Azərbaycan məhsulları "Beynəlxalq Yaşıl Həftə" sərgisində maraqla qarşılanır
Məlumat verildiyi kimi, Almaniyanın Berlin şəhərində qida, kənd təsərrüfatı və bağçılıq sahəsində ənənəvi "Beynəlxalq Yaşıl Həftə" ("International Green Week") sərgisi keçirilir. İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə sərgidə şərab, qurudulmuş meyvələr, mineral sular, ət və ət məhsulları, duz, çay və qənnadı məmulatlarının istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən 15 Azərbaycan şirkəti "Made in Azerbaijan" vahid ölkə stendində öz məhsullarını nümayiş etdirir, sərgi ziyarətçilərinə milli mətbəximiz təqdim olunur. Azərbaycan məhsulları ziyarətçilər tərəfindən böyük maraqla qaşılanır.
Sərginin ilk günündə Azərbaycan stendini Gürcüstanın kənd təsərrüfatı naziri Otar Şamuqiya, Özbəkistanın kənd təsərrüfatı naziri Əziz Voitov, Azərbaycanın Almaniyadakı səfiri Nəsimi Ağayev və digər şəxslər ziyarət edib. AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev ölkəmizin qeyri-neft ixracı potensialı və coğrafiyası, investisiya və biznes imkanları barədə məlumat verib.
Qeyd edək ki, Avropanın ən iri sərgisi hesab olunan "Beynəlxalq Yaşıl Həftə"də Azərbaycan 13-cü dəfə təmsil olunur. Builki sərgidə 60 ölkədən 4 mindən çox şirkət iştirak edir.

Как известно, в Берлине проходит традиционная выставка “Международная зеленая неделя” в области продовольствия, сельского хозяйства и садоводства. При поддержке Министерства экономики и организации Агентства поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO, 15 азербайджанских компаний, работающих в сфере производства вина, сухофруктов, минеральных вод, мяса и мясных продуктов, соли, чая и кондитерских изделий представили продукцию на едином страновом стенде “Made in Azerbaijan”, а посетителей выставки знакомят с нашей национальной кухней. Азербайджанская продукция пользуется у посетителей большим интересом.
В первый день выставки министр сельского хозяйства Грузии Отар Шамугия, министр сельского хозяйства Узбекистана Азиз Воитов, посол Азербайджана в Германии Насими Агаев и другие лица посетили стенд Азербайджана. Глава AZPROMO Юсиф Абдуллаев предоставил информацию о ненефтяном экспортном потенциале и географии нашей страны, инвестиционных и деловых возможностях.
Следует отметить, что Азербайджан в 13-й раз представляем на “Международной зеленой неделе”, которая считается крупнейшей выставкой в Европе. В выставке этого года принимают участие более 4000 компаний из 60 стран мира.