Biznes dairələri arasında görüş keçirilib
Türkmənbaşı şəhərində İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO, Türkmənistanın Ticarət və Sənaye Palatası, Türkiyə Palatalar və Birjalar Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Türkiyə, Azərbaycan və Türkmənistanın biznes dairələri arasında üçtərəfli görüş keçirilib.
İşgüzar görüşdə hər üç ölkənin biznes imkanları haqqında məlumat verilib, həyata keçiriləcək layihələrə dair təqdimat keçirilib.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycanın "Hellmann Logistics" şirkəti ilə Türkmənistanın "Turkmen Logistics" Assosiasiyası arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

Meeting of business circles took place
Jointly organized by the Export and Investment Promotion Agency – AZPROMO, the Chamber of Commerce and Industry of Turkmenistan, and the Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkiye, a trilateral meeting of business circles from Turkiye, Azerbaijan, and Turkmenistan took place in the city of Turkmenbashi.
During the business meeting, information was provided on business opportunities in all three countries, and a presentation of projects for future implementation was made.
During the event, a Memorandum of Understanding was signed between the Azerbaijani company Hellmann Logistics and the Turkmenistan Association Turkmen Logistics.