительстве, энергетике, информационных технологиях и других сферах, подчеркнув, что бизнес-форум будет способствовать расширению экономических связей и созданию новых возможностей для сотрудничества.
Специальный советник министра экономики Сербии г-жа Мирьяна Филипович подчеркнула, что ее страна заинтересована в расширении отношений с Азербайджаном, высказала свое мнение о направлениях расширения экономического сотрудничества между двумя странами и пригласила азербайджанские компании к активному участию в проекты, которые реализуются в различных сферах в Сербии.
Выступая на форуме, Председатель Правления СЭЗ Алят Валех Алескеров рассказал об инвестиционных возможностях Экономической Зоны, Председатель Правления Агентства Развития Малого и Среднего Бизнеса Орхан Мамедов говорил о возможностях расширения сотрудничества между малым и средним бизнесом Азербайджана и Сербии, а глава AZPROMO Юсиф Абдуллаев рассказал о созданном в нашей стране благоприятном бизнес и инвестиционном климате, и ее экспортном потенциале.